Цікавий експеримент: чи дійсно нам стільки років, на скільки ми почуваємося?
Результати цього експерименту, проведеного пів століття тому, закінчилися ще й… двома весіллями
Результати цього експерименту, проведеного пів століття тому, закінчилися ще й… двома весіллями
Запам’ятайте, дівчата: фраза про те, що нам стільки років, наскільки ми почуваємося, – не пусте самовтішання, а доведений факт! Доведений жінкою, до речі, – психіатринею, авторкою книги «Проти годинникової стрілки» (Counter Clockwise) Еллен Лангер ще у 1979 році.
Вона зібрала вісім добровольців – 75-літніх чоловіків у спеціально обладнаній для геронтологічного експерименту садибі у штаті Нью-Хемпшир. Дідусям зробили заміри основних показників здоров’я, попросили не брати з собою нічого, що з’явилося менше, ніж 20 років до того (ні книг, ні журналів, ні речей), і два тижні пожити в нових умовах.
Ці умови дідусів спершу здивували: в садибі було повністю відтворено побут і стиль 1959 року, коли їм було лише по 55. Одяг, календарі, книги, їжа, інтер’єр – усе повертало чоловіків у часи, повні вражень і сил. Їм дозволялося допомагати одне одному лише у крайньому разі, усе інше мали робити самотужки: піднятися сходами, приготувати обід, поремонтувати щось, зіграти в бридж, влаштувати сигарну вечірку.
Вже через тиждень експерименту немічні старі настільки освоїлися в «минулому», що навіть за поставою та фізичними параметрами перетворилися на бадьорих і активних чолов’яг. Аналізи кожного покращилися на 10%, на 63% покращилися дані тесту IQ і пам’яті.
Дідусі й зовні посвіжішали: їхні фото до і після експерименту показали випадковим перехожим, які одразу скидали «піддослідним» 5-7 років і вважали їх значно молодшими.
Усі зміни Еллен Лангер детально описала і в своїх наукових працях, і в згаданій книзі і довела, що наш вік – не фізіологічний зовнішній, а внутрішній емоційний – дуже залежить від оточення та моделі поведінки, яке воно нав’язує.
Якщо у 40, 56, 64 чи навіть у 92 ти кажеш собі «все, я своє віджила» або слухаєш тих, хто так вважає, то й справді почуватимешся старечою і немічною. Або ж навпаки можеш почуватися на 45 й у 75, як чоловіки з експерименту, якщо не зважати на стереотипи, ігнорувати нав’язувані соціумом шаблони.
До речі, двоє з тих 75-літніх «дідусів» потім ще й одружилися! Хоча до експерименту були невтішними вдівцям без сенсу життя. От так! 🙂
Маємо ще цікаву статтю про Біологічний вік: як його визначити і як продовжити молодість – читайте!