Марія Каллас і Арістотель Онассіс: грецька трагедія кохання
Історія про 15-річний роман оперної діви – «золотого голосу» і мільярдера – «золотого грека»
Історія про 15-річний роман оперної діви – «золотого голосу» і мільярдера – «золотого грека»
Всі розумні жінки втрачають голову від кохання, дівчата, не лише ми 🙂 Історія «золотого голосу» Марії Каллас і «золотого грека» Арістотеля Онассіса – ще один доказ.
Про життя і спадок цього харизматичного мільярдера 1960-х, власника неймовірних статків і величезного себелюбства – досі переповідають в пресі і бізнес-підручниках, та й ви неодноразово чули про нього – як про останнього чоловіка Джекі Кеннеді, вдови американського президента.
Але поруч з Арістотелем Онассісом понад 15 років була ще одна жінка з не менш гучним у ті часи ім’ям – оперна діва Марія Каллас. Кохана і коханка, яка попри свою відданість, самопожертву так і не стала його законною дружиною, але залишилась його Ave, Maria!
Їй було 36, коли вони познайомилися на прийомі Віденського балу. У Марії – найгучніші виступи на головних сценах світу – від Метрополітен-опера до La Scala, чоловік- мільйонер – відомий імпресаріо Джованні Менегіні. Її вважали не лише «найвеличнішою оперною співачкою ХХ сторіччя», а й дуже розумною самодостатньою жінкою.
Що й не дивно: Марія з дитинства намагалася знаннями і успіхами компенсувати нестачу маминої любові, яка майже зреклася доньки, горюючи за втраченим сином. Усі дитячі комплекси Марія заїдала і у 30 років – у розпал своєї оперної кар’єри важила майже 100 кілограмів. Але взяла себе в руки і схудла вдвічі, чим теж викликала неабияку повагу і публіки, і найближчого оточення.
Йому було 53. Троє дітей, другий шлюб на грецькій аристократці, десятки романів з найвідомішими жінками і тут вона – його землячка з норовом і темпераментом, яким підкорювала головні сцени…
Він завойовував її хитро і наполегливо, як і всі попередні пасії (навіть Грету Гарбо): мільйони троянд у номер, коштовні подарунки просто «від прихильника опери», запрошення – звісно з чоловіком – на елітні прийоми.
Але Марія, заміжня жінка, яка звикла до розкошів, приймала всі знаки уваги спершу лише з цікавістю: як далеко зайде цей нахабний самовдоволений грек. І він таки пішов ще далі.
Запросив оперне подружжя у святая святих – в короткий вікенд-круїз на власній яхті «Крістіна», про яку складали легенди і на яку Онассіс запрошував лише сильних світу цього. Серед гостей тоді були Черчілль, кілька герцогів – усі з дружинами і дружина Онассіса – Тіна.
Власне дружина Онассіса Тіна й стала першим свідком того, що й велика оперна діва здалася перед чарами її хтивого чоловіка. Як в поганому анекдоті: «невчасно» зайшла в каюту і застукала його в пристрасному поцілунку з Марією…
Він робив це настільки владно, безальтернативно, по-чоловічому, згадувала потім розумна розсудлива гречанка, що вона справді втратила голову. А дружина Онассіса втратила терпець і вчинила неймовірний скандал – кажуть, просто на очах у Черчілля. Мільярдер, теж кажуть, не сильно перейнявся і вмовляв законну дружину не «перебільшувати», за що ледь не отримав ляпаса від обуреної Каллас.
Згораючи від сорому – перед Тіною і власним чоловіком вона попросилася на берег.
Аж тут явився Онассіс – власною персоною, в її дім, до чоловіка Каллас. Ні, не вибачатися, не каятися, а… вимагати Марію собі. Гордий грек ніколи не торгувався і нічого не просив, аж тут на п’ятдесятому році життя готовий був піти на все, аби домогтися такої ж гордої гречанки. «Скільки ти хочеш? – кричав Онассіс чоловіку Марії. – П’ять мільярдів? Я дам тобі десять, лише дай її побачити!».
Джованні дружину не тримав і вигнав Онассіса саме на її прохання. А через день прокинувся на самоті: Марія вночі нишком полетіла до Арісто…
Вона називала його так до кінця своїх днів – «мій Арісто». Зізнавалася, що лише з ним пізнала всю глибину кохання, всі почуття – від ненависті до всепоглинаючої любові. Не сценічні, справжні.
Вони були разом майже 10 років, і весь цей час Онассіс обіцяв нарешті одружитися, але… Його все влаштовувало й без штампу. Марія і так стала для нього всім: заспокійливим його запального норову, підказкою в складних ситуаціях, приборкувачкою його бабійства, окрасою його світських виходів. Заради нього вона взяла паузу в оперній кар’єрі, опікувалася його здоров’ям, самопочуттям, режимом і в його майже 60 і в свої 43 вперше завагітніла. Здавалося б, радість, але не для владного Арісто. Він категорично не хотів більше дітей і поставив ультиматум – або він, або дитина. І Марія знову обрала його.
Вона надто часто обирала його. Між своїми амбіціями і його бажанням. Між своїм спокоєм і його сплесками гніву. Між своїми гастролями і його «бізнес»-відрядженнями.
Дізнавшись про коштовний подарунок для колишньої першої леді Америки, Марія навіть втратила голос – просто на сцені паризької опери. І відлежуючись на віллі коханого дізналася з газет, що він виявляється… одружився! На тій самій Джекі Кеннеді. Зрадливо, тихенько, користуючись їх черговою сваркою і боячись потрапити на очі…
«Боги будуть справедливими. Є на світі правосуддя», – ці слова Марії, які вона врешті вимовила через кілька днів повного мовчання, процитували всі тодішні таблоїди. Що зраджена співачка переживала всередині, знають лише найближчі, а от біографи, журналісти, режисери, які зняли про неї фільм, переказували навіть про спробу самогубства.
Хоч якось повернути її до життя зміг давній друг – режисер Паоло Пазоліні. Він запропонував Марії роль Медеї у своєму новому фільмі. І тільки-но вона почала відживати, знову насолоджуватися успіхом, як на горизонті з’явився Онассіс. З повинною.
Втомлений розбратом між власними дітьми, бізнес-судами, безупинними захцянками Джеккі, він прийшов під вікно її вілли і годину невміло насвистував уривок її улюбленої «Травіати». Чим саме він виправдовував свою підлість – бізнес-інтересами від шлюбу з вдовою президента, помстою покійному Джону Кеннеді, якого не любив, втомою від надмірної опіки Марії, чоловічою хтивістю чи віковою кризою – але Марія його простила. І вже згодом увесь світ бачив їх разом і обговорював, як Онассіс з давно небаченим натхненням укладав свою чергову «угоду сторіччя» – засновував Olympic Airways.
А тим часом Джекі Кеннеді, залишаючись законною дружиною, безпечно жила собі в Нью-Йорку.
Читайте також:
І от коли нарешті всі образи сказані, всі сльози виплакані і можна насолоджуватися життям, почали збуватися слова Марії. «Боги будуть справедливими».
В авіакатастрофі гине син Арістотеля. Від передозування транквілізаторами помирає його екс-дружина. Улюблена донька Крістіна всупереч його волі виходить заміж за «розлученого бідняка». Конкуренти прагнуть пошматувати його бізнес – мільярдер буквально тане на очах від навали випробувань. Єдина розрада – його Марія. Переповідають, що перед смертю, раптово злігши з міастенією, він у маренні повторював лише одну фразу: «Ave, Maria! Лише тебе кохав, повір»…
Марія пережила його лише на два роки. Після похорону Онассіса повністю усамітнено, впускаючи на свою віллу лише домогосподарку. Причина її смерті досі викликає питання: за офіційною версією в неї стався серцевий напад. Але колишній чоловік Джованні Менегіні запевняв, що оперна співачка вкоротила собі віку, постійно повторюючи: «Життя більше не має сенсу без мого Арісто…»
До речі, саме Джованні разом з матір’ю Марії, яка не спілкувалася з нею з юності, успадкували 12 мільйонів доларів «золотого голосу світу»…