Насправді офіційна назва цього рукотворного шедевру – проєкт «Червона сукня». Це приголомшлива довга шовкова сукня, скроєна з 84 відрізів калинового шовку і є присвятою жінкам різних культур, символом їхньої єдності. Сукню задумала й створює 42-річна Крісті Маклеод, художниця з текстилю, яка зараз мешкає з чоловіком та трьома дітьми в Сомерсеті в Англії.

У дитинстві Крісті жила в багатьох країнах світу – батько працював в енергетиці. У 9 років в Нігерії, куди Крісті приїхала з ним по роботі, тутешня майстриня навчила її місцевої техніки вишивки. З того часу дівчинка захопилася цим видом творчості. Потім здобула ступінь бакалавра мистецтв з текстильного дизайну, згодом – ще й ступінь магістра мистецтв з візуальної мови та перформансу. Оселилася в Лондоні й розпочала кар’єру художника.

Простір для мрій

Над «Червоною сукнею» Крісті почала працювати у 2009 році. Підштовхнуло до цього запрошення від Art Dubai створити для виставки в Еміратах якусь особливу творчу роботу. На той момент, розповідала художниця виданню The Epoch Times, ідея «Червоної сукні» вже була в її голові. Крісті часто малювала її ескізи навіть на серветках у кафе. Їй давно хотілося створити дуже символічну річ, яка б втілила самобутність жінок, культур, історій і водночас їхню єдність. «Мене дуже засмучувало те, що відбувалося у світі, – ділилася мисткиня. – Я хотіла створити щось, що немає меж, забобонів, ієрархії, що просто об’єднуватиме жінок».

У Парижі Крісті купила індійський шовк dupion. Тканина сама диктувала фасон сукні – м’який і сильний, як жінка. Дизайн Крісті розробляла цілий тиждень. Сукня, за задумом, не мала бути прив’язаною до моди, тенденцій, вона – поза часом. Тому Крісті поєднала у крої корсетну талію та широку спідницю з глибоким вирізом, жорстким коміром, деталями у стилі мілітарі та з розкішною унікальною вишивкою.

Крісті Маклеод в 2021 році, фото Софії Скор-кон

«Я хотіла, щоб сукня вражала с першого погляду», – зізнається Крісті

Фрагмент вишивки “Червоної сукні”, створений в Австралії, фото Софії Скорр-Кон
Сукня жіночих історій

Далі їй довелося шукати спонсорів. Крісті під’єднала знайомих з Королівської школи рукоділля у Лондоні, де викладала, звернулася до знайомих та друзів і незабаром отримала запити від приватних осіб та благодійних організацій, які вирішили підтримати проєкт фінансово. Завдяки цьому мисткиня змогла залучити й оплатити роботу 139 запрошених для оздоблення вишивальниць.

Згідно з сайтом проекту, серед вишивальниць: жінки-біженки з Палестини, Сирії та України; жінки, які шукали притулок у Великій Британії з Ірану, Іраку, Китаю, Нігерії та Намібії; жінки, які пережили війну в Косово, Боснії та Герцеговині, Руанді та Конго; жінки з Південної Африки, Мексики та Єгипту; жінки з Кенії, Японії, Туреччини, Ямайки, Швеції, Перу, Чехії, Дубаї, Афганістану, Австралії, Аргентини, Швейцарії, Канади, Тобаго, В’єтнаму, Естонії, США, Пакистану, Уельсу, Колумбії та Англії; студенти з Чорногорії, Бразилії, Мальти, Сінгапуру, Еритреї, Норвегії, Польщі, Фінляндії, Ірландії, Румунії та Гонконгу; а також елітні студії вишивки в Індії та Саудівській Аравії.

Майстриня працює над “Червоною сукнею”

Загалом над сукнею працювали 363 жінки, кожна вишила свій самобутній фрагмент і отримала фінансову підтримку

Крісті Маклеод у “Червоній сукні”, фото Софії Скор-кон
Стібки довіри

В інтерв’ю The Epoch Times Крісті сказала, що з усієї тривалої і клопіткої роботи над сукнею найбільше їй запам’ятовуються моменти, коли вона отримує вишиті для сукні фрагменти від жінок з різних куточків світу. «Вперше побачивши роботу, я відчуваю невимовну подяку, умиротворення, гордість за довіру, яку виявили мені майстрині. Коли ви тримаєте тканину в руках, то відчуваєте всю ту турботу, яку вони вклали у зроблений стібок. Уявіть, скільки вони вклали часу, своєї енергії, мрій, свого бачення і своєї історії», – розповідає Крісті.

Вона пояснила: жінки не просто вишивають сукню. Добираючи кольори, орнаменти, вони наче оповідають про свої цінності, культуру, історії. Серед них, до речі, багато трагічних.

Крісті спілкується зі своїми майстринями телефоном, заглиблюється в їхнє життя, потреби й намагається допомогти

“Червона сукня” на одній з виставок в Сараєво
Дорога до успіху

Для першої презентації сукні у Дубаї у 2010 році Крісті готувалася дуже ретельно. Звернулася за допомогою до свого наставника Гейла Фолкнера і швачки Сільвіо Де Грегоріо, щоб знайти спосіб приховати глибоке декольте відповідно до законів шаріату.

Згодом вона внесла додаткові зміни до ліфа та спідниці, щоб краще продемонструвати декоративні елементи. З того часу нові фрагменти вишивки додаються безпосередньо на сукню і заповнюють вільні місця.

Постійне доповнення сукні вишивками і догляд – не найважче у цій справі. Фінансування – от що вимагає від Крісті постійних зусиль. Після виставки в Еміратах художницю фінансувала Британська Рада упродовж року.

Майстрині оздоблюють “Червону сукню”

Наступні 8 років Крісті довелося фінансувати проєкт самостійно, оскільки інтерес громадськості поступово слабшав, а широкого розголосу та виставок ще не було

Крісті Маклеод за роботою над “Червоною сукнею”, фото Софії Скор-кон
Вірність справі

«Я фінансувала створення сукні самостійно протягом багатьох років. При тому, що на початку проєкту самотужки виховувала дитину, могла розраховувати лише на себе, – згадує Крісті. – Було кілька справді щедрих пожертв від людей, які хотіли допомогти. А у 2020 році я отримала грант від Ради мистецтв, і це все змінило». Фінансування дозволило Крісті створити сайт, зняти фільм про «Червону сукню» і представляти її на виставках у різних країнах.

Публіка реагує на сукню із захватом. «Виставка проєкту часто перетворюється на жіночий обмін думками, історіями про кохання, підтримку, товариство, щирість, про рівність та єдність», – каже Крісті.

Коли вона починала проєкт, то не знала, як довго він житиме – рік чи десять. Зараз «Червоній сукні» 14 років. «Мене часто запитували, як ви можете так довго працювати над чимось одним? Як зберегти у наш час таку вірність певній справі? Але я не можу інакше», – ділиться Крісті.

Цю сукню, зазначає вона, називають «маяк світу». «Сподіваюся, що ця річ дійсно вкаже людям, жінкам шлях до єдності, до зв’язку попри всі відмінності», – додає мисткиня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: