Зараз у будь-якому маркеті широчезний вибір олій, не те що за часів наших мам і бабусь, які знали лише соняшникову і оливкову. Зараз є лляна, кунжутна, гарбузова, кукурудзяна, кокосова, авокадо – очі розбігаються, а голова питає, як правильно вживати ці олії і з чим? Розповідаємо 🙂

КУКУРУДЗЯНА

Явно недооцінена нашими господинями, бо за властивостями перевершує найпопулярнішу соняшникову. Кукурудзяна вважається дієтичною: легко засвоюється, додається навіть у дитяче харчування, а головне, при нагріванні не виділяє канцерогенів і не підгорає. Покращує роботу кишечника, при регулярному вживанні значно полегшує такі захворювання, як мігрень, астма, лихоманка і лущення шкіри. Рекомендується вагітним завдяки купі цінних речовин.

Як вживати. Найкраще підходить для смаження і – увага – приготування у фритюрі, ніж соняшникова чи будь-яка інша олії, тому що не піниться, не підгорає і витрачається, відповідно, економніше. У салати, соуси теж можна додавати, особливо, нерафіновану – смак не гірший за соняшникову.

ЛЛЯНА

Її застосовував ще великий Гіппократ: знімав біль, лікував хвороби шлунка, опіки і рани. Це єдина олія, в якій міститься унікальне поєдання кислот Омега-3, Омега-6 і Омега-9. Причому Омега-3 є лише в лляній олії і риб’ячому жирі, і в лляній олії її більше. Запах хорошого лляного масла схожий на риб’ячий жир – це означає, що воно чисте і якісне.

Як вживати. Лише у холодному вигляді в салатах та заправках. Дуже добре з овочами, бо завдяки природному антиоксиданту тіопроліну поглинає і виводить з організму всі похідні нітратів.

Готувати гарячі страви на лляній олії не можна: від нагрівання вона окислюється, і замість жирних кислот ми отримаємо вільні радикали.

Ця олія у відкритому вигляді швидко псується, навіть в холодильнику.

Краще купувати маленькі пляшечки на 200 мл з темного скла: розкоркували і швиденько за тиждень з’їли

Читайте також: Борщ: історія найвідомішої страви

ГАРБУЗОВА

В Австрії та Німеччині цю олію називають «чорним золотом»: здавна маленька пляшечка коштувала, як коштовний перстень, і через свою корисність, і через витратний спосіб виготовлення. Але вона того варта: така собі міні-аптечка, протизапальна, ранозагоювальна, протипаразитарна. Ця олія поліпшує загальний стан жінок клімактеричного віку, бо має багато цинку, який безпосередньо впливає на гормональний фон. А ще, кажуть, 4-5 чайних ложок цього «золота» знімають наслідки алкогольного сп’яніння – не перевіряли 🙂

Як вживати. Як заправку до салатів чи холодних страв. Можна змішувати з іншими оліями, травами або просто макнути хліб і так з’їсти, як часто роблять в Австрії.

КУНЖУТНА

Її батьківщина – Індія, хоча за статус першовідкривачів змагаються всі країни Середньої Азії. Саме там на кунжутній або сезамовій олії готують всі холодні страви, змішуючи з соєвим соусом та місцевими спеціями. Кунжутна олія є основою в аюрведичній медицині та практиках, як найкращий антиоксидант. Вона відновлює печінку, контролює кислотність і холестерин крові і заспокоює нерви. Її рекомендують додавати жінкам у ПМС, щоб зменшити роздратованість.

Як вживати. Кунжутна олія не придатна для смаження і нагрівання, але нею можна заправляти щойно зварену рисову лапшу чи теплі азіатські салати. Ну і, зрозуміло, холодні овочеві.

Кунжутна олія найбільш калорійна (900 кілокалорій на 100 грамів), тому не переборщіть. Хоч це важко – сезам має особливий приємний смак

Читайте також: Шарлотка: королівська історія і простий рецепт

КОКОСОВА

Для нас це екзотична олія, а для Таїланду, Індії, Сингапуру масло на кожен день. Не треба плутати його з трансжирами, які на її основі створюють і додають зараз і в цукерки, і в ковбасу разом з «єшками». Натуральне кокосове масло дуже корисне, інакше його б не вживали тисячоліттями в Азії. Одна з його особливостей – здатність нормалізувати рівень цукру в крові і зменшувати жагу до солодкого, а також перешкоджати здуттю живота. Воно запобігає ожирінню і лікує герпес. А ще змінює консистенцію залежно від температури: при низькій гусне, як смалець, при високій – робиться рідким, як олія.

Як вживати. В азійських країнах на кокосовому маслі смажать, варять і готують так само, як ми на соняшниковій олії. Воно єдине з масел, яке при високих температурах зберігає максимальну кількість своїх властивостей. Теж ще не перевіряли, а от додавати кілька крапель до випічки і десертів з екзотичними фруктами пробували – дає легкий кокосовий смак. У смузі кухарі радять додавати теж.

ВИНОГРАДНА

Ми звикли, що її використовують лише у кремах. Але у країнах виноробства олія з виноградних кісточок вживається в їжу ну майже на рівні з оливковою, а за вмістом вітаміну Е перевершує її в 10 разів. Цей продукт багатий Омега-6, антиоксидантами, як і сам виноград. До речі, чим зеленіший колір олії, тим сильніші її антибактеріальні властивості. Кажуть, вона налагоджує жіночу репродуктивну функцію і «прописується» під час годування грудьми, бо збільшує вироблення грудного молока і покращує його якість.

Як вживати. У Греції, Італії, Франції її додають усюди: у тушкування, до заправок, соусів, маринадів, до випічки.

На виноградній олії можна й смажити – висока температура кипіння дозволяє. Але холодною вона краща, цінніша і для нас звичніша

Читайте також: Винести гарбуз: 5 простих і смачнючих рецептів

АРАХІСОВА

Її радять вживати при цукровому діабеті, також хворим на гастрит, виразку шлунка чи для профілактики цих захворювань. Ще в ній міститься найбільша з усіх олій кількість вітамінів групи В і рослинних білків, що робить її дуже популярною серед вегетаріанців. Арахіс, хоч і горіх, але олія з нього вважається низькокалорійною. Вона, на відміну від соняшникової, не так інтенсивно всмоктується продуктами при смаженні, і на ній, як не дивно, їжа готується значно швидше. Арахісова олія ще й економна: вона швидко «закипає» і, відповідно, витрачається у меншому об’ємі.

Як вживати. Для смаження і приготування гарячих страв. Арахісова олія, окрім перелічених достоїнств, не впитує запахи продуктів, які в ній готувалися, тобто на ній можна смажити почергово різні страви.

З ВОЛОСЬКОГО ГОРІХА

А ви знали, що цей вид олії визнаний у 2003 році кращим дієтичним продуктом України? Ми теж не знали) Можна довго перелічувати її загальні цілющі властивості, але найцікавішою є її здатність посилювати чоловічу силу, тобто кровообіг у ділянці статевих органів. Замість віагри:) Жінкам вона теж допомагає: при регулярному вживані покращує стан шкіри, роботу серця, травлення тощо.

Як вживати. Можна з хлібом, можна в салаті, бажано вранці, натще, щоб посилити дію. Нею можна «покропити» підсмажені до хрусткої скоринки продукти чи гриль – для горіхового смаку. Якщо випаде осад, не лякайтеся, це нормально, після струшування олія за кімнатної температури знову посвітлішає.

До речі, зберігати будь-яку олію треба:

  • у темному місці;
  • в темній пляшці;
  • при кімнатній або прохолодній температурі – кухонної шафки цілком достатньо. У нас там вже стоять всі види олії 🙂 А у вас?