Радіодиктант національної єдності: 10 цікавих фактів
Зібрали досьє про загальноукраїнську акцію – від умов участі до перевірки тексту
Зібрали досьє про загальноукраїнську акцію – від умов участі до перевірки тексту
Уже 24 рік поспіль у День української писемності та мови об 11:00 за київським часом в Україні проходить традиційний Радіодиктант національної єдності. До цього дата радіодиктанту була 9 листопада, в день пам’яті Нестора Літописця. Але зі зміною церковного календаря змінився і день Нестора і, відповідно, дата радіодиктанту. У 2024 році його пишуть 25 жовтня.
Національний радіодиктант в останні роки став дуже популярний. Але що це таке? Це традиційна щорічна загальнонаціональна акція, присвячена українській мові. Взяти участь у ній можуть усі охочі. Його мета – не так перевірка грамотності, як своєрідний флешмоб-акція єднання навколо рідної мови, підтримки України. І це дійсно наймасовіший флешмоб осені і найпопулярніший Google-запит серед української інтернет-авдиторії.
Авторка цьогорічного тексту для диктанту – Оксана Забужко. Вона приурочила його до 100-річного ювілею Українського Радіо, який відзначається цього року, і назвала “Магія голосу”. Читати диктант буде поет, військовий Павло Вишебаба.
Минулого року цю місію доручили Катерині Калитко та Олексію Гладковському. У попередніх роках ці відповідальні й почесні ролі випали Аді Роговцевій, Олександру Авраменку, Риммі Зюбіній, Юрію Андруховичу.
Він відбувся у травні, до Дня Кирила та Мефодія (24 травня) і з нагоди перепоховання Тараса Шевченка. Але «подвійний» інформаційний привід не допоміг: слухачі не зовсім зрозуміли, що треба було робити, й надсилали свої роботи впродовж усього літа. Тож результати оголошували восени. До того часу всі й забули про диктант, але після оголошення імен переможців згадали, й на радіо знову почали приходити роботи. Тому вже наступного року запровадили перші правила: обмеження щодо дати надсилання, певні вимоги щодо оформлення.
Перші тексти для радіодиктанту не створювалися спеціально до події, тож нечесні учасники просто знаходили їх у книжках й переписували. Також були спроби авторських текстів з нетиповими знаками, що викликало негативну реакцію авдиторії. Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін.
Чітко прописали дату надсилання, текст почали замовляти спеціально. Він складається зі 100-120 слів, у ньому немає авторських знаків або суперечливих орфограм, однак їхня загальна кількість висока. Тож написати радіодиктант без помилок непросто.
Його встановив у 2014 році Київський університет імені Бориса Грінченка – наймасовіше написання радіодиктанту на одній локації.
У 2017-му вперше відбувся стрим зі студії на Хрещатику, 26 у мережі фейсбук. При тому диктант залишається саме радіопродуктом: його потрібно писати на слух, уважно дослухаючись до інтонацій диктора.
Її можна надіслати протягом 15 хвилин після завершення диктанту на електронну пошту, повідомленням у фейсбук або вайбер. До того написаний від руки радіодиктант надсилали поштою до Будинку Українського радіо (з 2015-го – і на електронну пошту), текст ставав доступним для самоперевірки за два дні.
Але жодного року не було такого, щоб ніхто не переміг. У грудні відбувається так звана «робота над помилками», коли в ефірі Українського радіо звучать імена переможців, а також робиться аналіз найтиповіших помилок.
Листи надсилають слухачі різного віку з усіх областей України й з-за кордону. Також у радіодиктанті централізовано беруть участь представники різних країн. Так, у Ягеллонському університеті у Кракові його пишуть студенти, які вивчають українську мову. А радіо «Люблін» запрошує всіх охочих писати диктант у свою студію. Щороку збираються на радіодиктант українці в Китаї й Австралії, США й Канаді.
Долучитися до участі можна у будь-якому зручному форматі: трансляції на радіо, телеканалі та діджитал-платформах. Також у різних країнах світу облаштовані студії для написання диктанту для вимушених переселенців та українців, які живуть за кордоном.
Щоб приєднатися до написання всеукраїнського диктанту, треба 25 жовтня об 11:00 увімкнути:
28 жовтня буде оприлюднено текст диктанту. Якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете:
Також можна (й треба!) зробити фото й відео того, як ви пишете диктант чи готуєтеся до нього та опублікувати у соціальних мережах із хештегом #радіодиктант2024. Редакція «Українок» вже готується 🙂