У Києві відбувся прем’єрний показ кіноальманаху з шести короткометражних документальних фільмів «Міста та їхні герої». Для цього проєкту в шести містах України, постраждалих від повномасштабного російського вторгнення Харкові, Миколаєві, Чернігові, Охтирці, Баштанці та Іванкові було обрано свого героя для документального фільму про місто. Кожен фільм розкриває свою сторінку волонтерства, дієвості та любові до власної країни від українців. Режисерами стрічок стали Ольга Гібелінда та Андрій Литвиненко.

Прем’єрний показ у столиці відвідали, зокрема, актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв, актор Остап Ступка, блогерка Олена Монова, письменник Руслан Горовий, поетеса Тетяна Власова. Вони та ще кілька сотень гостей першими у столиці подивилися альманах про шість українських міст та їхніх героїчних мешканців. 

«У проєкті «Міста та їхні герої» ми показуємо дуже простих українців зрозумілих і звичних професій. У дуже страшних обставинах та критичних моментах вони знайшли в собі щось таке, що дозволило їм залишитись людьми й робити важливі речі для того, щоб протистояти навалі ворога. У шести містах ми знайшли цікаві рольові моделі, які, на нашу думку, змогли створити широку палітру звичайного українця. Не кіборга, запрограмованого на героїзм, не людину, яка з народження починає служити в армії, а людину, яка проходила свій шлях. Нам було важливо, щоб на екрані глядачі побачили трансформацію звичайної людини у героя», – говорить ініціатор проєкту, директор Фундації соціальних інновацій «З країни в Україну» Денис Блощинський. 

Спеціальними гостями показу у столиці стали ті українці, чиї історії лягли в основу фільму «Міста та їхні герої»

Це підприємець-пивовар Дмитро Волощенко з Миколаєва, акторка Харківського Театру ляльок Олена Озерова, міський голова Баштанки Олександр Береговий, актор, ведучий і військовий Геннадій Попенко, звукорежисер та волонтер із Охтирки Павло Ігнатченко. Приватний охоронець із Чернігова Артем Ракітін, який під час облоги вивіз із міста понад 26 000 людей, на прем’єру не приїхав – зараз він є військовослужбовцем і перебуває в місцях служби. 

Пивовар Дмитро Волощенко з Миколаєва зізнається, що після пережитого на початку повномасштабної війни переглянув свій підхід до бізнесу: «Коли все навколо стільки часу хотіло тебе вбити – переживання про дебет і кредит здаються незначними. Тепер це все треба просто брати і вирішувати, не надавати цьому великого сенсу. Бо у світі є багато важливіших питань». 

Актор і ведучий Геннадій Попенко пережив із сім’єю окупацію Іванкова, а потім став бійцем тероборони і активним учасником громади: «Ми з усім селищем пережили страшні часи. Але після цього стали однією великою бандою».

Акторка Олена Озерова після початку повномасштабної війни переїхала зі своєї квартири у приміщення Театру ляльок, який перетворився на волонтерський центр. «У Харкові дуже багато жінок, які справді є героїнями», – запевняє вона. А міський голова Баштанки Олександр Береговий згадує, що на початку великої війни в їхньому містечку не було військових і боронити місто довелось самим мешканцям: «Дивлюсь цей фільм і знову переживаю ті буремні часи – ніби повернувся у той період». 

Звукорежисер Павло Ігнатченко з Охтирки, який перетворив свою студію у цех із виробництва військових аптечок пригадує: «Зранку 24 лютого у нас не було часу думати про те, як організовуватись. Ми просто зробили цю історію, налагодили виробництво, з перших днів збирали ресурс і направляли його туди, де він був потрібен. Нам це вдалось, дякую за це всім жителям Охтирки». 

Продюсерка проєкту «Міста та їхні герої» Анастасія Вергелес зазначає: «У нас був дуже чесний запит – зробити продукт, який розкаже європейцям про те, що насправді відбувається у нас в Україні, про те, як ми це проживаємо. І на цей запит знайшлися супер-круті герої, яким ми дуже вдячні. Знайшлися донори, які повірили в нашу ідею. І зібралася чудова команда, люди, які погодились на цей ризик – знімати іноді навіть під час обстрілів». 

Проєкт «Міста та їхні герої» реалізується за сприяння Проєкту USAID «Економічна підтримка України»

«Цей фільм показує мужність українців, які під час війни показали свою силу та людяність. Ми дуже пишаємося, що змогли зняти ці історії, дати голос українцям з різних регіонів, які серед нас продовжують боротьбу і допомагають Україні наближати перемогу», – говорить Лариса Піскунова, менеджерка проєктів Офісу економічного зростання Агентства США з міжнародного розвитку (USAID/Україна).

Вже восени фільм «Міста та їхні герої» покажуть у Парижі та Берліні. Проєкт також братиме участь у кількох європейських та світових фестивалях. Далі продюсери планують прокат в українських кінотеатрах і телепрем’єру.