Що таке виділення, знають і юні дівчата, і дорослі жінки. Вони з’являються з початком статевого дозрівання і зникають лише після менопаузи. Виділення – спосіб жіночого тіла очищувати шийку матки і піхву, і є цілком нормальним явищем. Але лише якщо йдеться про фізіологічні, а не патологічні виділення, наголошує Ольга ПОЛІЩУК – провідна лікарка-гінекологиня української мережі центрів репродуктивного здоров’я «Мати та дитина».

Між фізіологічними та патологічними завжди є відмінність, і кожна жінка має її розпізнавати. Вчимося це робити разом з пані Ольгою. А заразом долучаємо наших доньок, онучок – щоб і вони були обізнані з цього питання.

Насамперед треба запам’ятати, що текстура жіночих виділень змінюється в залежності від менструального циклу. Кількість виділень:

  • перед місячними збільшується;
  • після місячних зменшується;
  • всередині циклу, під час овуляції виділення стають прозорі й тягучі, наче яєчний білок.

Тому ці зміни не мають нас лякати – якщо вони у межах норми і дійсно є фізіологічним секретом.

Фізіологічні виділення

У здорових жінок на добу виділяється 1-2 мл фізіологічних виділень. Вони можуть мати:

  • колір білий чи злегка сіруватий або жовтуватий;
  • однорідну консистенцію;
  • кислуватий запах, практично не відчутний.

Також до фізіологічних належать виділення під час вагітності, статевого дозрівання

Білий, напівпрозорий секрет після незахищеного статевого акту теж вважається нормальним – жіночий організм таким чином очищається від сперми

Патологічні виділення

Інколи структура виділень міняється, і на це завжди слід звертати увагу. Симптоми, які мають жінку насторожити:

  • зміна структури: кольору, запаху, консистенції, кількості виділень;
  • дискомфортність виділень: печіння, свербіж, сухість;
  • коричневі або кров’янисті виділення. Якщо вони з’являються перед місячними або після з великою тривалістю, то вони можуть свідчити про такі захворювання як аденоміоз, ендометріоз.
  • кров’янисті виділення після статевого контакту або больові відчуття під час статевого акту не рідко є симптомами запальних процесів або новоутворень в шийці матки.

Не ігноруйте сигнали свого організму й одразу звертайтеся до лікаря-гінеколога. Він проведе лабораторну діагностику і складе схему лікування за потреби.

Читайте також: Екстрена контрацепція: 3 поради гінеколога

Які обстеження потрібні

Повний перелік обстежень, звісно, призначає лікар після профілактичного огляду з дзеркалом і лабораторного дослідження мазка клітин слизової шийки матки.

Також лікар може взяти:

  • цитологічний мазок – це простий, безболісний тест для визначення атипових (ракових клітин). Найкраще проводити спеціальною щіточкою в середині циклу. За добу до обстеження бажано уникати статевого акту, не використовувати вагінальних свічок, щоб не спричинити діагностичні помилки.
  • кольпоскопію – метод обстеження шийки матки при оптичному збільшенні. Він дозволяє визначити найбільш змінені ділянки слизової оболонки шийки матки і взяти фрагменти саме з них.
  • біопсію – забір маленького (кілька міліметрів) фрагмента шийки матки, який досліджують мікроскопічно, аби поставити остаточний діагноз.

Віримо, дівчата, що такі детальні аналізи вам не знадобляться саме тому, що ви вчасно звертатимете увагу на своє жіноче здоров’я і, зокрема, на виділення. Дбаймо про себе!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: