Мелані Гріффіт
Кадр з фільму “Ділова жінка”

За неофіційною статистикою, понад 70% жінок, які мають хорошу бізнес-ідею або бажання розпочати свою справу, не беруться до діла через головну причину: вони не мають де знайти гроші на старт. Навіть банки, які начебто заявляють про фінансування малого і середнього бізнесу і рекламують свої програми, насправді або дуже скупі або дуже вимогливі – висувають купу кабальних умов і надто високі відсотки.

Журнал «Українки» розповідав багато історій дівчат, які розпочали свою справу на  власні заощадження, перший час паралельно працюючи на основній роботі. Так змогли наші героїні Анжеліка Нікітенко, яка заснувала бренд взуття маленьких розмірів Angie Lee, подруги Ольга Мудра і Яна Федак з бренду BE:YOS, Євгенія Сагайдак, що після багатьох років прибиральницею відкрила власний клінінг-сервіс Clean Masters. Це насправді хоч і важкий, але оптимальний варіант – започаткувати справу на власні кошти і ні від кого не залежати.

Якщо такої змоги нема, а бажання стати «жінкою в бізнесі» є, можна спробувати отримати грант. Ми знайшли вісім програм, організацій, платформ, які фінансують жіночі бізнес-проекти. Дуже сподіваємося, що котрась із наших читачок все ж зможе там знайти гроші для бізнесу.

Донорські програми

Їх достатньо, головне добре пошукати. Наприклад, при Міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України працює Офіс розвитку малого та середнього підприємництва.

На його сайті https://sme.gov.ua  є окремий розділ «Донорські пограми» – клікаєте на нього, а там – все, що хочеш: перелік грантів на персональні проєкти у сфері соціального підприємництва, програма «Ін’єкції для відновлення бізнесу» і навіть Програма надання фінансової допомоги для збереження існуючих робочих місць через підтримку функціонування бізнесу в умовах епідеміологічної ситуації, пов’язаної з розповсюдженням коронавірусу COVID-19 та введенням карантинних заходів. Загалом, станом на жовтень 2020 ми нарахували 18 донорських програм. Є серед них багато навчальних – тому не соромтеся, жінки в бізнесі! І зголошуйтеся на все, що цікавить.

Програми «Соціального підприємництва»

З 2018 року  в Україні запроваджено  проект із розвитку соціального бізнесу, який фінансує і підтримує Європейський Союз. Він має здебільшого консультативні, навчальні, обмінні програми, але за ним варто стежити – час від часу на сайті проекту https://socialbusiness.in.ua/ з’являються й оголошення чи новини про різні фінансові гранти, конкурси тощо.

Раптом серед них буде щось і для фінансування жіночих бізнес-проектів

Гаррісон Форд, Мелані Гріффіт
Кадр з фільму “Ділова жінка”
Портал «Громадський простір»

З назви вже зрозуміло, що головний напрямок діяльності цього порталу – не бізнес, а громадські ініціативи, а також підтримка громадських організацій України. Але «Простір», серед іншого, акумулює інформацію про гранти. Наприклад, пропонує малі гранти для організацій громадянського суспільства, очолюваних жінками, проводив Всеукраїнський конкурс бізнес-кейсів, ініціював конкурс «Жінки української енергетики 2020». Хтозна, можливо проведуть конкурси і на жіночі бізнес-програми.  

Міжнародний фонд “Відродження”

Щороку фонд оголошує різні конкурси і на своєму сайті https://www.irf.ua/ теж має окремий розділ «Конкурси та гранти». Вони здебільшого стосуються громадських, політичних, екологічних, соціальних ініціатив та впроваджень, проте шанси «впіймати» гранти чи конкурси, які допоможуть отримати інвестиції в бізнес для жінок, теж є. 

Читайте також: Жінки в науці: без них не було б GPS і людини в космосі

Спільнокошт

Це наш вітчизняний краудфандинговий майданчик, де кожен, хто має класну унікальну ідею, може зібрати на неї кошти. Для цього потрібно зареєструватися на сайті https://biggggidea.com/, створити портфоліо свого проекту і чекати інвестиції в бізнес для жінок.

На Спільнокошті, окрім опції збору коштів, також є сервіс освітніх мікрооголошень, майданчик для обміну навичками, журнал соціальних іновацій. Тому тут можна не лише жінці знайти гроші для бізнесу, а й колег, партнерів.

Портал ГУРТ

Це інформаційний майданчик для лідерів громад, донорських структур, бізнесу, представників органів місцевого самоврядування, органів державної влади та журналістів. На порталі (https://gurt.org.ua) багато різних розділів – новини, ініціативи, законодавство, кар’єра, події, а також найбільш цікавий для жінок у бізнесі розділ «Гроші». В ньому постійно оновлюються дані про цільове фінансування на розвиток.

Тут є гранти, премії, стипендії, тендери для організацій, а також конкурси, де передбачена грошова винагорода

Кадр з фільму “Ділова жінка”
Програма “Жінки у бізнесі” ЄБРР

Сподіваємося, що ця програма Європейського банку реконструкції та розвитку справді діє і ще не згорнута – принаймні сайт працює українською мовою http://www.ebrdwomeninbusiness.com/?s=home&country=UA&language=uk і навіть має недавні освітні програми.

Ця програма передбачає фінансову та консультаційну підтримку підприємств малого та середнього бізнесу, які очолюють жінки. Претендувати на кошти можуть підприємства зі штатом співробітників менше 250 осіб та з річним обігом менше 50 мільйонів євро або з підсумковим балансовим показником не більше 43 мільйонів євро. Всі умови, програми, деталі є на сайті – зичимо, щоб усі жінки в бізнесі – читачки журналу «Українки» справді могли отримати кілька сотень тисяч євро на розвиток власної справи 🙂

Читайте також: 6 способів відкласти гроші, коли грошей вічно нема

Ukrainian Startup Fund

Цей фонд підтримує грантами молоді стартапи на ранніх стадіях розвитку і, що важливо, не за рахунок участі в капіталі, а на конкурсній основі. Серед стартапів, які вже отримали фінансування: сервіс для визначення розміру без примірки в інтернет магазинах одягу та взуття, мобільний додаток, який рекомендує користувачам здорову їжу в найближчих ресторанах, профорієнтаційна онлайн-платформа, що допомагає підліткам обрати професію, або юридичний маркетплейс, який допомагає технологічному бізнесу вирішувати юридичні питання.

Фонд має певні умови, вимоги і програму аж до 2025 року і підтримується Світовим банком. Вся інформація є на сайті https://usf.com.ua – вивчайте, паняночки, і будьте сміливішими! За запит і спроби, як кажуть, гроші не беруть, а от дати їх на жіночі бізнес-програми  можуть 🙂

До речі, зібрали тут 9 класних ідей для маленького жіночого бізнесу. Ідеї – прості, як все геніальне, і на них вже заробляють інші жінки. Читайте і починайте свою власну справу!