Зізнаємося, що таке оваріальний резерв (для зручності скоротимо його до ОР) ми досі не знали. Дожили до 35-45 років і вперше про нього прочитали на інстаграм-сторінці лікарки-гінеколога, кандидатки медичних наук Наталії Сіліної. Вона багато корисного розповідає про жіноче здоров’я і, зокрема, про все, що допомагає його зберегти. ОР у цьому плані дуже важливий. Пояснюємо її словами, що це таке і чому так важливе.

Що таке оваріальний резерв

Це важлива частина репродуктивного потенціалу жінки, яка полягає в спроможності яєчників забезпечити ріст повноцінних фолікулів зі здоровими, здатними до запліднення яйцеклітинами. Йдеться, як зазначає Наталья Сіліна, не лише про можливість вагітніти та народжувати. Оваріальний резерв – це про те, як довго жінка буде знаходитися під дією натуральних естрогенів, які виробляють наші яєчники. Коли закінчуються фолікули, яєчник перестає виробляти естрогени, і жінка входить у менопаузу (написали про неї детально у статті Все про менопаузу: від ранніх проявів до способів полегшення). Також оваріальний резерв важливий для жінок, які не планують вагітність найближчим часом і хочуть знати, як надовго можна відкладати зачаття.

Як визначити оваріальний резерв

Допоможе трансвагінальне ультразвукове дослідження в перші дні після закінчення менструації та визначення в крові АМГ – антимюллерового гормону. Слід розуміти, що АМГ визначає лише приблизну кількість фолікулів з яйцеклітинами, але не якість цих яйцеклітин.

Якість яйцеклітин погіршують:

 • паління
 • ожиріння
 • метаболічний синдром.

При цих чинниках у жінки показник АМГ може бути в межах вікової норми, а вагітність не настає саме через низьку якість яйцеклітини

Коли потрібно визначати оваріальний резерв

Наталія Сіліна рекомендує визначати рівень ОР з 35 років раз у рік, щоб своєчасно діагностувати наближення «засипання» яєчників. АМГ критично починає знижуватися в середньому з 37 років, що збігається з ранніми симптомами зниження роботи яєчників.

Щоб визначити ОР, потрібно здати комплекс аналізів на ФСГ, на естрадіол та АМГ на третій день менструального циклу. Кров на АМГ важливо здати й оцінити з лікарем показник ще й у таких ситуаціях:

 • тривале приймання протизаплідних пігулок (понад рік);
 • паління (навіть кальяну);
 • перед будь-якою операцією на яєчниках;
 • при постійних нервових зривах і проблемах з нічним сном;
 • при порушенні роботи щитоподібної залози;
 • при ранній менопаузі у мами – раніше 42 років;
 • при порушенні менструального циклу (скорочення або подовження, нерегулярність);
 • при плануванні вагітності після 30 років.

Сам по собі АМГ можна визначати у будь-який день циклу і не натще.
А ось підрахунок антральних фолікулів у яєчниках, які також говорять про оваріальний резерв, проводять під час ультразвукового дослідження трансвагінальним датчиком.

І краще таке дослідження робити в першу фазу циклу (до 11 дня)

Отож узагальнимо…

Після 35 років жінці бажано щорічно перевіряти свій оваріальний резерв, адже від нього залежить наш натуральний естроген – жіноче здоров’я, гарний вигляд, настрій і початок клімаксу. До речі, ви знаєте чим клімакс відрізняється від менопаузи? Читайте тут, щоб більше не плутати ці поняття.

ОР визначають трьома способами:

 • комплексний аналіз ФСГ, на естрадіол та АМГ на третій день менструального циклу;
 • аналіз лише на АМГ у будь-який день циклу;
 • ультразвукове дослідження трансвагінальним датчиком до 11 дня циклу.

Сподіваємося, україночки, у потрібний день сходите до лікаря на перевірку – не лише, щоб знати свій ОР, а й заразом для профогляду. Це навіть важливіше!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: