Сант-галленська вишивка: як шедеври текстилю колись викликали економічну кризу в Швейцарії
Зараз цією вишивкою оздоблюють одяг кутюр і одяг перших леді
Зараз цією вишивкою оздоблюють одяг кутюр і одяг перших леді
Чи ви знали, дівчата, що через вишивку після Першої світової війни в одному із регіонів Швейцарії почалася… економічна криза. Так-так! Не через нашу українську вишивку, а, зрозуміло, їхню – швейцарську. А швейцарці теж дуже любили вишивати все: одяг, постіль, білизну, подушки, фіранки тощо.
Коли у 1828 році у Франції Джошуа Хельман винайшов ручну вишивальну машину, швейцарські підприємці, смикнувши перспективи, закупили цілі партії, перевезли у свою текстильну столицю – місто Сант-Галлен, започаткували компанію St. Gallen, яка стала ледь не європейським монополістом виробництва речей з вишивкою.
Згодом на фабриках St. Gallen працювало все населення регіону, тут вишивали все, що хочеш і як хочеш, навіть на мереживі, постачали у королівські двори і модні магазини. Аж поки не почалася Перша світова війна…
Фабрики закривались, працівників звільняли, виробництво занепадало, а кантон Сант-Галлен переживав найгірші в своїй історії часи.
З поверненням до мирного життя потрохи відновилося й виробництво вишивки. Але вже не в таких масштабах. Зараз фабрика St. Gallen Spitzen працює лише з вишивками для кутюру і колекцій всесвітньо відомих модних брендів.
Читайте також: “Сукня жіночих історій”: унікальна річ, вишита жінками з 50 країн – з України також
У місті досі працює найбільший в Європі текстильний музей з унікальною колекцією вишивки з усього світу (туди б багатьох наших читачок відвезти!), а самі сант-галленці вважають свою вишивку такою ж візитівкою Швейцарії, як банки, шоколад і годинники.
До чого це ми 🙂 Дівчата, хто любить вишивати: нумо організовувати свій Сант-Галлен! Час вже зробити і нашу Решетилівку, Жовкву чи Тернопіь європейським центром вишивки! Наші українки вміють вишивати навіть краще!
Про “вишивальну кризу” і St. Gallen дізналися в інстаграм-блогерки @anything_traditionalua, львів”янки, яка пише про історію вишивки і колекціонує старовинні сорочки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: