Сфера науки, бізнесу та винаходів все ще вважається чоловічим полем інтересів.   Проте українки не пасуть задніх! Науковиці, винахідниці, стартаперки – пропонуємо познайомитися з яскравими жінками сучасності!

СВІТЛАНА МАРЧЕНКО

Науковиця, кандидатка біологічних наук Світлана Марченко винайшла портативний біосенсор для одночасного аналізу креатиніну та сечовини. Аналогів апарату в Україні не існує.

У порівнянні з класичними методами аналізу біосенсор значно спрощує діагностику такого захворювання як ниркова недостатність. Переваги апарату включають високу чутливість, швидкість вимірювання та отримання даних та порівняно невисоку вартість аналіз. Біосенсор настільки легкий у використанні, що навіть вдома можна отримати результат за дві хвилини.

Читайте також: Джой Мангано: мати-одиначка, яка створила сучасні швабри і заробила на них $3 млрд

СОФІЯ ЛИСЕНКО

Зараз їй 22, вона родом зі Львова, але наразі мешкає з батьками у США і співпрацює з найбільшими фармакологічними компаніями світу. Бо у 17 років винайшла робота розміром з ДНК. Це революційне досягнення може допомогти людству зцілювати хвороби Альцгеймера та Паркінсона, які уражають клітини мозку, та нині вважаються невиліковними.

“Проблема полягає в тому, що навколо мозку є захисний шар – гематоенцефалічний бар’єр. Він дуже важливий, він захищає мозок від вірусів, патогенів, але коли ми, наприклад, намагаємося доставити до мозку ліки, часто цей бар’єр їх не пропускає», –  говорить Софія.

Їй же вдалося вирішити цю проблему, винайшовши штучну макромолекулу, яка доставляє ліки до ушкоджених клітин. Винахід переміг у конкурсі Google Science Fair.

Читайте також: Софія Окуневська: перша українська жінка-лікарка гінеколог

ОЛЬГА ХАРАСАХАЛ

Ще одна молода винахідниця, якій виповнилося 22 і яка попри вік, уже відзначилася надзвичайними досягненнями. Ще у 18 років, працюючи волонтеркою в онкодиспансері, Ольга винайшла нову унікальну технологію, що допомагає виявляти метастази на ранніх стадіях раку та контролювати ефективність лікування. Її технологія в сотні разів дешевша за іноземні аналоги.

Ольга родом з Маріуполя. Після повномасштабного вторгнення їй вдалося виїхати з міста, проте окупанти повністю знищили лабораторію Ольги разом з матеріалами її досліджень. Незважаючи на це, дівчина вирішила продовжити свою роботу та залишитися в Україні.

Читайте також: Феномен сестер Бронте: три дочки священника, які увійшли в літературу, але померли молодими одна за одною

АННА БЕЛЄВАНЦЕВА

Співзасновниця та операційна директорка стартапу Esper Bionics – одного з найбільших технологічно складних в Україні. Стартап створює роботизовані протези для рук, що нині є актуальним як ніколи. Протез є одним з найкращих винаходів 2022 року за версією журналу Time.

Нині стартап має офіси у Нью-Йорку, Берліні та Києві. У команді вже 24 фахівця. Хоча основну комерційну ставку стартап робить на американський ринок, засновники мають мету – допомогти усім українцям, які того потребують.

Читайте також: Софія Тобілевич: від вчительки-самоучки до дружини й соратниці Карпенка-Карого

ОЛЬГА СЄНОГОНОВА

Докторка технічних наук відзначилась “солодким” винаходом – цукерками для спортсменів. Окрім спеціальних інгредієнтів, до складу солодощів входять шоколад, горіхи, курага та родзинки. Класична композиція, яка… допомагає худнути! Тому її можуть використовувати і люди з надмірною вагою. Окрім того, солодощі мають і приємні побічні ефекти: підвищують працездатність, фізичну та розумову активність. Солодощі вже випробувані олімпійською збірною України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: