Клементина Черчилль
Клементина Черчилль

Клементина Черчилль відома не менше за свого видатного чоловіка. І він неодноразово зізнавався, що саме їй завдячує своїм успіхом. Зверніть увагу на характерну деталь фотохронік: Клементина завжди поруч з Черчиллем, і набагатьох світлинах вони усміхаються про щось своє – як єдине ціле. Про їхній шлюб написано безліч статей, про неї – чимало біографічних книг, одна так і називається «Дивовижна Клементина: як дружина Вінстона Черчилля рятувала Англію, сім’ю та його самого». Вона дійсно рятувала. З першого року їхнього шлюбу…

Одного осіннього ранку 1909 року член британського парламенту Вінстон Черчилль разом з Клементиною прибув на вокзал у Бристолі, щоб зустрітися з місцевими партійцями. Нічого не віщувало біди. Але зненацька на пероні з’явилася войовничо налаштована суфражистка. Вона накинулася на Черчилля зі звинуваченнями. Раніше британський політик дозволив собі висловитись проти права жінок голосувати, і це викликало невдоволення багатьох англійок. І тепер Клементина з жахом спостерігала, як запекла словесна атака незнайомої жінки на її чоловіка перетворюється на справжню бійку. В якусь мить суфражистка зробила рішучий крок до Черчилля і штовхнула його в груди. Від несподіванки той спіткнувся об багаж, що стояв позаду нього, і почав втрачати рівновагу, майже падаючи під поїзд, що під’їжджав. Клементина відреагувала миттєво: вона відштовхнула багаж і міцно схопила чоловіка за піджак, врятувавши йому життя.

Це був не єдиний випадок, коли Клементина допомагала чоловікові уникнути смертельної небезпеки. За 57 років шлюбу вона постійно витягувала його з неприємних ситуацій. При зовнішній стриманості й тендітності ця жінка мала вольовий характер і була рушійною силою знаменитого британського прем’єр-міністра.

Клементина та Вінстон Черчилль
Молоді Клементина та Вінстон Черчиллі

«Найбільше досягнення мого життя – це те, що я зміг переконати мою дружину побратися зі мною», – якось зізнався сам Вінстон Черчилль

Клементина у молодості
Єдність протилежностей

Їх вважали ідеальною парою. Клементина ніжно називала його “мопс”, а він її ласкаво – “кішечка”. Здавалося, що вона складалася з суцільних чеснот, натомість Вінстон – ненажера, гравець, курець і поціновувач віскі – повна її протилежність. Однак Клементина з розумінням і терпінням ставилася до слабкостей чоловіка.

На питання про те, як їй вдається стільки років утихомирювати такого самозакоханого чоловіка з нестерпним характером, вона лише відповідала: «Коли любиш, помічаєш лише хороше. Я теж далеко не янгол. Запитайте про це мого чоловіка».

Вже у зрілому віці Клементина розкрила секрет своєї «м’якої» сили. Під час виступу перед студентками вона сказала: «Ніколи не змушуйте чоловіків погоджуватися з вами. Ви досягнете більшого, продовжуючи спокійно дотримуватися своїх поглядів, і через якийсь час побачите, як ваш чоловік непомітно дійде висновку, що ви маєте рацію».

Подружжя Черчилль
Подружжя Черчилль

Вона не намагалася його переробити. Наприклад, шила Черчиллю нагрудники, щоб хоч якось урятувати його одяг від сигарного попелу

Збідніла аристократка

Майбутня дружина Вінстона Черчилля народилася в сім’ї аристократів. Її мати, легковажна красуня леді Бланш (Генрієтта Огілві), вийшла заміж за немолодого військового у відставці Генрі Хозьєра. Пліткували, що справжнім батьком Клементини був інший чоловік. Сам Генрі дітей не любив і дружині не вірив – постійно скандалив з дружиною на очах дітей. Нарешті, переконаний у тому, що не він є біологічним батьком дівчаток, Генрі зібрав свої речі й назавжди залишив сім’ю без засобів для існування. Клементині ледь виповнилося 6 років.

Разом з фінансовою скрутою прийшла й соціальну ізоляцію. Зазвичай молоді аристократки на кшталт Клементини виходили у світ ще у підлітковому віці. Але через зіпсовану репутацію матері дівчину нікуди не запрошували. До того ж сталося ще справжнє горе: у віці 16 років від черевного тифу померла її улюблена сестра. Вбита горем мати відправила Клементину жити до заможної тітки. Прощаючись із рідним домом, дівчина не підозрювала, що вже ніколи в нього не повернеться.

Подружжя Черчилль

Тітка Клементини виявилася жінкою світською і добросердечною – завдяки їй племінниця нарешті «вийшла в люди»

Подружжя Черчилль
Дві зустрічі

У 1904 році на балу 19-річну Клементину представили 29-річному Вінстону Черчиллю. Він вже був членом британського парламенту і прославився своїми непомірними політичними амбіціями. Втім, з жінками поводився дуже несміливо – червонів і мовчав. Клементина одразу йому сподобалася, і вона це відчула. Але Черчилль тоді навіть не наважився запросити її на танець. «Він просто дивився на мене. Не вимовив жодного слова і був дуже незграбним», – згадувала майбутня дружина прем’єр-мініста.

Через чотири роки вони зустрілися знову на званому обіді. І Черчилль нарешті насмілився заговорити. Кілька місяців вони зустрічалися, аж у 1908 році він освідчився. Клементина відповіла згодою.

Їх багато чого об’єднувало. Вінстон мав важке дитинство, ніколи не відчував тепла чи підтримки батьків, єдиною близькою людиною довгий час була його нянька. Але він мав сильний життєвий стрижень і прагнув успіху будь-що. Не вилазив з боргів, але робив непогану кар’єру у політиці і користувався повагою колег за свій бойовий характер.

Подружжя Черчилль

Клементина теж була честолюбна, але, обмежена у кар’єрних можливостях у ті часи, проектувала свої амбіції начоловіка, вправно ним керуючи

Подружжя Черчилль
Шия прем’єр-міністра

Клементина підтримувала свого чоловіка, навіть коли він ризикував майже всім. Вона відпустила його на Першу світову війну, щоб чоловік «спокутував» катастрофічний прорахунок Дарданелльської операції, в результаті якої загинули близько 120 тисяч британських солдатів. Проводжаючи чоловіка на фронт, Клементина мужньо порадила йому «не повертатися надто швидко». Завдяки службі у війську Черчиллю вдалося врятувати свою репутацію. І так було завжди – у найскладніші моменти його життя незмінно поряд з ним була його вірна та мудра Клементина.

При цьому жінка вміло створювала сімейний затишок і народила п’ятьох дітей. Молодша дочка Мері згадувала дитинство як винятково щасливий період життя: у сімейному маєтку батьків постійно влаштовувалися звані обіди, де бували знаменитості – особливо часто гостював Чарлі Чаплін.

Подружжя Черчилль

Клементина обожнювала своїх дітей, але… «Для матері завжди потреби та інтереси батька були на першому місці. І на другому. І на третьому», – згадувала їхня дочка

Клементина Черчилль з доньками
Клементина Черчилль з доньками
Сімейний човен, який не розбився

Молодша донька Черчиллів Мері прожила довге життя і прославилася як талановита письменниця та філантроп. Однак доля решти чотирьох дітей склалася не так щасливо. Марігольд Черчилль померла у три рочки, і це дуже травмувало Вінстона та Клементину. Єдиний син Рендольф одного разу спробував вчинити самогубство, а старша дочка померла від передозування наркотиків у 1960-х роках. Середня дочка Сара теж не порадувала батьків: була посередньою актрисою, зловживала алкоголем і тричі виходила заміж за негідників.

Проблеми дітей вплинули і на взаємини Клементини та Вінстона: у 1930-х роках вони балансували на межі розлучення. Однак «турбулентні часи» їм удалося пережити і навіть стати ще ближчими.

Коли їм доводилося надовго розлучатися через напружений графік Вінстона та його постійні ділові поїздки, їх рятувало листування.

Подружжя Черчилль

«Май на увазі, я все розповідаю Клеммі», – одного разу зізнався Черчилль Франкліну Рузвельту. Президент США був настільки вражений, що навіть записав ці слова у свій щоденник

Клементина Черчилль
Жіноча совість чоловіка

Підтримуючи чоловіка в його професійній діяльності, Клементина не завжди погоджувалася з його політичними поглядами. Наприклад, вона була переконаною лібералкою і неодноразово засуджувала партію консерваторів, лідером якої був Черчилль. Вона – єдина, хто насмілювався відкрито протистояти його думці, і, що найголовніше, до її слів він дослухався.

Саме під впливом дружини британський прем’єр-міністр пішов на низку соціальних реформ – зокрема, з розширення прав жінок. Клементина навіть жартома називала себе «політичною совістю» чоловіка.

Завдяки їй Британія після Другої світової війни почала відновлювати відносини з Францією та СРСР, на що її запальний чоловік спершу не дуже був налаштований. У 1945 році у Кремлі її приймав особисто Сталін. Вона відвідувала поранених у військових шпиталях, побувала в гостях у робітниць кондитерської фабрики «Червоний Жовтень», у піонерів у дитячому таборі «Артек», побачила лікарні, санаторії, пологові будинки, наукові медичні центри та познайомилася з роботою та будинків для сиріт, батьки яких загинули на фронті. У невеликій книзі «Мій візит до росії» вона зізнавалася, що Севастополь здався їй зруйнованим навіть більше, ніж Сталінград.

Уже наприкінці політичної кар’єри Вінстона Черчилля запитали: «Ким би ви хотіли стати, якби не стали тим, ким є?». Політик замислився, а потім спокійно відповів: «Якби я не став тим, ким є, я б із задоволенням став другим чоловіком місис Черчилль».

Коли в 1965 році його не стало, Клементина довго стояла біля могили чоловіка і, поклавши квіти, сказала: “Я скоро буду з тобою”. Однак пережила його на 12 років і померла на 93-му році життя…