Олександра Екстер – всесвітньо відома художниця-авангардистка. Георгій Коваленко і видавництво РОДОВІД видали про неї монографію, американська хореографиня Стефанія Нолл присвятила їй імерсивний сontemporary dance перформанс «Екстер. Live», а український дизайнер Федір Возіанов – окрему колекцію одягу. Цю унікальну мистецьку співпрацю шанувальники творчості Олександри Екстер могли побачити на презентації.  

Інноваційний формат

Хореографиня Стефанія Нолл так описує свою ідею: «Як 100 років тому Анатоль Петрицький, Олександра Екстер говорили про необхідність подивитися в історію і   черпали ідеї з бароко і ще давнішого мистецтва, і прагнули на цій основі зробити щось  для майбутнього, так і ми дивимося назад, на авангард, і  створюємо contemporary art. Це дуже захоплюючий процес. «Екстер. Live» не має сюжету, танцюристи ніби живуть у музеях – як картини, як живі виставки, вони є частиною мистецтва. Вони танцюють не про картини Екстер і художників її кола, вони танцюють авангардні ідеї».

У шоу задіяно сім  українських і троє американських. Перформанс створюється в рамках виставкового проєкту Мистецького арсеналу «Футуромарення», присвяченого темі футуризму в Україні 1910-1930-х років як мистецького експерименту та системи ідеологічних поглядів новітньої доби. Тому всі танцювальні номери контекстуалізовані, вписані в простір і пов’язані з творами Екстер і художників її кола, експонованими в  кожній залі.  

Fashion & art

Fashion-дизайнер Федір Возіанов створив для перформансу колекцію XTR. Вона складається із 10 суконь-картин, в яких він рефлексує на тему ідей авангарду, деконструкції полотен Олександри Екстер і по-своєму експериментує з динамікою зображень. Діалог із творчістю Олександри Екстер продовжує «авангардистську лінію» Возіанова: раніше він працював із мистецькими ідеями і формами Казимира Малевича й Олександра Архипенка. «Для мене як для дизайнера дуже цікаво попрацювати з творами Екстер у контексті пошуку подібностей та протилежностей між дизайном і мистецтвом», — коментує колаборацію Федір Возіанов.