У вересні – з 9 по 21 число – 2006 року тривав космічний політ американської астронавтки українського походження Гайдемарі Стефанишин-Пайпер. Вона перебувала у космосі 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд. Гайдемарі стала восьмою жінкою в світі, яка вийшла у відкритий космос, і фактично є першою українкою, хоч і за походженням, яка побувала у космосі. Загалом вона здійснила дві космічні місії у 2002 та 2008 роках, під час яких п’ять разів виходила у відкритий космос, загальний час 33 години 42 хвилин. Утім, це не єдині цікаві факти про одну з найуспішніших та найвідоміших астронавток. Про неї розповідає освітній проект Diaspora.ua.

Львівське коріння й українська душа

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер народилася 7 лютого 1963 року в американському місті Сент-Пол, Міннесота. Батько Гайді походив з села Якимів на Львівщині, а мати – з Німеччини, де вони й зустрілися після Другої світової війни, а звідти емігрували до США. І хоча Гайді прожила все своє життя у США, вона досить добре володіє українською мовою, адже змалку ходила до української недільної школи, навчалася українським народним танцям й була пластункою.

Згодом, беручи шлюб, вона залишила українське прізвище, а чоловікове поставила на друге місце – Стефанишин-Пайпер

Пізніше в інтерв’ю “Голосу Америки” вона пояснить це так: “Коли я виходила заміж, а це було у юному віці одразу після коледжу, я все ще залишалася у тісних зв’язках з українською громадою. Мій батько родом з України. Наша родина дотримувалася багатьох українських традицій. Ми ходили до української церкви. Я ходила в суботню українську школу… Належала до Пласту. Українська культура була невід’ємною частиною мене».

З відкритого океану у відкритий космос

Після школи Гайді навчалася у Массачусетському технологічному інституті. У червні 1985 року почала службу у ВМС США, де пройшла підготовку у Вишкільному центрі рятувальних та підводних операцій ВМС у Флориді й займалася підводним ремонтом океанських лайнерів. Зрозумівши, що ця робота подібна до завдань астронавтів у космосі, Гайдемарі, яка змалку мріяла літати, вирішила працювати у NASA, куди її прийняли в 1996 році.

27 лютого 2002 року її обрали спеціалістом місії STS-115, старт якої було заплановано на весну 2003-го. Проте через катастрофу шатлу «Колумбія» старт цієї місії кілька разів відкладався.

Зрештою, у вересні 2006 року – через десять років після зарахування до NASA, Гайдемарі на кораблі «Атлантіс» здійснила свій перший одинадцятиденний політ, під час якого відповідала за встановлення сонячних батарей. Через два роки її космічна місія на шатлі «Ендевор» тривала вже два тижні.

На питання про найкращий день у своїй кар’єрі астронавта Гайдемарі сказала: “Це кожен день, який я провела у космосі. Адже це просто фантастичне місце»

Незіркова зірка

Навіть діставшись до зірок (у прямому та переносному сенсах), Гайдемарі залишається відкритою та простою у спілкуванні людиною, не забуває про своє українське коріння і при нагоді спілкується з українською громадою.

Так, перебуваючи в центрі НАСА у Кремнієвій долині в період між своїми польотами, вона неочікувано для української громади завітала в Український дім греко-католицької громади у Сан Хосе. «Без якогось там запрошення. Ми й не знали, що вона перебувала тут. Якби й знали, то ні в кого не було контактів-телефонів до неї, – розповів про цю незвичайну подію її учасник Ігор Москаль у коментарях на фейсбук-сторінці Diaspora.ua. – А вона з власної ініціативи знайшла нашу адресу і приїхала… Просто поспілкуватися з українцями. Одна, без охорони й супроводжуючих. Без якихось претензій та зверхності… Спілкувалася залюбки з усіма присутніми, фотографувалася… Спілкувалася дуже хорошою українською!»

Так само тепло згадують про зустріч з нею і в Україні. Вперше Гайдемарі побувала на малій батьківщині свого батька та зустрілася з ріднею в 2007 році.

Наприкінці січня 2007 року вона відвідала села Якимів та Новий Яричів на Львівщині, де народився її батько та живуть її двоюрідні брати і сестри

Знакова постать

Гайдемарі Стефантшин-Пайпер навіть мала зустріч з Президентом України Віктором Ющенком: відбулося це 1 лютого 2007 року. Віктор Ющенко нагородив астронавтку Орденом княгині Ольги III ступеню «за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами». У тому ж році вона стала лауреаткою Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Знакова постать».

Під час цього приїзду до України вона завоювала симпатію всього українського народу своїм знанням української мови та приязним ставленням до звичайних українців. У неї, за її словами, також залишилися «дуже приємні й теплі враження від України», і вона висловила бажання «бувати тут частіше».

Приїхати вдруге до України їй вдалося в жовтні 2019 року на запрошення Посольства США в Україні. Гайдемарі виступила з серією лекцій у рамках Всесвітнього тижня космосу у навчальних закладах Харкова, Києва, Житомира та Львова.

У кожному з міст це стало справжньою подією: виявлилося чимало охочих прийти на зустріч з Гайдемарі

«Мені дуже подобається приїздити до України. Я давно тут не була, але повертатися в Україну – це завжди щось особливе, бо звідси родом мій батько, – сказала Гайдемарі в інтерв’ю «Громадському». – Я рада, що можу відвідати ці місця і просто бути тут». Ось така вона – американська астронавтка Гайдемарі Стефанишин-Пайпер, яка двічі підкорила космос, розмовляє українською та любить Україну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: