Як галичанка Кунгута стала королевою Чехії і матір’ю короля
А ще вона стала коханкою затятого ворога свого чоловіка і кохала його до смерті
А ще вона стала коханкою затятого ворога свого чоловіка і кохала його до смерті
Її називали по-різному. Кунгута Угорська – як онука короля Угорщини, Кунгута Галицька – як донька руського князя Ростислава Галицького, Кунгута Славонська – за назвою одного з володінь батька у Славонії. Історію цієї дивовижної і, хоч як там, видатної українки дослідив Євген Котлубей (WAS).
Кривава прелюдія кохання
Кунгута народилась 1245 року при дворі свого діда, великого князя київського Михайла Всеволодовича. Але її долю вирішував дід з боку матері – угорський король Бела. Після поразки в битві під Кресенбрунном 1260 року він був змушений поступитися чеському монархові Пржемислу Оттокару ІІ правами на герцогство Штирія. На знак примирення Бела віддав заміж за переможця свою онуку Кунгуту. Їй тоді було лише 16 років, і саме в цьому юному за нашими мірками віці вона була коронована на чеський престол. Але прожила у шлюбі недовго…
Священна Римська імперія вступила в період династичної боротьби. Скориставшись її слабкістю та згасанням австрійської династії Бабенбергів, чеський князь Пржемисл Оттокар захопив Штирію та Австрію, оголосивши себе герцогом цих земель. 1253 року, після смерті батька, — посів чеський королівський трон.
1268 року Оттокар спромігся захопити землі Крайни та Істрії. Тоді перелякані концентрацією володінь в руках чеського короля, німецькі князі 1273 року обрали германським королем Рудольфа І Габсбурга. Оттокар відмовився принести Рудольфу клятву вірності як верховному правителю Германії та був оголошений зрадником. Його доля вирішилася в Битві при Сухих Крутах, де 26 серпня 1278 року Рудольф і його союзник Ласло Угорський розбили Оттокара. Чеська королева залишилася вдовою.
Вільна володарка
В шлюбі з Оттокаром Кунгута народила чотирьох дітей, в тому числі майбутнього короля Вацлава II, якому на момент загибелі батька було лише сім. Спочатку від імені малолітнього Вацлава правив його родич Оттон, маркграф Бранденбургу. Він відмовився від Австрії, Штирії та Каринтії на користь короля Германії, а юний чеський монарх утримувався в ролі заручника.
Незадоволені Оттоном чеські магнати викупили право опіки над Вацлавом ІІ та 1283 року передали його матері Кунгуті. Після п’яти років полону Вацлав повернувся до Праги, а його мати стала регенткою.
Найближчим помічником Кунгути став Завіш Віткович (Завіш з Фалькенштайну), виходець зі старовинного чеського роду. Свого часу в нього був конфлікт з Оттокаром II – король незаконно побудував на землі Вітковичів монастир, який Завіш зі злості спалив. Через це опальному лицарю довелося тікати до Рудольфа Габсбурга.
А ось іще цікавий для вас матеріал про успішну та талановиту українку сучасності Наталію Бабенко.
Прекрасна королева по смерті чоловіка прославилася неймовірним на той час любовним романом. Монархиня-вдова мала жити суворо – мало не як черниця. Кунгута натомість дозволила своїй пристрасті здолати традиційну мораль.
Стосунки Завіша з Кунгутою призвели до концентрації в його руках значної влади. «Збраславська хроніка» малює нам галантного лицаря, який зачарував молоду королеву-вдову: «Він, після смерті Оттокарової, королеву Кунгуту… зустрів, не так у службах охочий, яко в бесідах довіренішим понад іншими лицарями бути почав. Сподівався ж, що місця своє знову займе й гради свої легко назад здобуде, якщо у королеви милості близького товариства доб’ється. /…/ І королева, вивертами його чародійства, сильно його любити стала, пробачивши йому від серця те, чим перед королем завинив, поставила його над іншими».
Читайте також: Одеська “демонеса” Кароліна Собанська
Коханець королеви
1281 року королева призначила свого коханця бургграфом своєї резиденції. У тому ж році у них народився син Ян, який пізніше став комтуром Тевтонського ордену в Чехії та Моравії.
Після повернення до Чехії молодого короля Вацлава, Завіш спромігся добитися і його приязні. Та ж «Збраславська хроніка» оповідає: «Коли король мовчав, він [Завіш] сам говорив і сам один вирішував справи всього королівства. Завжди більше за короля його боялися, він сам все встановлював, його єдиного всі слухали».
Але доля була невблаганна: 1285 року 40-річна королева-мати померла, ймовірно – від туберкульозу.
Вдівець Кунгути деякий час зберігав політичний вплив, але 1290 року був звинувачений в зраді та заарештований і врешті страчений. Син Кунгути Вацлав ІІ намагався продовжувати політику батька – творив велику Чехію. Після смерті першої дружини Вацлав ІІ одружився з дочкою Пшемислава II та 1300 року став польським королем.
Династичний зв’язок з угорським королівським домом дозволив Вацлаву здобути для свого сина корону Угорщини. Але туберкульоз поклав кінець життю Вацлава ІІ 1305-го у віці 33 років.
Таких сміливих жінок в давнину називали чаклунками. А багатьох навіть судили за чари – офіційно, навіть документи в архівах є. Їх вивчала Тетяна Адамус – історикиня, дослідниця історії чаклунства (до речі, тема її дисертації). Журнал “Українки” розпитав в неї, хто такі українські відьми і чи справді вони мають силу – читайте тут.