Квітучий вигляд – це не просто образний вислів. Адже на нашій шкірі, як у дзеркалі, відбиваються негаразди зі здоровʼям, про які ми ще не здогадуємось. Спершу вона говорить про це «пошепки», а як не чуємо – переходить на «крик». То як розшифрувати ці таємні знаки?


ПРИЩІ: ЧОМУ ОБКИДАЄ ОБЛИЧЧЯ

Найбільш актуальною ця проблема є для молоді, адже в цей період підвищена активність сальних залоз, повʼязана з гормональною перебудовою організму, що й провокує появу прищів. Якщо ж підлітковий період далеко позаду, а висипка на обличчі не зникає, на те є інші причини. Так, акне, що «затрималося», може бути викликане ендокринними порушеннями або дисбалансом у роботі вегетативної нервової системи. Або бути результатом діяльності мікроскопічного кліща-демодексу, що мешкає на шкірі, – це захворювання має назву «демодекоз».

Локалізація прищиків теж може свідчити про те, з якими органами та системами в організмі негаразди. Так, скупчення прищиків:

  • на лобі (так званий «печінковий висип») може свідчити про збої в роботі органів травлення (печінки, підшлункової залози, шлунка);
  • на скронях – ознака поганої роботи жовчного міхура;
  • на щоках – кишкового «бунту»;
  • навколо рота та в області підборіддя часто вказують на гінекологічні проблеми, повʼязані з порушенням продукції статевих гормонів.

А червоні вугри довільної локалізації та сверблячі острівці червоної шкіри можуть бути ознакою алергії, зазвичай харчової.

Читайте також: Інтервальне голодування: новий тренд у схудненні


СУДИННА СІТКА І КУПЕРОЗ: ПРИЧИНИ

Павутинка кровоносних судин на обличчі (купероз) непокоїть багатьох жінок. Зазвичай вона розташовується на щоках та крилах носа. Судинні «зірочки» (телеангіектазії) можуть зʼявитися в будь-якому віці і з багатьох причин.

Наприклад, через спадково-анатомічні особливості – судини, близько розташовані до поверхні шкіри, які дуже реагують на перепади температури, через що судинна сітка стає яскравішою взимку і в період міжсезоння.

Серед інших факторів-провокаторів можна назвати гормональний дисбаланс, підвищений тиск, збої в роботі печінки та інших органів травного тракту, порушення згортання крові. Загострити проблему може вживання гострої та гарячої їжі, алкоголю, куріння, зловживання ультрафіолетом, стрес.

Однак купероз – не єдина причина почервоніння обличчя. Можливо, це розацеа (рожеві вугри) – хронічне захворювання шкіри, що супроводжується висипом і припливами крові до обличчя. Не варто виключати й алергічну реакцію. Якщо ж висип має форму метелика, є сенс запідозрити червоний вовчак, аутоімунне захворювання, характерною ознакою якого він є.

Дуже детально про ці прояви розповів лікар-дерматолог Андрій Лісовський у нашій статті: Судинні змійки, зірочки, сіточки на шкірі: чому вони з’являються і як їх позбутися.

Читайте також: Жіночі виділення – 4 види, які мають насторожити


ТЕМНІ КОЛА Й МІШКИ ПІД ОЧИМА

«Очі панди» найчастіше є ознакою втоми, недосипання – навіть одна безсонна ніч, якщо вам далеко за 20, може залишити свій слід під очима. Серед інших причин лікарі називають нестачу кисню та малорухливий спосіб життя, тривалу зорову напругу при роботі за компʼютером, неправильний догляд за цією делікатною зоною, а також індивідуальні особливості організму – такі як тонка шкіра, близьке розташування судин у зоні повік, слабкість капілярів.

Однак буває й так, що корінь зла – проблеми з внутрішніми органами:

  • кола з синім відтінком говорять про порушення кровообігу;
  • кола з червоним відтінком – про алергію чи хвороби нирок;
  • кола з жовтим тоном – про проблеми з печінкою.

Часто причиною появи кіл стає дефіцит вітамінів (А, С, Е) та мікроелементів (заліза), а також зневоднення організму (водна норма – не менше 1,5 л на день).

Якщо ж під очима, навпаки, утворюються мішки, причина може бути в надлишку рідини в організмі та затримці її тканинами. Також це може вказувати на алергію, порушення функціонування нирок та серцево-судинної системи.

Читайте також: Куля в серці: доленосні кохання Леся Курбаса


ПІГМЕНТНІ ПЛЯМИ

Одна справа – миле ластовиння, що надає обличчю чарівності, й зовсім інша – коричневі «ляпки», що додають віку. Втім, видів гіперпігментації, стану, при якому організм виробляє надто багато шкірного пігменту меланіну, чимало. Це і хлоазми, зумовлені внутрішніми причинами, і мелазми, що зʼявляються після опромінення ультрафіолетом, і посттравматичні плями, що виникають на місці інфільтрату (наприклад, після акне). У народі все це зветься просто пігментними плямами.

Деякі причини їхньої появи лежать на поверхні – такі, як зловживання сонячними ваннами, неправильний догляд (особливо після травмуючих косметичних процедур – пілінгів, лазерних маніпуляцій), вагітність. Інші значно серйозніші – так, спровокувати гіперпігментацію можуть порушення:

  • у роботі залоз внутрішньої секреції;
  • хвороби печінки та жовчних шляхів;
  • тривала інтоксикація;
  • порушення обміну речовин;
  • гіповітаміноз;
  • прийом ліків (деяких видів антибіотиків, препаратів на основі звіробою тощо).

Особливе занепокоєння має викликати пігментація на задній частині шиї – це може бути чорний акантоз, що розвивається у діабетиків та людей, резистентних до інсуліну.

Читайте також: Метеоризм, гіпергідроз, нетримання сечі та інші розлади, про які соромно сказати


ПОТРІСКАНІ ПʼЯТИ

Сухість і жорсткість шкіри стоп – проблема, традиційна для зими, коли ноги постійно у взутті та страждають від перепадів температур. Або, навпаки, літа, коли у відкритому взутті вони чутливі до впливу різних чинників довкілля. Часом шкіра на пʼятах стає настільки сухою, що тріскається. При цьому захисні функції шкіри стоп порушуються, зростає ризик інфікування через ранки, крім того, відчувається біль та дискомфорт при ходьбі, що позначається на ході. Тож проблема ця аж ніяк не косметична.

Головними причинами, що викликають появу болісних тріщин, є фахівці носіння незручного взуття і, як наслідок, механічне травмування пʼят, а також вікові зміни шкіри (після 40 років), що виявляються підвищеною сухістю. Однак проблема може бути повʼязана і з внутрішніми негараздами – захворюваннями ендокринної системи та судин, гіповітамінозом, діабетом, гастритом. Вони провокують порушення нормального кровообігу в області стоп, отже, постачання їх поживними речовинами та киснем, що й спричиняє сухість.

Також тріщини на пʼятах можуть бути проявом шкірних захворювань – не лише грибкових, а й нейродерміту, екземи, псоріазу.

Читайте також: Як попередити старіння шиї і обвисання підборіддя: 3 поради від косметолога


ШКІРА В «СИРОТАХ»

«Сиротами» в народі називають появу шорсткостей і дрібних тріщин на руках внаслідок переохолодження та впливу вологи. Вважається, що проблема насамперед знайома дітям, які, захопившись грою, часто забувають змінити мокрі рукавиці, а то й обходяться без них. Якщо ж «сироти» турбують у досить зрілому віці (варто лише раз забути рукавички – і маємо проблему), певно, річ не тільки у впливі зовнішніх чинників.

Підвищена вразливість шкіри рук може бути повʼязана з:

  • дрімаючими ендокринними патологіями;
  • порушенням обмінних процесів;
  • дефіцитом вітамінів та мікроелементів в організмі.

Тож для початку треба урізноманітнити раціон харчування, почати прийом вітамінно-мінеральних комплексів по сезону, а також забезпечити шкірі особливу увагу та догляд (за допомогою олійних гарячих ванн, масок, обгортань тощо). На вулиці, особливо в дощ, мороз, вітер, важливо захищати руки рукавичками, а після прогулянки ретельно мити, протирати їх насухо і змащувати жирним кремом. Якщо все це не допомагає і проблема тільки прогресує, варто звернутися до лікаря.

Читайте також: Трагедія сестер Крушельницьких: дві співачки й одне божевілля


ЧЕРВОНІ ЦЯТКИ НА ТІЛІ

Те, що ми називаємо «червоними цятками», насправді може виявитися чим завгодно. Наприклад, геморагіями – крихітними підшкірними крововиливами внаслідок порушення судинної стінки капілярів. Ця проблема типова для вагітних на пізніх термінах, коли обʼєм крові значно збільшується, судини не витримують навантаження.

Ще одна причина – крихкість капілярів через генетичні фактори або дефіцит вітамінів К і С. У цих випадках появу червоних цяток зазвичай провокують мікротравми шкіри, й проблема цілком може зникнути після усунення причин, що її спричинили.

Якщо ж це ангіоми (червоні родимки), на це не варто розраховувати. Втім, вони мають, скоріше, косметичний дефект і цілком безпечні, хоча і є думка, що першопричиною їх появи є захворювання органів травлення. Зазвичай вони зʼявляються після 40 років.

Ще один різновид червоних цяток – «печінкові». Вони досить яскраві та великі (до 2 мм), мають вигляд «зірочок» або «павучків». Причина їх появи – проблеми з печінкою та підшлунковою залозою, вони часто виникають після перенесеного гепатиту чи панкреатиту. Коли хвороба загострюється, цятки теж стають яскравішими.

Врешті-решт, червоні цятки можуть «сигналити» про ревматичні захворювання, які належать до групи аутоімунних – при цьому організм сприймає власні клітини як щось чужорідне та бореться з ними. Ревматична висипка може бути різної форми та локалізації, і впоратися з нею можна, лише дотримуючись призначень з приводу лікування основного захворювання.

Читайте також: Невгамовні пані: п’ять довгожительок, які здивували світ


Звісно, це далеко не все, що можна прочитати по шкірі. Так, її колір теж промовистий:

  • блідий може свідчити про гіпотонію, анемію, периферійні порушення кровообігу;
  • жовтуватий – про порушення функцій печінки та жовчного міхура;
  • червонястий – про гіпертонію, серцево-судинні захворювання;
  • суха, ніби воскова, шкіра – сигнал порушень роботи органів шлунково-кишкового тракту, гіповітамінозу;
  • пухка й набрякла шкіра – проблем з нирками та сечовидільною системою;
  • жирна й лискуча – гіперфункції сальних залоз, травних порушень.

Багато про що можуть розповісти і волосся, й нігті. Тому так важливо бути уважною до свого зовнішнього вигляду, помічати найменші зміни у ньому. Не для того, щоб «замазати» й приховати, а щоб усунути корінь проблеми й набути справді квітучого вигляду!