Обтрусилась і пішла – заздримо цій якості, от чесно. Поки ти заливаєш сльозами або персеном свої оголені нерви, поки приречено опускаєш руки і доїдаєш себе зсередини після кожного форс-мажору чи «нездоланних моральних розбіжностей» з сусідкою, керівником, колегою чи тітонькою у черзі, інші дивують своїм… пофігізмом, пардон за нашу неукраїнську 🙂 Їхні нерви нічого не бере. Вони наче той міст Кличко – по ньому пускають ракети, а він стоїть хоч би що.

У психології це називається стійкістю. Ця риса дуже залежить від генів та виховання – простіше кажучи, таким «мостом» треба народитися або виховатися. Але є хороша новина – психологи мають кілька дієвих порад, як цю стійкість в собі «наростити». Щоб теж  – обтрусилась і пішла…

Ось що з цього приводу пишуть фахівці Інституту психології та системної терапії «Ресурс MIGIS»…

ЩО ТАКЕ ПСИХОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ

Термін «стійкість» (resilience) був запозичений англомовними психологами з фізики – це слово означає властивість пружного тіла відновлювати вихідну форму після припинення деформуючого впливу.

Наша психіка теж може бути “пружною” – у цьому випадку стійкість означає здатність людини успішно функціонувати у несприятливих обставинах.

Початкова здатність стійко переносити негаразди залежить від багатьох чинників: генів, виховання, соціальних можливостей тощо. Але це не значить, що стійкість не можна розвинути. Те саме і з факторами зовнішнього середовища: діти з неблагополучних сімей перебувають у зоні ризику, але приблизно третина з них (відповідно до тривалого дослідження психолога Еммі Вернер) чудово справляється з труднощами.

Важливо відзначити, що ця безцінна якість не означає впертості і непробивності – ці риси властиві ригідним людям, які насилу змінюють свої погляди та звички, гірше пристосовуються до важких ситуацій, ніж м’які та гнучкі індивіди.

Стійкість не дорівнює “непробивному оптимізму”, який часто заснований на запереченні неприємних емоцій і може призводити до необ’єктивної картини світу

Читайте також: “Крихітний вцілілий фрагмент”, або Як вийти з емоційної кризи

ПСИХОЛОГІЧНА СТІЙКІСТЬ ЯК ВОНА Є

Стійка людина реалістично дивиться на життя і добре розуміється на своїх відчуттях, визнаючи і страх, і злість, і горе, коли вони з’являються. Але при цьому не дає емоціям контролювати свою поведінку, швидко переходячи від визнання того, що ситуація йому не подобається, до пошуків виходу з неї. Така людина вірить, що в її силах щось змінити.

Позбавлені цієї якості люди зазвичай починають звинувачувати зовнішній світ у тому, що він зробив їх нещасними, та виправдовувати власну бездіяльність.

Це не означає, що треба брати на себе повну відповідальність за те, що з вами відбувається — зрозуміло, природні катаклізми, хвороби, війни, рівень злочинності та багато інших неприємних речей знаходяться поза вашим контролем. Але в будь-якій, навіть найскладнішій ситуації є щось, чим ми керуємо. Відомий австрійський психіатр Віктор Франкл, який пройшов через концтабір, у своїй роботі «Людина у пошуках сенсу» вивчав, які стратегії допомагали іншим ув’язненим виживати за таких страшних умов.

Виявилося, що найкраще справлялися ті, хто вигадував собі якісь осмислені дії: наприклад, одна жінка не втратила волю до життя тому, що постійно стежила за станом свого волосся — хоч і мізерного, але того єдиного, чим вона ще могла розпоряджатися.

Цікаво, що психологічна стійкість безпосередньо впливає на фізичну опірність організму. Наприклад, сміх зміцнює імунну систему (зокрема, підвищує вміст у слині імуноглобуліну А, який допомагає нам боротися з респіраторними захворюваннями)

Читайте також: Як забути образу або людину: життєва порада від психологів

ЯК СТАТИ ПСИХОЛОГІЧНО СТІЙКОЮ

Американська психологічна асоціація (АРА) розробила список порад для тих, хто хоче зробити власну психіку більш адаптивною та витривалою. Ось деякі з них:

Зміцнювати стосунки всередині та поза сім’єю
Окремо пощастило тим, у кого в дитинстві сформувався надійний тип прихильності: впевненість у підтримці батьків дозволяє дитині сміливіше досліджувати навколишній світ, що відбивається на здатності до активних дій у ситуаціях невизначеності та у дорослому віці. Але й для тих, кому не пощастило з батьками, є хороша новина: міцні, ніжні та повні взаємної турботи стосунки з партнером та друзями теж позитивно впливають на психологічну стійкість. У тяжкій ситуації ви знатимете, що не самотні — підтримка додасть зусиль, щоб боротися з обставинами. Це підтверджують навіть дослідження серед військових: дружні стосунки з побратимами помітно підвищують ефективність солдатів на полі бою та їхню здатність переносити стрес.

Вірити у свої сили
Це не означає, що корисно вважати себе Суперменом — навпаки, потрібно ставити амбітні, але реалістичні цілі і бути готовим до роботи над собою та до того, що результати з’являться не одразу. Важливо відзначати поступовий прогрес і вміти працювати на «стаєрських» дистанціях заради відкладеної винагороди: знамениті «зефірні» експерименти 1960-70-х у США показали, що діти, здатні відмовитися від насолоди зараз для того, щоб отримати вдвічі більшу порцію пізніше, згодом процвітали більше, ніж їх менш витримані однолітки.

Бути готовими змінюватись
Не варто сприймати труднощі, що звалилися на вас, як те, що незворотньо погіршує ваше життя. Багато що залежить від нашої інтерпретації подій та від уміння розділяти те, на що можна вплинути, а на що ні. Світ постійно змінюється, і якісь із колишніх цілей та планів доводиться переглядати. Тимчасове розчарування є цілком природнім, але ці зміни можуть відкрити нові перспективи, якщо зосереджуватися не на негативі, а на максимальній вигоді, яку можна отримати з обставин, що змінилися.

Використання труднощів як урок
Не завжди можна перемогти, але в будь-якій ситуації можна чомусь навчитися, якщо бути достатньо відкритим та цікавим. Знаменита цитата Ніцше про те, що те, що нас не вбиває, робить нас сильнішим, може прозвучати болісно для людини, яка щойно пережила трагедію. Проблеми не завжди гартують, а надмірне навантаження може зламати навіть сильну людину. Проте важкі обставини можуть допомогти нам відкрити свої нові сильні сторони. Звичайно, це не обов’язково відбувається відразу і за замовчуванням — для цього потрібна серйозна внутрішня робота та певна частка везіння.

Не забути дбати про себе
Психологічна витривалість не означає, що потрібно бути ломовим конем – якщо вчасно розслаблятися і перемикати увагу з проблем на щось приємне, енергії помітно побільшає.

Хорошим прикладом психологічної стійкості є цілком реальна жінка, психологиня, яка в 16 років потрапила у концтабір і попри всі жахливі випробування не лише не зламалася, а й допомогла не зламатися іншим, почитайте тут: «Не применшуйте свій біль»: 8 порад знаменитої психологині, яка пройшла Аушвіц.