Шахтарки Христина і Наталя у шахтному ліфті

На одній з вугільних шахт Дніпропетровщини, щоб вирішити проблему нестачі персоналу, вперше в історії працювати під землею дозволили жінкам. Адже близько 1000 чоловіків, які раніше працювали на шахті, зараз воюють у лавах ЗСУ, і 42 з них уже, на жаль, загинули.

Загалом вугільна сфера завжди було суто чоловічою. Ще з радянських часів жінкам заборонялося спускатися під землю, бо ця робота вважалася надто важкою для них. Втім, деякі жінки працювали на шахтах і до початку повномасштабного вторгнення. Наразі ж це явище стало доволі масовим. Агентство Reuters та “Радіо Свобода” зробили фоторепортаж про українських шахтарок і, зокрема, показали робочий день двох жінок: 43-річної Наталі та 22-річної Христини на одній з вугільних шахт в Дніпропетровській області.

Христина, розповідає “Радіо Свобода”, прийшла сюди на роботу чотири місяці тому. Вона довго вагалася, бо треба залишати свого чотирирічного сина вдома з бабусею. Брат Христини теж працював на шахті, а з початком повномасштабного вторгнення пішов у ЗСУ. Рідне місто Христини Павлоград, розташоване за 100 кілометрів від фронту, часто потрапляє під удари російських ракет.

Наталя колись працювала у магазині, де продавали пральні машини. Коли почалася війна, магазин закрився. Наталя побачила оголошення про роботу і прийшла на шахту. Пройшла навчання, а згодом почала тут працювати.

Дівчата працюють на глибині 470 метрів і відповідають за обслуговування шахтних потягів, які перевозять робітників на глибину понад 4 кілометри від місця спуску\підйому до вугільних пластів.

Усі фото: Аліна Смутко, Reuters.

«Тут зараз одні жінки. Ми не можемо покинути все це і піти на іншу роботу. Не можемо підвести наших хлопців», – сказала Христина. Її старший брат працював на тій же шахті. Він пішов до лав ЗСУ через два тижні після початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, розповіла Христина, додавши, що дуже хвилюється за нього  
Христина, шахтарка
43-річна Наталя та 22-річна Христина готуються до зміни у забої глибоко під землею на одній з вугільних шахт в Дніпропетровській області, 17 листопада 2023 року. Близько 1000 чоловіків, які раніше працювали на цій шахті, зараз служать на передовій; 42 з них загинули. Зіткнувшись із нестачею персоналу, шахта вперше в своїй історії дозволила жінкам працювати під землею
Наталя та Христина готуються до зміни у забої глибоко під землею

Після скасування заборони під час війни близько 400 жінок працюють під землею. Хоча це й складає лише 2,5% від загальної кількості шахтарів

Пульт керування шахтним ліфтом. Вугільна промисловість України, колись одна з найбільших у Європі, вижила після розпаду Радянського Союзу, але зазнала величезних втрат через агресію Росії, починаючи з 2014 року. Тепер, у галузі, яка колись вважалася винятково чоловічою сферою, українські жінки пішли працювати замість тих, хто воює на фронті.  
Наталя біля пульту керування шахтним ліфтом
Дівчата у шахтному ліфті
Наталя і Христина замінюють батарею шахтного поїзда  
Наталя і Христина замінюють батарею шахтного поїзда

«Тут зараз одні жінки. Ми не можемо покинути все це і піти на іншу роботу. Не можемо підвести наших хлопців», – розповідають жінки-шахтарки. І водночас додають: «Це справді робота для чоловіків. Важка робота. Хоча в майбутньому тут, можливо, працюватиме ще більше жінок».

Українські жінки заміняють чоловіків не лише на шахті, а й на секретних оборонних заводах. Маємо ще один унікальний фоторепортаж Жіноче обличчя «оборонки»: як дружини, мами, сестри наших захисників виготовляють для них зброю.