Колега не запросила на день народження, партнер забув зателефонувати, мама не оцінила нову зачіску – причину для образи завжди можна знайти. Але чому? Чому ми ображаємось? Як перестати ображатися? І чи потрібно? Читайте, дівчата, коротенькі, але змістовні тези курсу «Психологія: особистість та саморозвиток» від Synchronize Art.

Навіщо потрібна образа

Образа – це почуття, яке ми відчуваємо у відповідь на певну ситуацію.  Зрозуміти, як вона працює, допоможе простий приклад: коли ви вдаряється мізинцем об край тумбочки, ви відчуваєте біль, а далі лаєте тумбочку, шкодуєте ногу, стогнете і морщитеся.

Ці дії можна об’єднати у фазу орієнтації. Вона дає нам час розібратися в ситуації: оцінити серйозність травми і вирішити, що робити далі. Образа – це теж фаза орієнтації. Нам завдають емоційну шкоду, і нам потрібно зрозуміти, що з цим робити – от тут ​​і приходить образа.

Чому образа – складне почуття

Образа може поєднувати в собі кілька емоцій, наприклад, сум, гнів, сором, презирство, провину. Саме тому пережівати образу так неприємно і болісно – ми не розуміємо свої відчуття. Образу можуть викликати різні причини.  Автори статті в науковому журналі Frontiers in Psyуchology вважають, що образа – це удар по нашому уявленню про себе і нашій самооцінці. Вона з’являється у відповідь на невиправдані очікування, на критику, зарозумілість, недовіру, зраду, агресію.

Причому вчені стверджують, що образа зазвичай проявляється у взаєминах саме з близькими людьми

Також корисно: Я страшенно ревнива. Що робити?

Чи можна не ображатися

Не можна.  Не можна собі заборонити відчувати образу.  Її можна тільки прожити. Інше питання, скільки вона триватиме. Хтось за дві хвилини розбирається у своїх почуттях і вирішує, як реагуватиме на ситуацію, а хтось зачаїть образу на кілька років.

Користь і шкода образи

Образа – важливе почуття. Вона корисна, якщо з нею працювати. Це сигнал про те, що щось пішло не так. Наприклад, у відносинах образа є підказкою, що час обговорити якесь питання.

Але образи можуть і шкодити. Непропрацьовані образи, про які ви боїтеся зізнатися навіть собі, нічого доброго не приносять. Ви придушуватимете емоції і повертатиметеся до них знову і знов. Це як снігова куля. Часто невизнана образа призводить до пасивної агресії щодо «кривдника» і постійного пошуку нових приводів для неї.

При цьому «кривдник» може так і не дізнатися, в чому проблема

Також корисно: Мене вважають невдячною. Що робити?

Як впоратися з образою

Потрібно визнати, що ви образилися, і чесно проаналізувати, що саме викликало це почуття. Слова, дії, а може бездіяльність? Поясніть передусім собі, чому вони вас зачепили. Коли розберетеся зі своїми емоціями, відкрито поговоріть з людиною, яка вас образила. Лише так можна з’ясувати, чи це просте непорозуміння чи причина глибша і серйозніша.

Як ображатися менше

Образливість – це риса характеру. Її не варто придушувати або ховати. Якщо у вас є близькі стосунки з людьми, то, швидше за все, іноді ви на них ображаєтеся, і це природно. Але… Якщо вам здається, що це відбувається постійно і ви не можете вилізти з кола образ, тоді все ж потрібно переглянути свій підхід. Причина постійних образ зазвичай криється в тому, що ви не ділитеся відчуттями. Ваше оточення може й не здогадуватися, що вас ображає. Поясніть їм, обговоріть проблему. Також можливо, що вам важко визнати право іншої людини на свою думку, тому ображаєтеся. З цим, як і з образливістю в цілому, може допомогти фахівець: якщо відчуваєте, що самі не впораєтеся, краще звернутися до психолога.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: