Нещодавно прийнятий закон про добровільний військовий облік жінок встановлює обов’язковий військовий облік для тих громадянок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Але все одно у багатьох українок виникають питання чи навіть побоювання щодо нього. Саме тому громадська організація Центр спільних дій у пояснювальному відео роз’яснила, навіщо цей закон, що саме він змінює і кого стосуватиметься.

Чи змінило щось кардинально це рішення?

Ні. Військовий облік в мирний час та призов у воєнний можливий для жінок ще з 1992 року, а в 1994 році уряд затвердив перелік спеціальностей, за якими жінок могли взяти на військовий облік. Цей перелік був незмінним аж 27 років. 

У жовтні 2021-го Міноборони оприлюднило новий перелік спеціальностей, який одразу ж викликав гостру критику. Перелік охопив понад 100 спеціальностей, серед яких опинились навіть музикантки та маркетологині. У відповідь на цю критику міністерство скоротило перелік до 14 груп спеціальностей та 7 груп професій.

А що зараз?

За новим законом всі жінки, які мають медичні або фармацевтичні спеціальності і придатні до служби за віком та станом здоров’я, мають обов’язково стати на військовий облік. Це медсестри, лікарки, стоматологині, ветеринарки, фізіотерапевтки, фармацевтки тощо.

Жінки, які мають інші спеціальності з переліку Міноборони, можуть стати на військовий облік за власним бажанням.

Навіщо цей закон?

Він пояснює, які жінки повинні стати на облік і в перспективі можуть бути призвані на службу. Скорочення обов’язкових для обліку спеціальностей знімає соціальну напругу, зменшує навантаження на центри комплектації і при цьому спрощує їхню роботу з мобілізації.

Чи хочуть цього жінки?

Близько 50 тисяч жінок вже працюють у різних військових структурах. З них 38 тисяч служать на військових спеціальностях, а 5 тисяч перебувають на передовій. До повномасштабного вторгнення українська армія до 25% складалася із жінок. Це один із найвищих показників у світі. Сьогодні жінки нарівні з чоловіками виборюють перемогу України. А новий закон додає ясності суспільству і показує армії на кого ще можна розраховувати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: