Фото: visitukraine

Україна потребує повернення жінок для економічного відновлення, констатує видання Bloomberg Economics у своїй публікації і додає: «чим довше біженці війни залишаються за кордоном, тим менша ймовірність, що вони повернуться». Це ще одна болюча для нашого суспільства тема, яку намагалися проаналізувати німецькі журналісти. Вони навели чимало цифр, цитат посадовців, бізнесменів та історій біженок з України. Повну версію статті можна прочитати за посиланням, а ми наведемо лише кілька знакових фрагментів.

Майже півтора року повномасштабної війни після вторгнення росії в Україну завдали великих втрат і руйнувань. Наразі Україну залишило понад 6 мільйонів громадян (68% з них – жінки), і якщо вони не повернуться на батьківщину, країна зазнає ще й суттєвих економічних збитків.

Якщо не вдасться повернути додому українок (а це 2,8 мільйонів жінок працездатного віку), це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного валового внутрішнього продукту. Це 20 мільярдів доларів на рік, що за найгіршим сценарієм може переважити запропонований Європейським Союзом чотирирічний пакет допомоги Україні у розмірі 12,5 мільярдів євро щорічно (або 13,9 мільярдів доларів).

«Найважливіше завдання зараз для України, для української влади – зробити все можливе, щоб жінки з дітьми повернулися до своїх чоловіків і об’єдналися в Україні», – зазначила Bloomberg Economics заступниця міністра економіки Тетяна Бережна. Уряд має амбітні плани щодо післявоєнної реконструкції, яка має подвоїти зростання економіки до 2032 року, але міністерство економіки каже, що в Україні не вистачає необхідних для цього 4,5 мільйонів робітників і підприємців. Уряд сподівається заповнити розрив за допомогою тих біженців, що повертаються (60% з них мають дипломи).

Влада працює над стимулами для повернення жінок: зокрема, над новими законами про працю, над скороченням гендерної різниці в оплаті праці, над грантами дружинам військових на відкриття бізнесу

Загалом українські біженці та внутрішньо переміщені особи (ВПО) складають майже третину від 37,3 мільйонів населення, яке, за словами уряду, проживало в України (без анексованих територій) до повномасштабного вторгнення. Внутрішньо переміщені особи продовжують працювати на економіку України. Але біженці за кордоном платять податки та збільшують виробництво в країнах, які їх прихистили.

Багато біженців, імовірно, з часом повернуться. Однак чим довше триває війна, тим важче переконати їх повернутися. За даними ООН, Боснії після закінчення останньої війни в Європі у 1990-х роках знадобилося майже десятиліття, щоб половина з 2 мільйонів біженців і внутрішньо переміщених осіб під час конфлікту повернулася додому.

Ще до війни найслабшою ланкою в економіці України була її демографія – коефіцієнт народжуваності становив лише 1,2 і був одним з найгірших у Європі. Десятки тисяч загиблих воїнів і цивільних осіб, ще більша кількість поранених або травмованих, які не можуть працювати, суттєво зменшують кількість робочих рук, яка є незамінною для повоєнного відновлення.

Віримо, що всі україночки повернуться додому, і ми всі разом будемо відновлювати нашу Україну!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: