На 85 році життя 23 березня 2022 року не стало видатної жінки – Мадлен Олбрайт. Її знають передусім як першу жінку на посаді Державного секретаря США, впливову американську дипломатку, постійну представницю США при ООН. Політичній і державницькій біографії емігрантки-єврейки з Чехії присвячено безліч статей, документальних фільмів, монографій. Але жіноча доля пані Олбрайт не менш цікава…


Справжнє ім’я Мадлен Олбрайт – Марія Яна Корбелова

Вона чешка, народжена у Празі в сім’ї дипломата Йозефа Корбеля. Його професія, фактично, врятувала родину від фашистського геноциду євреїв – у 1939 році родина виїхала до Лондона і проживала там усю Другу світову війну.

Після завершення війни сім’я Корбелів повернулася у Чехословаччину. А з приходом до влади комуністів родина емігрувала до США. Мадлен, або Мадленка, як називала її бабуся, з дитинства не сприймала рускіх і до кінця життя дотримувалася антиросійської позиції. І при цьому добре знала російську мову, вивчивши її самотужки вже у дорослому віці.

Емігрантка Марія Яна Корбелова була настільки розумною, що її прийняли одразу до п’яти вишів, в які вона вступала, зокрема до Стенфорду. Звісно, вона хотіла саме туди. Але підтвердження зі Стенфорду про вступ та надання стипендії надійшло із запізненням. Його випередило повідомлення з коледжу Уеслі, який запропонував Мадлен не лише найвищу стипендію, а й до того ж сплатив проїзд здібної студентки до кампуса.

Мадлен Олбрайт казала: «Наш колективний досвід показав, що коли жінки мають право робити свій вибір, відбуваються хороші речі»


Мадлен Олбрайт – реальна «Попелюшка»

Як героїня відомої казки, вона теж вийшла заміж за «принца» – за заможного Джо Олбрайта, онука медіамагната і власника газети New York Daily News.

Мадлен і Джо познайомилися у 1957 році у бібліотеці. Дівчина саме стажувалася в регіональній газеті і годинами просиджувала у бібліотеці, шукаючи інформацію для редакції. Джо одразу привернув увагу Мадлен, але вона вирішила, що він одружений, і не виявляла інтересу. Тоді Джо проявив ініціативу сам, ледь не щодня зустрічаючи яскраву дівчину в бібліотеці.

Потім вони з’ясували, що Мадлен зустрічається з кращим другом Джо! Новий кавалер дуже швидко її відбив і лише через певний час зізнався, з якої він сім’ї.

У 1959-му вони одружилися. Сімейства Олбрайтів не дуже радо прийняли емігрантку, хоч вона й була донькою дипломата. Але новоспечена родина змирилася з почуттями сина, який навіть присвятив коханій свою дипломну роботу. Так і підписав: «Мадлен, з якою…»

Мадлен Олбрайт казала: “Яка головна проблема кожної жінки? Окрім здоров’я дітей, зрозуміло. Чоловік. Це майже завжди проблема. Запитайте у Хілларі Клінтон або у Наїни Єльциної, якщо ви не вірите скаргам сусідки”

Мадлен Олбрайт у колі американок у владі

Мадлен Олбрайт просувала жіночий рух

Попри щасливий у перші роки шлюб, Мадлен з власного досвіду знала, як часто жінки відмовляються від своїх амбіцій, жертвують своїми бажаннями заради дітей, чоловіка.

Мадлен колись відмовилася від роботи журналісткою Chicago Sun Times, яка належала родині чоловіка і в якій він теж працював. Джо, почувши про її намір, заявив, що не хоче розводити кумівство у своїй редакції, а працювати дружині в газетах конкурентів вважає неприпустимим. І Мадлен змушена була залишити ідею справжньої журналістики і влаштуватися у редакцію Британської енциклопедії.

Вже потім, почавши політичну кар’єру, вона ініціює програму «Жінки у зовнішній політиці», саміт G8 (Girls 8) перших леді найсильніших країн світу. Вона взагалі дуже вірила у силу жінок і в 1998 році отримала нагороду Національної зали слави жінок.

Мадлен Олбрайт казала: «Для жінок, що не підтримують інших жінок, є особливе місце у пеклі»

Читайте також: Чотири знамениті українки, від яких чоловіки втрачали розум


Політична кар’єра Мадлен Олбрайт розпочалася завдяки її дітям

У держсекретарки троє дітей. Першими народилися дівчатка-двійнятка. Причому недоношеними, і Мадлен тривалий час займалася лише ними, аби виходити їх і забезпечити здоровий розвиток.

Друга вагітність закінчилася трагічно – дитинка народилася мертвою. Третя вагітність подарувала жінці ще одну донечку.

Коли дівчатка пішли до школи, Мадлен увійшла до її опікунської ради. Енергійна та освічена, вона швидко і вправно організовувала батьків, шукала спонсорів для шкільних проєктів і стала відомою за межами свого району.

Один із друзів, вражений результами Мадлен, запропонував їй долучитися волонтером до збору коштів на підтримку сенатора Едмунда Маскі, який у 1972 році балотувався у президенти. Президентом він так і не став, натомість запросив пані Олбрайт у свою команду. А в 1975 році призначив головним юридичним радником із зовнішньої та оборонної політики.

Мадлен Олбрайт казала: “Я ніколи не мріяла одного дня стати держсекретарем. Не те щоб я була скромна; просто я ніколи не бачила держсекретаря у спідниці”

Мадлен Олбрайт та її брошка у вигляді орлана

Читайте також: Жанна Кальман: жінка, яка весело прожила 122 роки


Державницька кар’єра Мадлен Олбрайт почалася «завдяки» зраді чоловіка

Хтозна, чи з’явилася б та сама Мадлен Олбрайт, яку поважали й побоювалися навіть президенти, якби одного недоброго ранку 1982 року її чоловік Джо Олбрайт, збираючись на роботу, не сказав: «Я кохаю іншу». Світ, яким жила Мадлен, просто розвалився. 23 роки разом, і тут – зрада. Коханку звали Марсія Канстел. На десять років молодша за чоловіка, репортерка з його газети.

Жіночий біль змусив пані Олбрайт шукати порятунок у роботі і незабаром стати тою Мадлен, про яку заговорив увесь світ.

Розповідають, що вже у статусі Держсекретаря вона відвідувала Гельсінкі і дуже хвилювалася, що висвітлювати її візит як журналіст приїде колишній чоловік, який на той момент працював у Москві. Настільки глибоким був її біль, що вона – неймовірно сильна жінка – боялася з ним зустрічі. Тоді хтось із друзів сказав: «Чого ти хвилюєшся? Зрештою, хто став Держсекретарем США – він чи ти?». З того часу Мадлен зовсім інакше почала ставитися до свого колишнього: не помічаючи.

Мадлен Олбрайт казала: “Я по своїй натурі стурбована оптимістка”

Читайте також: Жіночі історії: про стюардесу, яка перехитрила смерть і вижила в трощах Олімпіка, Титаніка і Британніка


Мадлен Олбрайт заснувала «мову символів»

Символами були її брошки. У колекції пані Олбрайт з роками налічувалося понад три сотні, причому більшість не були коштовними: куплені на «блошиних ринках», у магазинах біжутерії. Серед них – безліч орланів – символ американської міці, риб, звірів, музичних інструментів. Була навіть брошка-гранатомет (подарунок з Пакистану) та брошка-ракета.

Символізм цих прикрас давно став легендарним. З того, в якій брошці вийде пані Олбрайт на зустріч, тлумачили політичний настрій чи ставлення США до обговорюваної теми. А почалося все із… змії.

У 1994 році напередодні війни в Перській затоці Мадлен Олбрайт, яка займала тоді посаду Постійного представника США в ООН, назвали в іракській пресі «неперевершеною змією». Дізнавшись про це, Олбрайт на всі засідання Ради Безпеки, на порядку денному яких значилася іракська тематика, почала одягати брошку у вигляді змії.

Цю історію Мадлен описала навіть у своїй книзі «Читайте мої брошки: історії з дипломатичної скриньки». А в 2009 році передала свою колекцію для виставки в Музеї образотворчих мистецтв та дизайну у Нью-Йорку.

Вічна память цій дивовижній жінці…

Маємо ще одну не менш цікаву історію про свекруху корлеви Англії Єлизавети ІІ: Глуха абатиса з цигаркою: свекруха Єлизавети II, яку скалічив Фрейд і врятував Ісус.