Засновник проєкту Олексій Гончаренко з командою

«Хочеш мандрувати Україною – мандруй Гончаренко центрами», – сказала мені Марія Донець, керівниця освітньо-культурного проєкту «Гончаренко центр», і запросила у подорож закладами, які сьогодні працюють у 19 населених пунктах України – зі сходу на захід та з півдня на північ. Я погодилася. Та спочатку хотілося розібратися, куди я, власне, їду.

РІЗНІ ТА ОДНАКОВІ

Безкоштовні освітньо-культурні простори «Гончаренко центр» почали відкриватися в Україні у лютому цього року. Подільськ, Балта, Жмеринка, Житомир, Миргород, Чернівці, Лиман, Івано-Франківськ, Кропивницький, Рівне один за одним оголошували, що центр відкрито! А ще за декілька місяців відчинили двері для відвідувачів простори в Острозі, Вараші, Добровеличківці, Костянтинівці, Краматорську, Черкасах, Доброславі, Нетішині та Олешках.

Усі простори мають єдину мету – надавати сучасну безкоштовну освіту всім мешканцям міст. Крім того, заклади створені за єдиною структурою: один на всіх стиль, однаково високий рівень викладання та обов’язковий набір учбових заходів. Головний пріоритет – викладання англійської. «Я мрію про те, щоб діти у Лимані, Балті, Подільську, Жмеринці та інших містах мали можливість навчатись у Гарварді, Оксфорді, Стенфорді тощо. Сьогодні це абсолютно реально. Глобалізація та онлайн-платформи відчиняють двері для всіх охочих. Але є одна умова – це знання англійської. І всі ми розуміємо, що у тій же Одесі чи Києві вивчити мову дещо простіше. У маленьких містах ситуація інакша», – розповів Олексій Гончаренко, засновник мережі.

«Тому ми запускаємо мережу Гончаренко центрів, щоб виправити це», – зазначив Олексій Гончаренко

Засновник Гончаренко центру Олексій Гончаренко та директор Гончаренко центр Чернівці Віталій Яремчук
Зліва направо: викладачка англійської мови Світлана Таран, директор простору Віталій Яремчук, адміністраторка Оксана Кравцова та керівниця мережі Гончаренко центр Марія Донець
Всеукраїнський простір

Іноземна мова викладається не тільки для дітей та підлітків. Для дорослих розроблений окремий курс. Обов’язковими для викладання в усіх просторах є профорієнтація для підлітків і курси фінансової та медіа- грамотності. Далі все залежить від потреб громади.

«Хочете зрозуміти, яких знань дійсно потребують люди на заході та сході, півдні та півночі? Подивіться, що вивчають у наших просторах та які програми започатковують», – зазначила Марія Донець.

Ну що ж, давайте подивимось! І першими для дослідження ми обрали простори на заході України: Чернівці та Івано-Франківськ.

Крім знайомства з освітньою мережею, у Чернівцях на мене чекала ще одна важлива справа: виступ перед студентками журфаку Чернівецького університету

Студенти факультету журналістики та київські журналісти після лекції у Гончаренко центр Чернівці

ПОДОРОЖ НА ЗАХІД.
ЧЕРНІВЦІ
Дружний колектив Гончаренко центр Чернівці
Якісна і безкоштовна освіта

То був день трьох дебютів. Я вперше не лише потрапила в Гончаренко центр та прочитала лекцію перед його студентами, а й взагалі відвідала Чернівці! Враження? Справжня Європа! І це стосується як загалом міста, так і самого простору зокрема. Щирість та стриманість, вишуканість та витонченість – ось що відчувалося з перших хвилин перебування тут.

Осередок знаходиться у самому серці Чернівців, на вул. Руській, 5. Директор Віталій Яремчук зізнається, що відкриття простору спричинило фурор і викликало великий наплив відвідувачів та охочих навчатися на курсах англійської мови. Особливо популярними одразу стали групи для дорослих – було подано близько 120 анкет.

«Перші 3-4 місяці люди звикали до того, що якісне може бути й безкоштовним. Хоча й досі час від часу виникають такі питання», – пригадує Віталій

Один із заходів освітнього простору
Команда кращих

Принагідно скажу декілька слів про команду. Директор центру Віталій Яремчук не просто аспірант університету, а молодіжний делегат України до ООН та до Конгресу Ради Європи. Нещодавно від був відзначений почесною муніципальною відзнакою імені Антона Кохановського у номінації «Молодіжна ініціатива року».

Адміністраторка центру Оксана Кравцова – докторка філософії за спеціальністю українська філологія!

Англійську тут веде викладачка Чернівецького університету Світлана Таран. А розмовним клубом керує носій мови. Американець запропонував створити справжню театральну школу (drama club).

Відвідувачі театральної школи при Гончаренко центрі розучують невеличкі сценки англійською та виступають на імпровізованій сцені

Освітньо-культурний фестиваль «Гончаренко центр Weekend»
Освітні вікенди

Цікаво, що найстаршій (і мабуть найактивнішій) акторці drama club 72 роки. Галина Грабова не тільки відвідує заходи простору, а й із задоволенням виступає як волонтер. «Ви б тільки бачили, як пані Галина допомагала нам переносити стільці для заходу просто неба! Ми, молоді, не могли її наздогнати!» – з посмішкою згадує Віталій.

Коли Віталій говорить про заходи просто неба, то має на увазі масштабні освітньо-культурні фестивалі «Гончаренко центр Weekend», яких за літо провели п’ять: у Чернівцях, Лужанах, Заставні, Кіцмані та Хотині. Загалом на освітньо-розважальних вікендах побували 1100 людей!

«Крім того, наш центр є платформою для об’єднання іноземців, які проживають або навчаються в місті і відвідують центр. Наприклад, у нас був захід від громадської активістки з Алжиру, яка поділилася спогадами про участь у волонтерських проєктах своєї держави», – продовжує дивувати мене Віталій Яремчук.

За місяць Гончаренко центр у Чернівцях відвідують понад 500 людей. А кількість місцевих партнерів перетнула позначку в 40 організацій та підприємств

Міський голова Роман Клічук вручає Віталію Яремчуку почесу муніципальну відзнаку імені Антона Кохановського у номінації «Молодіжна ініціатива року»
Освіта на перспективу

Мабуть моя розмова з командою центру ще б продовжилася, якби не почали сходитися на лекцію студенти журфаку. Я набрала у легені повітря та почала….

Замість запланованої години, я «мудрувала» дві, й жоден зі студентів не заснув і не втік 🙂 Навпаки: овербукінг реєстрації, прийшли, слухали, ставили запитання (добровільно) і не розходилися (щиро). Відверто кажучи, у Києві я такої спраглої до знань і роботи молоді не бачу. Тому підказка всім редакторам, які шукають україномовну, здібну і «гаджетизовану» молодь: шукайте в регіонах і серед студентів, не прогадаєте!

Я залишала Чернівці та Гончаренко центр з відчуттям дивовижної радості, бо побачила тут не банальні, знайомі вздовж та впоперек методи викладання і порожнє декларування високих цілей, а справжню перспективу для розвитку кожного.

В Гончаренко центрі – інноваційні та сучасні програми й найталановитіші фахівці своєї справи!

Заняття в освітньому просторі

Читайте також: Валентина Шульц: мрійниця, що відкриває освітні простори в маленьких містах


ПОДОРОЖ НА ЗАХІД.
ІВАНО-ФРАНКІВСЬК
Свято з нагоди півріччя простору
Особлива атмосфера

Єдине, чого не вистачило у Франківську, це часу на смачну каву десь у затишній кав’ярні. Бо місто Франка закрутило у шаленому ритмі від самого початку!

Всього 5 хвилин на оглядини приміщення, а потім – знайомство з викладачами.

Осередок розташований на вулиці Шашкевича 1/1, це майже центр міста. Вже знайома мені вивіска при вході, той самий дизайн приміщення, що й у Чернівцях. Але немає жодного сумніву, що ти знаходишся в іншому просторі, та й в іншому місті. Тут зовсім інакша атмосфера.

Енергійна та ділова директорка центру Світлана Шинкар одразу пропонує приєднатися до майстер-класу з графічної ілюстрації. До речі, Світлана – завідувачка кафедри управління та адміністрування Університету Короля Данила, кандидатка економічних наук, викладачка таких дисциплін: економічна безпека підприємств, інноваційне підприємництво та управління Start-up проєктами, маркетинг у туризмі та ГРС! Хоча у стінах простору вона найбільше часу приділяє творчості.

«Ми проводимо дуже багато заходів саме з арт-напрямку. Навіть власну артшколу мали: курс, в якому художник професійно працював із підлітками. А для загалу чого тільки не проводимо: малюємо вугіллям, робимо 3D-аплікації, займаємося квілінгом, опановуємо глину, як справжні трипільці», – зазначає пані Світлана.

Не думайте, що головні відвідувачі – діти. Дорослі з задоволенням теж долучаються до Гончаренко центру

Випускники курсу “Дошколярик”
Освітній арт-простір

Жагу до мистецтва франківців можна побачити неозброєним оком: поки ми розмовляли з директоркою, до центру двічі заходили люди і питали, чи можна записатися на курс гончарства.

На мій здивований погляд пані Світлана відповідає: «Не знаю, що більше дивує людей, які вперше чують про нас: що ми повністю безкоштовні чи що ми не школа гончарства 🙂 Справа в тому, що логотип нашої мережі Гончаренко центрів – саме гончар, який працює за приладдям. Тому чимало людей і сприймають нас як курси з гончарства. Але це не є проблемою! Ми пропонуємо саме те, чого люди хочуть! Ми вже неодноразово гончарили у нас у центрі, будемо продовжувати й надалі».

Загалом публіка в Івано-Франківську вибаглива, її важко чимось здивувати. Проте поява Гончаренко центру не залишилася без уваги. «Я добре пам’ятаю, як люди реагували на новину про відкриття простору у Франківську, – ділиться зі мною спогадами пані Світлана. – Найчастіше запитували, скільки це коштує. Потім дуже цікавилися, що саме буде викладатися»».

“Втомилася відповідати, що навчання в Гончаренко центрах безкоштовне”, – додає Світлана Шинкар

Після уроку гончарства
Центр спілкування

Роль, яку виконує Гончаренко центр – це доступ до якісної освіти у різних напрямках, а також культурні та просвітницькі заходи. «Я хочу, щоб центр був такою собі домівкою, куди можна прийти не тільки за знаннями, а просто поспілкуватись на ті чи інші теми і завжди отримати допомогу фахівця з потрібного напрямку».

Вже вдруге успішно стартує психологічний курс 12 кроків «Від залежності до свободи», який проводять кваліфіковані тренери-консультанти. Курс розрахований на осіб, які долають хімічні та/або психологічні залежності, членів їхніх сімей, а також тих, кому цікава дана тематика. «У нас ніхто нікого не засуджує, тут комфортна приватна атмосфера. І все це у поєднанні з перевіреними часом психотерапевтичними практиками», – підкреслює пані Світлана. Звісно, під час тренінгу знімати ми не стали. Тим більше, що на нас чекала наступна зустріч.

Тут в одному просторі чудово поєднуються легкі та серйозні заняття

Випускниці курсу англійської мови для дорослих
Щирі історії

«Знайомтеся, це Лариса», – директорка центру представила нам нову гостю. Лариса Борисова – відвідувачка курсу англійської мови. У свої 50 жінка чудово виглядає, хоча здається, що вона чогось соромиться.

«Лариса побачила оголошення про набір на безкоштовні курси англійської у facebook й одразу записалася. Але на самих заняттях була мовчазною і відповідала односкладово, – починає розповідь директорка простору. – Ми почали хвилюватися, в чому причина: некомфортно, складно, не подобається? Виявилося, що Лариса нещодавно переїхала з Росії та просто не знала української! Тим більшим було здивування, коли після завершення курсу англійської вона вже розмовляла двома мовами!»

«Я дуже щаслива, що змогла отримала громадянство України! Я щаслива, що повернулася додому», – сказала жінка.

«А ще я хочу подякувати Івано-Франківському Гончаренко центру та зокрема Олексію Гончаренку за таку чудову можливість безкоштовно відвідувати різноманітні курси та майстер-класи», – додала вона.

Дитячі заняття в Гончаренко центр Івано-Франківськ

Я залишала Гончаренко центр у Франківську з доброю порадою від пані Лариси: насолоджуйтесь кожною хвилиною і впевнено йдіть до мети! Саме з такою чудовою порадою я і вирушаю у подорож у Миргород та Кропивницький, де працюють ще два Гончаренко центри…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: