Уже 24 рік поспіль у День української писемності та мови об 11:00 за київським часом в Україні проходить традиційний Радіодиктант національної єдності. До цього дата радіодиктанту була 9 листопада, в день пам’яті Нестора Літописця. Але зі зміною церковного календаря змінився і день Нестора і, відповідно, дата радіодиктанту. У 2024 році його пишуть 25 жовтня.

Національний радіодиктант в останні роки став дуже популярний. Але що це таке? Це традиційна щорічна загальнонаціональна акція, присвячена українській мові. Взяти участь у ній можуть усі охочі. Його мета – не так перевірка грамотності, як своєрідний флешмоб-акція єднання навколо рідної мови, підтримки України. І це дійсно наймасовіший флешмоб осені і найпопулярніший Google-запит серед української інтернет-авдиторії.

Авторка цьогорічного тексту для диктанту – Оксана Забужко. Вона приурочила його до 100-річного ювілею Українського Радіо, який відзначається цього року, і назвала “Магія голосу”. Читати диктант буде поет, військовий Павло Вишебаба.

Минулого року цю місію доручили Катерині Калитко та Олексію Гладковському. У попередніх роках ці відповідальні й почесні ролі випали Аді Роговцевій, Олександру Авраменку, Риммі Зюбіній, Юрію Андруховичу.

І це ще не всі цікаві факти про Радіодиктант національної єдності. Зібрали аж десять!

Фото: Суспільне Культура
Факт 1. Вперше радіодиктант пройшов 2000 року

Він відбувся у травні, до Дня Кирила та Мефодія (24 травня) і з нагоди перепоховання Тараса Шевченка. Але «подвійний» інформаційний привід не допоміг: слухачі не зовсім зрозуміли, що треба було робити, й надсилали свої роботи впродовж усього літа. Тож результати оголошували восени. До того часу всі й забули про диктант, але після оголошення імен переможців згадали, й на радіо знову почали приходити роботи. Тому вже наступного року запровадили перші правила: обмеження щодо дати надсилання, певні вимоги щодо оформлення.

Факт 2. Перші диктанти мали суперечливий результат

Перші тексти для радіодиктанту не створювалися спеціально до події, тож нечесні учасники просто знаходили їх у книжках й переписували. Також були спроби авторських текстів з нетиповими знаками, що викликало негативну реакцію авдиторії. Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін.

Факт 3. Дату з весни перенесли на осінь

Чітко прописали дату надсилання, текст почали замовляти спеціально. Він складається зі 100-120 слів, у ньому немає авторських знаків або суперечливих орфограм, однак їхня загальна кількість висока. Тож написати радіодиктант без помилок непросто.

Факт 4. Радіодиктант має свій рекорд України

Його встановив у 2014 році Київський університет імені Бориса Грінченка – наймасовіше написання радіодиктанту на одній локації.

Факт 5. У 2015 році радіодиктант з’явився і в телеверсії

У 2017-му вперше відбувся стрим зі студії на Хрещатику, 26 у мережі фейсбук. При тому диктант залишається саме радіопродуктом: його потрібно писати на слух, уважно дослухаючись до інтонацій диктора.

Факт 6. З 2019 року учасники радіодиктанту могли майже відразу перевірити свою роботу

Її можна надіслати протягом 15 хвилин після завершення диктанту на електронну пошту, повідомленням у фейсбук або вайбер. До того написаний від руки радіодиктант надсилали поштою до Будинку Українського радіо (з 2015-го – і на електронну пошту), текст ставав доступним для самоперевірки за два дні.

Факт 7. Радіодиктанти не перевіряють на помилки та не повертають, але шукають роботи без помилок і нагороджують учасників, які впоралися з завданням бездоганно

Анонс радіодиктанту-2022
Факт 8. Кількість переможців радіодиктанту щороку різна: від двох до сотні

Але жодного року не було такого, щоб ніхто не переміг. У грудні відбувається так звана «робота над помилками», коли в ефірі Українського радіо звучать імена переможців, а також робиться аналіз найтиповіших помилок.

Факт 9. Кількість учасників радіодиктанту постійно зростає, а географія – розширюється

Листи надсилають слухачі різного віку з усіх областей України й з-за кордону. Також у радіодиктанті централізовано беруть участь представники різних країн. Так, у Ягеллонському університеті у Кракові його пишуть студенти, які вивчають українську мову. А радіо «Люблін» запрошує всіх охочих писати диктант у свою студію. Щороку збираються на радіодиктант українці в Китаї й Австралії, США й Канаді.

Факт 10. Написання радіодиктанту з 2023 року адаптовано до умов воєнного часу

Долучитися до участі можна у будь-якому зручному форматі: трансляції на радіо, телеканалі та діджитал-платформах. Також у різних країнах світу облаштовані студії для написання диктанту для вимушених переселенців та українців, які живуть за кордоном.

Як взяти участь

Щоб приєднатися до написання всеукраїнського диктанту, треба 25 жовтня об 11:00 увімкнути:

  • Українське Радіо або Радіо Культура;
  • телеканал Суспільне Культура;
  • діджитал-платформи Суспільного: фейсбук-сторінку Суспільного та ютуб-канали Українського Радіо та Суспільне Новини;
  • додаток suspilne.radio;
  • додаток «Дія».
Як перевірити

28 жовтня буде оприлюднено текст диктанту. Якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете:

  • надіслати паперового листа за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 27 жовтня.
  • сфотографувати або відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 28 жовтня на адресу rd@suspilne.media або через електронну форму для отримання робіт. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 25 жовтня.

Також можна (й треба!) зробити фото й відео того, як ви пишете диктант чи готуєтеся до нього та опублікувати у соціальних мережах із хештегом #радіодиктант2024. Редакція «Українок» вже готується 🙂