Жіноча військова форма ArmWomenNow

Проєкт ArmWomenNow ініціював створення військової форми для жінок ще навесні. Засновниця проєкту, громадська діячка, депутатка Київської міськради Ірина Никорак детально розповіла історію своєї ідеї в інтерв’ю журналу «Українки». Повномасштабну війну вона зустріла в столиці та з перших днів поринула у волонтерство. Допомагала, чим могла: облаштуванням оборонних споруд в Києві, пошуками амуніції, координацією гуманітарних вантажів, харчуванням для тероборони тощо. Також відправляла військову форму хлопцям на передову. Одного разу вони попросили купити чоловічу форму найменшого розміру – для дівчини. «Мене щиро здивувало: а чому жінкам видають чоловічу форму?» – каже Ірина. В той момент і з’явилася ідея зайнятися створенням військового одягу саме для жіночої фігури. І от після кількох місяців розробок в Україні він з’явився.

Ірина Никорак разом з партнерами ArmWomenNow організували спеціальну експозицію, де презентували всі створені види жіночої військової форми. Також разом з гостями (військовослужбовицями, представницями жіночих та громадських організацій) обговорили потреби жінок в армії. Адже у війську форма дійсно має значення.

Жіноче обличчя війни

У 2022 році, з початком повномасштабного вторгнення росії, жіночий склад Збройних Сил України зріс до 60 тисяч осіб. Удвічі у порівнянні навіть з минулим роком. У 2021-му в ЗСУ налічувалося 32 тисячі жінок. До слова: у 2014 році нас в армії було 16 тисяч, а в 2008-му – лише 1 800.

На додачу зараз у Прикордонній службі України служать 60 тисяч жінок, у Нацгвардії – 90 тисяч і ще 11 тисяч – у ДСНС. І досі ця величезна кількість українок при виконанні змушена була носити чоловічу форму. Білизну чоловічого крою також.

«Ми розуміємо, що на тлі зборів на «Байрактари» жіночий комфорт є не першочерговим завданням. Але в нашій армії справді багато всього тримається на жінках: наших матерях, доньках, сестрах. Пішовши захищати нашу Батьківщину, вони вже пожертвували своїм комфортом, і вони заслуговують на зручну і гідну форму», – пояснила Ірина Никорак на презентації.

Ірина Никорак на презентації жіночої військової форми ArmWomenNow

“У жіночій формі ефективність жінки як солдата чи офіцера буде вищою і кращою”, – впевнена Ірина Никорак

Жіноча військова форма ArmWomenNow
Жіноча форма made in Ukraine

ArmWomenNow розробила комплекти жіночої форми для теплого та холодного сезонів, з білизною, термобілизною, які можна між собою комбінувати. На додаток на презентації продемонстрували навіть військову форму для вагітних!

Кожен комплект пошитий відповідно до жіночої фізіології. Лекала розроблені з урахуванням досвіду НАТО – опрацьовані зразки жіночих форм США, Іспанії, Ізраїлю, Канади, Франції.

Окрім того, українська жіноча форма має ще й важливі й рятівні властивості. Вона пошита з тканини Рілстоп, вогнетривка, водовідштовхувальна, міцна. Форма не світиться через прилад нічного бачення. І також має додаткові фіксатори на талії для зручності регулювання посадки штанів.

Форма вже пройшла тестування на дівчатах у бойових умовах і схвалена ними

Більше, ніж форма

Створення жіночої військової форми підштовхнуло для забезпечення й інших потреб військовослужбовиць. Ідеться не лише про гігієну, а передусім про амуніцію. На презентації представили також плитоноски й бронежилети, розроблені саме для жінок. Їх особисто під час експозиції приміряла Юлія Паєвська (позивний Тайра), командирка підрозділу «Янголи Тайри».

Вона також стала спікеркою дискусії про потреби жінок у війську, організованого ArmWomenNow під час презентації форми. В дискусії також взяли участь радниця Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України з гендерних питань Оксана Григор’єва, авторка книги «Незламні» Вікторія Покатіс, в.о. директора ТОВ «Балістика» (розробника жіночих бронежилетів) Богдана Кугенко.

Спікерки презентації жіночої військової форми ArmWomenNow

Вітання учасницям заходу висловила в онлайн-виступі Вінета Кляйне, директорка Центру документації та інформації НАТО в Україні

Юлія Паєвська та головна редакторка журналу “Українки” Віта Пасічник обговорюють якості плитоноски, створеної для жінок
Ефективність та естетика

«У нас нема жінок військових, у нас є воїни, які народилися жінками». Цю фразу я почула колись у Штатах, і вона дуже влучна, – зазначила Юлія Паєвська під час презентації жіночої форми. – Воїн має бути ефективним. Особливо на першій лінії, безпосередньо у вогневому контакті, критично важливо, щоб все пасувало, щоб чітко сиділо, там де треба, не перетискало, не перекручувалося, штани не спадали, ліфчик не зіслизав, щоб наколінники були там де треба, щоб в кишеню все потрібне вмістилося. Якщо якась із цих ланок випаде, це те саме що загубити всі магазини до автомата – ви просто лишитеся із залізякою в руках».

Юлія Паєвська (Тайра)

«Мало того, що чоловіча форма незручна для жінок, вона на жіночій фігурі ще й має поганий вигляд. А ми, жінки, розуміємо, як для нас важливо виглядати класно», – зазначила Юлія Паєвська

Мер Києва Віталій Кличко та Ірина Никорак передають комплекти жіночої форми військовослужбовицям одного з батальйонів тероборони столиці
Перша партія

Відтепер наші захисниці дійсно виглядатимуть класно, а їхня ефективність лише зросте. Як повідомила Ірина Никорак під час презентації, перша партія української жіночої форми – це 2000 комплектів – уже передані на передову нашим захисницям.

Ще 48 комплектів передано військовослужбовцям одного з київських батальйонів тероборони мером столиці Віталієм Кличко. Він особисто відвідав презентацію і порадів за наших дівчат: «Елегантні, вродливі, у такій військовій формі дівчата красиво виглядають. І вкрай важливо, що у ній комфортно й зручно».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: