Франсуаза Бетанкур-Маєрс

Її статки у 2023 році склали 80,5 мільярдів доларів. Журнал Forbes назвав Франсуазу Бетанкур-Маєрс найбагатшою жінкою світу. Їй 68, вона спадкоємиця косметичної імперії L’Oréal, членкиня правління L’Oréal з 1997 року разом зі своїми синами Жаном-Віктором і Ніколя Маєрсом. Їй належить 33% акцій L’Oréal. Так, вона не заробила свої мільйони титанічною працею. Але народившись у багатій сім’ї, вона не пішла типовим шляхом золотої молоді – витрачання часу та тринькання грошей. Навпаки, повстала проти бездумності власної матері…


ЧУЖА СЕРЕД СВОЇХ
Родина Бетанкур
Родина Бетанкур: Франсуаза з батьками

Компанія була заснована дідусем Франсуази, французьким хіміком Еженом Шюлле. Саме його донька, тобто мати Франсуази, Ліліан Бетанкур, після смерті передала вже своїй доньці титул найбагатшої жінки світу. Тепер Франсуаза носить звання другої найбагатшої людини у Франції (після Бернара Арно). Вона успадкувала не тільки бренд L’Oréal Paris, але й багато інших: Maybelline, Garnier, Biotherme, Redken, Vichy, Lancome, Helena Rubinstein, парфумерії від Ralph Lauren і Parfums Giorgio Armani.

Зауважимо, що матері Франсуази, Ліліан, вдавалось утримувати це звання 14 років поспіль. Проте її репутація була затьмарена похмурими історіями з минулого сім’ї. Її батько винайшов першу синтетичну фарбу для волосся, але також був «знаменитий» тим, що скуповував будинки, відібрані у євреїв нацистами. А чоловік Ліліан (і батько Франсуази) Андре Бетанкур, політик, який по черзі посідав посади міністра промисловості, міністра культури і міністра закордонних справ Франції, був затятим антисемітом.

Проте Франсуаза наче народилася для того, аби виправити помилки своїх пращурів. У 1987 році вийшла заміж за Жан П’єра Маєрса, що має єврейське походження. Більше того, за іронією долі її чоловік – онук рабина, який загинув у Освенциумі.

Жінка відмовилась від гламурного способу життя, світських заходів і вирішила виховувати своїх двох дітей в іудаїзмі. Вона наче «замолювала» гріхи свого батька, який був членом французької фашистської групи, фінансував та підтримував нацистів під час другої світової війни. Мільярдерка є також однією із засновників «Фонду Бетанкур-Шюлле». Щорічно організація вручає грошові винагороди гідним молодим вченим.


СКАНДАЛИ ПОРЯДНОГО СІМЕЙСТВА
Франсуаза Бетанкур-Маєрс з чоловіком
Франсуаза з чоловіком

Франсуаза ніколи не була близькою з матір’ю. Зайнятість бізнесвумен та її постійна відсутність удома назавжди віддалила Ліліан від маленької дочки. Вони були дуже різними: Ліліан – справжньою світською левицею, а Франсуаза – сором’язливою інтелектуалкою. Більше того, взаємини Франсуази з матір’ю, особливо в останні роки її життя, могли б стати основою сюжету для психологічно-детективної драми. 

Ліліана у своєму інтерв’ю «Le Journal  de Dimanche» звинуватила дочку в егоїстичних інтересах і заздрості: «Вона хотіла бути схожою на мене, і все ж вона моя повна протилежність. Вона просто скалка у дупі, якою керує підлість… Ми не можемо з нею розмовляти. Знаєте, коли складаються такі стосунки у матері з дочкою, це жах».

Франсуаза заперечувала всі звинувачення, згадуючи, наскільки вона була близька до матері в дитинстві: «Мій батько займався політикою, він часто був відсутній, але моя мати заповнила цю прогалину. Коли я була маленькою, мене називали мідією, що прилипла до каменю, настільки я була прив’язана до неї. Я багато подорожувала зі своєю мамою і бачила її весь час, перш ніж деякі люди втрутилися в наше життя і наші стосунки».


“ШЕРШЕ ЛЯ…” АБО ШУКАЙТЕ ЧОЛОВІКА
Франсуаза з синами
Франсуаза з синами

Франсуаза була переконана, що реальною причиною скандалу, що наробив багато галасу в пресі, став письменник, фотограф і художник Франсуа-Марі Баньє. Він з’явився в родині Бетанкур у 1987 році, коли знімав Ліліан для обкладинки французького журналу Égoiste. Баньє не тільки сподобався героїні знімків – незабаром вони стали ліпшими друзями. А потім мати Франсуази й зовсім захопилася благодійністю для значно молодшого чоловіка. 

Ліліан витратила на подарунки для фотографа 1,3 мільярди євро. Серед них – поліси страхування життя (загальною вартістю €515 млн), твори мистецтва на суму €20 млн, яхта і нерухомість. Мати не вважала подарунки вимаганням, називаючи все зроблене нею для цього чоловіка актами меценатства.

Більше того, наприкінці життя вона планувала ще й всиновити зовсім немолодого Баньє та зробити його єдиним спадкоємцем родинних статків. Ця звістка переповнила чашу терпіння Франсуази – за місяць після похорону батька, в грудні 2007 року, вона висуває серйозний позов проти новоявленого «братика». Звинувачення звучить як abus de faiblesse (використання фізичної або психологічної слабкості матері для вигоди протеже). 

З цього приводу Франсуаза висловилася однозначно: «Він дійшов уже до межі. Увійшов у нашу сім’ю як блазень, потім наперсник, а потім став самим Распутіним. Не можна дозволяти йому більше куражитися». Розслідування затягнулося на довгі роки.


ПОДАРУНОК ДОЛІ
Ліліан і Франсуаза Бетанкур

Спочатку ним займалися фахівці з фінансових злочинів, які передали справу до суду тільки восени 2009 року. Лише у 2010 році крига скресла: поліція отримала аудіозаписи, зроблені дворецьким Бетанкур. На них, наприклад, лунає голос радника Ліліани з управління активами Патріса де Местра, який згадує ще один подарунок від Баньє – острів. «Я збиралася подарувати йому острів?» – запитує Ліліана, а потім починає скаржитися, що Баньє став занадто вимогливим. Із записів випливало, що вона дійсно не завжди усвідомлювала власні дії.

Врешті-решт суд все-таки став на бік дочки: у матері визнали психічний розлад. У 2011 році Франсуазу та її старшого сина призначили опікунами у справах Ліліан. Після усіх цих перипетій стосунки матері й дочки все ж стали налагоджуватися. Та й сама Ліліан визнала, що занадто багато дала Баньє.

Через два дні після смерті Ліліан Бетанкур, у 2017 році, статки найбагатшої жінки світу зросли на 1 мільярд доларів. Загалом, успадкувавши від матері капітал в 39,5 мільярда доларів, Франсуаза не тільки не розтратила його, але й подвоїла. У 2023 році вона залишається найбагатшою жінкою світу зі статками $80,5 млрд.


ФРАНЦУЗЬКИЙ СТИЛЬ

Найбагатша жінка світу завжди виглядає строго і не прагне показувати свій достаток у зовнішньому вигляді. Вона віддає перевагу діловому стилю, зокрема, брючним костюмам у темних відтінках. Головні модні «фішки» Франсуази – сонцезахисні стильні окуляри та шийні хустки.

При цьому підприємниця у свої 68 років не намагається молодитись. Цілком ймовірно, що дається взнаки сувора католицька освіта, що й сформувала такий стриманий характер Франсуази. Адже поки її мама будувала сімейну імперію, дівчинка повністю була занурена у навчання. Як у дитинстві, так і дорослому віці, Франсуазу характеризують, як таку, що «ніби живе у своєму власному коконі».

Проте читання книг та самоосвіта не стали даремно згаяним часом. Все це посприяло тому, що Франсуаза домоглася великих успіхів у науці. Вона стала академіком, написавши коментарі до Біблії (п’ять томів) та родовід грецьких богів.


ЖИТТЯ БЕЗ КОРДОНІВ

Франсуаза є засновницею благодійного фонду Bettencourt  Schueller Foundation, який фінансово підтримує різнопланові проєкти в галузі науки і мистецтва у Франції, а також допомагає сім’ям з дітьми-аутистами.

Власниця мільярдів нечасто з’являється на публіці й майже не дає інтерв’ю, надаючи перевагу книгам та грі на фортепіано. Незважаючи на отриману спадщину, вона зробила себе сама й ніколи не була примхливою дівчинкою, не хизувалась незліченними багатствами матері.

Лише в одному Франсуаза сама вважає себе розпещеною – у тому, що їй цікавіше проводити час за читанням писань великих майстрів, а не у світському товаристві.

А ще жінка не мислить свого життя без гри на фортепіано. За її словами, жодного дня не проходить, аби вона не торкнулася улюбленого інструменту. Направду, Франсуаза живе в своєму власному світі, й цілком очевидно, що горизонти цього світу не мають кордонів.