Справ, які потрібно робити до Різдва, насправді, багато і щороку пишуться цілі народознавчі трактати: релігійна історія, звичаї різних регіонів, види колядок, значення вертепу. Все це цікаво і корисно, але малопридатне до сучасного життя. А хочеться (особливо нам, дівчатам без бабусь-«старовірок» під боком) чіткої «інструкції», що і як слід робити у чарівну «ніч перед Різдвом». І день також. Розпитали тих самих бабусь, перечитали десяток статей і склали собі послідовний план 24 грудня.

1. Напередодні Різдва увесь день нічого не їсти аж до вечері

Ті, хто витримав сорокаденний зимовий піст, знають і зможуть. Ті, хто не постився, день без сніданку-обіду можуть потерпіти. Заодно і розвантажитися.

2. Зранку занести в дім дідуха – колись це був сніп останнього врожаю

Зараз достатньо «букету» колосків, якщо такі є з осінніх свят. Ставив його господар дому під іконою, як символ достатку. Якщо колосків нема, не страшно – зберете до наступного Різдва, вже ж знатимете. 

3. Приготувати кутю і 12 пісних страв

Три цікавих рецепти куті читайте тут. Про 12 пісних страв, рецепти та їхнє значення написали тут.

4. Накрити стіл, бажано до того, як зійде перша зірка

Наші бабусі ставили одну зайву тарілку – для духів померлих, які неодмінно приходять у дім на Різдво. А на кожен кут стола клали по зубку часника, оберіг від нечистої сили.

5. Зібратися родиною на Святу вечерю

За традицією, господар перед цим ще й заносив в дім і клав під столом і на стіл сіно, яке нагадує, що Спаситель народився в яслах. Зараз таку можливість має лише той, хто живе в селі або передмісті.

6. Запалити свічку на святковому столі

Можна не одну. Різні за формою і гарно розставлені, вони стануть окрасою вечора і створять чарівну атмосферу.

Як вважали наші предки, вогонь від свічок очищає все навколо

7. Прочитати «усім столом» молитву

Починає господар, підхоплюють всі: щиро, дружно, щоб кожне серце – від малечі до прабабці – наповнилось теплом, подякою за Богом дану можливість зустріти Різдво разом, живими-здоровими.

8. Почати вечерю з куті

Господар дому або той, хто найстарший у сім’ї, першим бере ложку головної різдвяної страви, говорить настанову чи побажання рідним. Після нього смакують кутю всі. Кажуть, що на Святвечір заради злагоди в домі треба їсти ложками, уникаючи гострого (ножів та виделок). А ще можна підкинути ложку куті до стелі. Якщо кутя до неї прилипне і мама не «вб’є» за зіпсований ремонт, то дізнаєтесь, що рік буде врожайним 🙂

9. Залишити після вечері трошки куті і смаколиків на столі або біля ікони

Так здавна шанували пам’ять померлих членів сім’ї, щоб і вони почастувалися.

10. Вимкнути гаджети і насолоджуватись спілкуванням

Хай цей вечір стане справжнім єднанням родини. Обмінюйтесь новинами, спогадами, побажаннями – святковим наше життя роблять саме ці речі, а не викладання святкових фото в інстаграм чи гортання чужих у фейсбуці.

А от 25 грудня на саме Різдво треба сходити до церкви, влаштувати вже справжній святковий обід і – на коляду! Перевдягайтеся з друзями у «саморобний» вертеп і мерщій до всіх сусідів та знайомих з голосним «Нова радість стаааааалааа». От побачите, як піднімете всім настрій і запасетесь веселими спогадами на цілий рік. Тільки пам’ятайте, що першим в дім має зайти чоловік. А ще не забудьте відвідати своїх хрещених. Бажано 25 грудня, але можна й 26-го, якщо самі плануєте гостину.

З прийдешнім святом нас, україночки! Започатковуймо свої традиції, бо ж ми жінки – шия-берегиня 🙂 Все залежить від нас, навіть якщо маємо доброго господаря поруч 🙂