Увесь цивілізований світ відзначає 18 квітня міжнародний день пам’яток та визначних місць. Тож саме час згадати про вразливість культурної спадщини України й консолідацію зусиль задля її збереження для наступних поколінь в часи війни. Адже військова агресія рф нищить не лише український народ, міста та села, а й національну культурну спадщину нашої держави.

У зв’язку зі зростанням кількості об’єктів, що потребують реставрації в результаті як воєнних дій, так і природного зношення, а також нагальної потреби їх збереження та відновлення, на сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит спеціалістів з ремонтно-реставраційних робіт.

Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини (ВАОКС) за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, а також Українського національного комітету ICOMOS (Міжнародної ради з охорони пам’яток та історичних місць) оголосила про початок впровадження в Україні «Національної програми підготовки фахівців з реставрації пам’яток культурної спадщини».

В основі програми – популяризація професії реставратора, відкриття в ВНЗ України відповідних кафедр, організація навчання та практики, в тому числі за кордоном, а також заходи з мотивації молодих спеціалістів

За словами голови ВАОКС Олександра Никоряка, у вишах країни відсутні кафедри з підготовки подібних фахівців, а спеціальностям з реставрації виділяють мінімальну кількість навчальних годин, через що в професію приходить невелика кількість молодих ентузіастів. Зараз в Україні працює лише невелика група фахівців-реставраторів найвищого класу, але їхніх можливостей не вистачає для покриття всіх потреб. Варто зазначити, що для розв’язання всіх цих питань, зусиль лише держави та громадських організацій недостатньо. Потрібна співпраця з соціально-відповідальним бізнесом, зацікавленим у відповідних кадрах, адже інвестує у  відновлення спадщини.

Програма має на меті консолідувати архітекторів, реставраторів та інших фахівців у цій галузі, виокремлення реставрації в окрему сферу, підняття її на сучасний світовий рівень, популяризацію професії реставратора, навчання та підготовку кадрів. Вона стартувала 17 квітня з церемонії нагородження відзнаками та грошовими стипендіями студентів НАОМА та видатних українських архітекторів-реставраторів за наукові роботи й реалізовані проєкти у сфері збереження та відновлення об’єктів культурної спадщини. Меценатом стипендіальної підтримки обдарованих студентів виступила компанія  DOVGIY Family Office.