Картина Тараса Шевченка “Марія”

Відкривати для себе щось нове в Шевченкові можна нескінченно, і це стосується не лише його літератури, а й живопису. Особливо привертають увагу оголені картини Шевченка. Бо ж велике питання, ким найперше був Шевченко: поетом чи художником? Судіть самі: за життя він написав 237 віршів і поем, а також 11 прозових творів, у той час картин – в рази більше. Наразі збереглося 835 його художніх робіт: картин, гравюр, офортів. І ще 278 вважаються втраченими.

Шевченка називають українським Рембрандтом, Гогеном, Ван Гогом. Загалом одним з найвидатніших наших художників. І якщо його поетичні твори не всі критики вважають професійними, то над картинами завмирають геть поголовно.

І на цих картинах, що теж дуже цікаво, чимало оголеної натури. Тож і в цьому питанні великий Тарас обійшов сучасників, що закидали йому «фривольність».

Насправді ж це була свобода – свобода думок, поглядів, творчості. Притаманна Шевченкові у всьому

ІДЕАЛЬНЕ ТІЛО

Картина Тараса Шевченка “Вірсавія”

В уявленні Шевченка-художника (і чоловіка, напевно, теж) це була соковита, чуттєва жіноча краса. Художник любив тіла, які малював. Й жінки на його картинах схожі між собою, як сестри: принадні, апетитні, «кров з молоком», з пухкенькими вустами й великими «коров’ячими» очима.

Сучасники теж це завважили й писали про уподобання Шевченка так: «Фізична краса жінки, виплекана уявою Шевченка, завжди мала однакові принади. Жінка, що подобалася йому, мусіла бути жвавою й пристрасною, щоб під нею земля горіла на три сажні. Високий гнучкий стан, правдивість і сердечна доброта сполучалися в уяві Шевченка як безперечні ознаки жіночої краси».

Картина Тараса Шевченка “Русалки”

УЛЮБЛЕНІ ПРИЙОМИ

Картина Тараса Шевченка “Одаліска”

Шевченко часто зображує жінок зі спини, акцентуючи увагу на принадних вигинах розкішного жіночого тіла. Такою є, зокрема, «Одаліска». Він шукає найвиразнішу лінію спини й стегон, затіняючи обличчя і ледь намічаючи ноги й руки. Найсвітлішою, ніби прожектором висвітленою частиною, він робить верхню частину сідниць.

Загалом, художник любить лежачих жінок, що, мабуть, логічно. Навіть трохи напідпитку. Як «Сама собі в своїй господі» (у приватному листуванні Шевченко називає картину «Блудниця») – на ній жіночка з повними важкими грудьми дрімає з цигаркою в руках.

Картина Тараса Шевченка “Сама собі в своїй господі”

Й НАТУРНИЦІ

картини шевченка Жінка в ліжку
Картина Тараса Шевченка “Жінка в ліжку”

Історія зберегла й імена улюблених натурниць Шевченка. Такою була Марія Європеус, юна племінниця домовласниці помешкання, яке поет винаймав разом з Сошенком. Шевченко, до речі, відбив дівчину у друга, який уже збирався до неї свататися, й Сошенко після сварки вигнав Тараса з квартири. Але портрет Марії, «Жінка в ліжку», він таки встиг написати.

Ще була 15-літня німкеня Амалія Клоберг, з якою художник зустрічався щоп’ятниці, можливо, не лише для малювання. Її оголений портрет він підписав «Чевченко», бо саме так вона вимовляла його прізвище.

картини Шевченка В гаремі
Картина Тараса Шевченка “В гаремі”

НЕ ТІЛЬКИ ПАНІ, А Й КАВАЛЕРИ

картини Шевченка Натурник
Картина Тараса Шевченка “Натурник”

Малював Шевченко чимало й оголеної чоловічої натури. Це переважно картини періоду його студентських студій, а потім – періоду заслання на Арал. Це місцеві, киргизи й казахи, друзі-солдати.

Зазвичай на картинах чоловічі торси – гладкі й досконалі, створені майстерною грою світла й тіні. Хоча є й варіанти, де чоловіки постають на зображеннях у всій повноті своєї чоловічої краси (імена найвідоміших натурників художника, до речі, теж збереглися).

Ще цікаве: зважаючи на деякі картини Шевченка, якби він жив сьогодні, то постив би в соцмережах фото з вечірок і посиденьок з друзями.

картини Шевченка Серед товаришів
Картина Тараса Шевченка “Серед товаришів”

Ню картини Шевченка не обмежувались лише іншими людьми
картини Шевченка оголений автопортрет
Ескіз Тараса Шевченка “Автопортрет”

На «крамольний» автопортрет Шевченка тривалий час було накладено табу – спершу царською цензурою, а потім і совєцькою. Начерк себе оголеного художник зробив на полях рукопису під час аральської експедиції. На зображенні він бадьоро крокує уздовж берега моря, його тіло пружне й міцне. І сумка, що звисає на живіт, зовсім не прикриває того, що зазвичай прикривають.

Тарас чимчикує з посохом, в атласній шапці й плащі-накидці, що майорить. А ще в чоботях. Цікаве й трохи іронічне поєднання. Можливо, це зображення було одним із способів сублімації нереалізованих сексуальних бажань художника – в умовах військової служби й відірваності від жінок.

І до сьогодення: є надія, що невдовзі про ню-живопис Шевченка знатиме ширша аудиторія, адже до його популяризації долучилася навіть Укрпошта. Вперше в рамках серії «Її величність – жінка» вона випустить марки з оголеними жінками, й почне з шевченкової «Одаліски», написаної у 1840 році. На конверті до випуску буде представлена ще одна робота художника – «Вірсавія» 1860 року. Прекрасна ініціатива, чи не так?

ЧИТАЙТЕ ТААКОЖ: