«Літо спекотне» – констатують синоптики. І це вже мало кого тішить, адже тих, для кого спека не просто некомфортна, а й небезпечна через ризики для здоровʼя, на жаль, стає дедалі більше.

Коли температура повітря піднімається вище за відмітку 30-35 градусів, навантаження на організм суттєво зростає. Через активне потовиділення може порушуватися водно-сольовий баланс, адже разом з рідиною, що охолоджує тіло, виходять солі мінералів (натрію, калію), необхідні для обмінних процесів, і часто не встигають адекватно поповнюватися. Внаслідок цього погіршується живлення тканин, падає працездатність.

Також через спеку розширюються судини, знижується тиск, згущується кров, і серцю доводиться посилено працювати, щоб проштовхнути її судинами. При цьому зростає ризик тромбоутворення з усіма наслідками – інсульту, інфаркту, легеневої емболії тощо.

ТАКОЖ СПЕКА НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ:
  • шкіри: потові та сальні залози працюють більш інтенсивно, виводячи через пори воду з розчиненими в ній токсинами та жир. Це є чудовим живильним середовищем для мікробів, які живуть на поверхні шкіри, тому висипання та гнійники на шкірі – не рідкість. Крім того, під впливом ультрафіолету шкіра швидше старіє.
  • нирок: активізація питного режиму додатково навантажує ці органи, і часом вони просто не встигають вивести зайву рідину, що загрожує збільшенням обʼєму крові та гіперволемією (обводненням організму).
  • дрібних судин: вони то розширюються, то звужуються під впливом високих температур, що веде до порушення кровопостачання деяких ділянок (і якщо це серце чи мозок, це може спричинити перебої у їхній роботі).
КОМУ У СПЕКУ ВАРТО БУТИ ОСОБЛИВО ОБЕРЕЖНИМИ

Насамперед, спека небезпечна для людей, які страждають на хронічні захворювання, а також дітей, які більше схильні до теплового удару через незрілість механізмів терморегуляції, і людей у ​​віці, що мають високий ризик розвитку гіпертонічного кризу.

Додатковими факторами ризику є:

  • надмірна вага: жирові відкладення, особливо в області живота, підвищують навантаження на серце та судини.
  • гіподинамія: нестача руху відбивається на адаптаційних можливостях організму, сприяє розвитку серцево-судинних захворювань.
  • шкідливі звички: і куріння, і перебір з алкоголем негативно впливають на склад крові, що може призвести до утворення тромбів.
  • високий рівень холестерину: провокуючи утворення бляшок у судинах, це збільшує ризик їх закупорки.

Дуже уважними слід бути й тим, хто приймає ліки – у спеку деякі з них можуть викликати непередбачувані реакції. Це, зокрема, діуретики, сульфаніламіди, гіпотензивні препарати, протизапальні нестероїдні засоби – препарати, що підвищують навантаження на нирки. Інші ліки, наприклад, антибіотики, несумісні з тривалим перебуванням на сонці через збільшення чутливості до ультрафіолету.

Загалом вживання будь-яких медикаментів може бути небезпечним – зневоднення, цілком можливе в спеку, уповільнює процеси виведення ліків з організму, провокуючи їх накопичення і, як наслідок, посилює дію

ЯК ВРЯТУВАТИСЯ ВІД СПЕКИ

Змінити погоду нам не під силу, але ми маємо чимало засобів для того, щоб зробити спекотний період комфортнішим, і, головне, безпечнішим.

Що ж радять медики?

  • пити багато рідини – у середньому 2 л на добу. Причому це має бути звичайна вода, як варіант – мінерально-столова, яка, окрім втамування спраги, забезпечує підтримку нормального водно-сольового балансу в організмі. Варто обмежити вживання алкоголю і кофеїновмісних напоїв – вони створюють додаткове навантаження на серце.
  • полегшити раціон – основу його мають складати овочі та фрукти, багаті на рідину та мінеральні солі. Від жирного мʼяса, кондитерських виробів краще відмовитися, а замість гарячих страв вживати холодні. І не переїдати!
  • робити водні процедури – вдома це може бути прохолодний душ, на природі – купання у відкритих водоймах. Однак не варто купатися у саму спеку – можна отримати сонячний удар. Пірнати в холодну воду теж не треба – різкий перепад температур шкідливий для судин.
  • уникати прогулянок вдень – час з 12 до 15 години, коли сонце найбільш агресивне, краще провести в тіні, у приміщенні. Недарма ж сієста така популярна в країнах зі спекотним кліматом.
  • правильно вдягатися – одяг має бути просторим, світлих тонів, краще з натуральних тканин, які завдяки своїй гігроскопічності забезпечують випаровування вологи й природне охолодження тіла.

Обов’язково прикривайте голову головним убором

ЧОТИРИ СПОСОБИ ШВИДКО ОХОЛОДИТИСЯ

Коли стовпчик термометра неухильно повзе вгору, життя зосереджується у приміщенні – до вечора, доки спека не спаде. І задача створити вдома чи в офісі комфортну атмосферу стає першорядною.

Що ж допоможе нам охолонути?

  • кондиціонер: охолоджує швидко та надійно, але може викликати застуду. Щоб уникнути цього, встановлюйте температуру в приміщенні в межах 20-24 градусів й не сидіть прямо під потоком холодного повітря.
  • вентилятор: створює ефект легкого бризу за рахунок руху повітря. Однак при цьому просто ганяє його, не охолоджуючи, тому відчути полегшення можна тільки поруч з ним. Втім, вентилятори на стелі з великими лопатями, що створюють потужні повітряні потоки, допомагають вирішити цю проблему.
  • іонізатор та зволожувач повітря: ці пристрої підвищують якість повітря, і це важливо, оскільки сухе повітря робить уразливими слизові оболонки й перешкоджає насиченню крові киснем. Дуже доречно доповнити зволожувачем офіс, адже оргтехніка відчутно сушить повітря.
  • протяг: дешево й сердито. І доступно навіть за відсутності електрики. Насправді наскрізне провітрювання дуже ефективне. Тільки варто вийти з кімнати на цей час, щоб не продуло. Додатково охолодити кімнату можуть і щільні штори, і спеціальна плівка на вікнах. Варто спробувати.