10 цікавих фактів про музеї
Звідки походить слово "музей", яким був перший музей у світі і які найдивовижніші музеї є в Україні
Звідки походить слово "музей", яким був перший музей у світі і які найдивовижніші музеї є в Україні
Щороку 18 травня світова спільнота відзначає Міжнародний День музеїв. У 2023 році День музеїв буде присвячений важливій ролі музеїв у добробуті та сталому розвитку суспільства. Українські музеї та музейні колекції стали особливими мішенями у війні росії проти України. І на жаль, чимало українських музеїв не зможуть відкрити свої двері для відвідувачів. Але це чудова нагода підтримати громади через спеціальні заходи, аби підтвердити, наскільки музеї важливі для нашої пам’яті, ідентичності, освіти та нашого майбутнього.
Міжнародний День музеїв відзначають понад 30 тисяч музеїв у 129 країнах світу. Ці установи збирають й зберігають артефакти та зразки, які є надзвичайно корисними для вивчення культур.
Слово «музей» походить від грецького слова «mouseion» та означав храми, присвячені музам і мистецтву.
У IV столітті до нашої ери Аристотель засновує музей у своїй школі-ліцеї, щоб зібрати зразки для власних зоологічних досліджень, які він робив до самої смерті.
Колись мистецькі колекції були символами статусу. Пожвавлення інтересу до класичного мистецтва та архітектури спонукало заможні купецькі та банківські родини накопичувати колекції мистецтва як символи статусу в епоху Відродження, що ознаменувало створення сучасних музеїв.
Існує п’ять основних класів музеїв: загальні, природно-історичні та природознавчі, науково-технічні, історичні та художні.
Найбільш відвідувана пам’ятка у минулому – музей Стародавнього Єгипту. Олександрійський музей був побудований Птолемеєм I Сотером приблизно в 300 році до нашої ери.
Найпопулярнішими музеями світу в наш час вважаються: Британський музей у Лондоні, Гуггенхайм у Нью-Йорку, Музей Ван Гога в Амстердамі, Музей Ларко в Лімі, Музей Акрополя в Афінах, Лувр у Франції та Музей Метрополітен. мистецтва в Нью-Йорку.
Найвідоміші артефакти: Розеттський камінь у Єгипті, мармур Елгіна в Греції, діамант Кох-і-Нур в Індії, бюст Нефертіті в Єгипті, скарби Сіону в Туреччині та імперські скарби в Китаї є одними з найвідоміших у світі артефактів.
Один із найбільших і найстаріших в Україні – Національний художній музей, розташований у столиці на вулиці Михайла Грушевського. Заснований 1 серпня 1899 року, він став першим загальнодоступним музеєм Києва.
Серед найдивовижніших музеїв України: Музей гуцульскої магії (Верховина), музей ідей (Львів), музей весілля (Велика Будища), Підводний музей (Малин), Музей історії туалету (Київ), Музей контрабанди (Одеса), Музей домашньої ікони, що знаходиться у «Замку Радомисль».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: