Спека повертається: як її пережити
Змінити погоду ми не здатні, але можемо полегшити й убезпечитися у спекотний період
Змінити погоду ми не здатні, але можемо полегшити й убезпечитися у спекотний період
«Літо спекотне» – констатують синоптики. І це вже мало кого тішить, адже тих, для кого спека не просто некомфортна, а й небезпечна через ризики для здоровʼя, на жаль, стає дедалі більше.
Коли температура повітря піднімається вище за відмітку 30-35 градусів, навантаження на організм суттєво зростає. Через активне потовиділення може порушуватися водно-сольовий баланс, адже разом з рідиною, що охолоджує тіло, виходять солі мінералів (натрію, калію), необхідні для обмінних процесів, і часто не встигають адекватно поповнюватися. Внаслідок цього погіршується живлення тканин, падає працездатність.
Також через спеку розширюються судини, знижується тиск, згущується кров, і серцю доводиться посилено працювати, щоб проштовхнути її судинами. При цьому зростає ризик тромбоутворення з усіма наслідками – інсульту, інфаркту, легеневої емболії тощо.
Насамперед, спека небезпечна для людей, які страждають на хронічні захворювання, а також дітей, які більше схильні до теплового удару через незрілість механізмів терморегуляції, і людей у віці, що мають високий ризик розвитку гіпертонічного кризу.
Додатковими факторами ризику є:
Дуже уважними слід бути й тим, хто приймає ліки – у спеку деякі з них можуть викликати непередбачувані реакції. Це, зокрема, діуретики, сульфаніламіди, гіпотензивні препарати, протизапальні нестероїдні засоби – препарати, що підвищують навантаження на нирки. Інші ліки, наприклад, антибіотики, несумісні з тривалим перебуванням на сонці через збільшення чутливості до ультрафіолету.
Змінити погоду нам не під силу, але ми маємо чимало засобів для того, щоб зробити спекотний період комфортнішим, і, головне, безпечнішим.
Що ж радять медики?
Коли стовпчик термометра неухильно повзе вгору, життя зосереджується у приміщенні – до вечора, доки спека не спаде. І задача створити вдома чи в офісі комфортну атмосферу стає першорядною.
Що ж допоможе нам охолонути?