Різновиди кашлю: аналізуємо й приймаємо міри
Кашель не такий простий, як здається – фахівці виділяють чимало його різновидів. І аж ніяк не з пристрасті до класифікації
Кашель не такий простий, як здається – фахівці виділяють чимало його різновидів. І аж ніяк не з пристрасті до класифікації
Суперечки про те, шкідливий кашель чи корисний, ведуться давно. З одного боку, кашель – це захисна реакція організму, що сприяє відновленню прохідності дихальних шляхів в процесі самовідновлення організму. З іншого, приємного в цьому мало: тривалий кашель може викликати головний біль і дискомфорт у мʼязах, спровокувати блювоту, задишку і навіть крововилив у конʼюнктиву очей.
Він проявляється у вигляді подразнюючих нападів і не супроводжується відходженням мокротиння, звідси й назва. Ще одна його назва – непродуктивний, тобто ви даремно мучитися, бо все одно нема полегшення. Зазвичай він виникає на початку ГРВІ, при трахеїтах і бронхітах, подразненні гортані, фарингіті тощо. Часто супроводжується нежиттю – є думка, що його напади провокує затікання слизу з носа в горлянку з подальшим роздратуванням. Сухий кашель не дає спокою вдень і часто посилюється на ніч, заважаючи нормальному сну.
Що робити? Варіантів кілька: втихомирити напади кашлю за допомогою прийому протикашльових препаратів або домогтися появи мокротиння, застосовуючи муколітичні препарати. Який з них вибрати, вирішує лише фахівець, адже одночасний прийом відхаркувальних та протикашльових препаратів неприпустимий. До того ж останні можуть викликати серйозні побічні ефекти, Полегшити стан можуть також теплові процедури: гаряча ванна для ніг, гірчичники, розтирання, інгаляції.
На противагу сухому, він дуже продуктивний – завдяки його нападам відбувається відділення слизу (мокроти), що скупчилася в дихальних шляхах, і вам стає легше.
При цьому, позбавляючись мокротиння, яке є нічим іншим, як скупченням мікробів упереміш з лейкоцитами, що борються з інфекцією, ви швидше одужуєте. Такий кашель свідчить про правильне протікання ГРВІ (коли, сухий спершу, кашель стає вологим), але може бути й супутником бронхіту або пневмонії (на це вказує характер мокротиння, що відокремлюється, – гнійний, з можливими домішками крові).
Що робити? Розріджувати мокроту – це сприяє якнайшвидшому її відходженню. Для цього призначають препарати-муколітики, а коли кашель стає досить продуктивним, додають відхаркувальні засоби. Важливим помічником у лікуванні буде також рясне питво, яке відновлює водний баланс організму, порушений хворобою, і багато в чому сприяє розрідженню мокротиння, а також масаж грудної клітки, який допомагає звільненню бронхів від вʼязкого слизу.
Названий так через характерні обертони, гавкаючий кашель обумовлений набуханням голосових звʼязок і часто супроводжує такі захворювання, як ларингіт або трахеїт.
А також є характерною ознакою несправжнього крупу (ларинготрахеїту) – небезпечного стану, що буває у дітей. При цьому спостерігається набряк слизової гортані й зменшення просвіту для проходження повітря – дитина задихається, тож виклику «швидкої» не уникнути.
Що робити? Якщо ситуація не така критична, полегшити стан може рясне пиття, провітрювання приміщення, парові інгаляції та прийом препарату-муколітика, бажано у вигляді мікстури і в теплому вигляді.
Як випливає з назви, він супроводжує саме кашлюк й найчастіше зустрічається у дітей. Оскільки кашлюкова паличка подразнює безпосередньо кашльовий центр, закашлятися можна буквально від усього – гучного звуку, яскравого світла, занепокоєння. Цей кашель супроводжується характерними репризами, тобто судомними вдихами зі свистом, триває нападами по кілька хвилин й часом буває настільки сильним, що може викликати надрив вуздечки язика, блювоту і навіть зупинку дихання. Є ще кашлюковоподібний кашель, що закінчується блюванням. Він супроводжує хронічний фарингіт та деякі форми туберкульозу. А також застуди після перенесеного кашлюку протягом року.
Що робити? У цьому випадку муколітики й відхаркувальні засоби безсилі – допоможуть лише препарати, що зупиняють кашльовий напад.
Для цього різновиду кашлю характерне подовження вдиху, що свідчить про наявність бронхіальної обструкції. Спастичний кашель зазвичай малопродуктивний, навʼязливий, часто має в кінці свистячий обертон. Він є характерним для бронхіальної астми, а в дітей перших років життя виникає при гострому обструктивному бронхіті чи бронхіоліті. Крім того, він може свідчити про потрапляння стороннього тіла до дихальних шляхів.
Що робити? Напад, спровокований астмою, можна зупинити бронхорозширювальним інгаляційним засобом. Якщо ж так кашляє дитина, варто негайно звернутися до лікаря.
Відрізняється тривалим уповільненим характером: хвороба наче минула, а ви все кашляєте та покашлюєте… І справа може бути серйозна – такий тип кашлю, приміром, характерний для туберкульозу та раку легень. Як і для глистової інвазії організму, коли личинки гельмінтів атакують легені, алергії, зокрема на побутовий пил або шерсть домашніх тварин.
Що робити? Звернутися за консультацією до фахівця (отоларинголога, пульмонолога, алерголога тощо), здати клінічний аналіз крові, пройти необхідні обстеження і таки виявити «провокатора» кашлю. Коли відомо, з чим треба боротися, значно простіше.
Тривалий регулярний кашель може вказувати на хронічні захворювання бронхів, трахеї та гортані, а також туберкульоз і застій крові в легенях, що характерно для тих, хто страждає на серцево-судинні захворювання. Періодичний кашель, своєю чергою, буває зумовлений наявністю стороннього тіла у дихальних шляхах, вдиханням холодного повітря тощо. Разовим характером відрізняється і ранковий кашель курця, і психогенний кашель, коли людина реагує покашлюванням на стресову ситуацію.