Мода на сивину: новий тренд і класні приклади
Зірки відмовляються фарбувати сивину, молоді жінки засновують спільноти #youngandgray, а словосполучення grey hair увійшло в Google Trends
Зірки відмовляються фарбувати сивину, молоді жінки засновують спільноти #youngandgray, а словосполучення grey hair увійшло в Google Trends
Дедалі більше жінок на Заході перестають соромитися сивини та відмовляються від регулярних фарбувань. Є й ті, хто спеціально віддає чималі гроші, щоб пофарбуватися у сріблястий відтінок. Звідки цей тренд та як довго він протримається дослідила Ксенія Крушинська з The blueprint. А почала вона з вивчення спільноти, яку заснувала американка Марта Траслоу Сміт…
Марті Траслоу Сміт 27 років, і її волосся вже на третину сиве. Помітна сивина з’явилася у дівчини в 20 років, а у 24 вона з принципу відмовилася від фарбування волосся — щоб довести собі й суспільству, що в цьому немає нічого огидного – сивина не робить жінку «некрасивою» чи «старою».
Захопившись темою, Марта стала збирати історії таких, як вона – жінок, які вирішили не приховувати сивину і роблять її своєю родзинкою. Це переросло в проєкт Grombre, у якого вже є сайт та інстаграм-аккаунт зі 134 тисячами підписників.
На сайті Марта Сміт публікує інтерв’ю з героїнями, які не бояться сивіти, а також фото стильних сивих блогерок та добірки речей, які допоможуть сформувати вдалі образи.
Instagram-аккаунт присвячений лише реальним історіям – жінки самі надсилають їх Марті. Серед них як літні, так і молоді
«Іноді у мене все ще виникає бажання пофарбувати волосся, – пише під своїм фото @enyart333, яка перестала зафарбовувати сивину в 2019 році. – Але я тут же уявляю, як гарно сріблясті локони виглядатимуть через два роки. Просто. Треба. Потерпіти 🙂 Я мушу пережити фазу відростання і сприймати її з гумором. Ще знадобиться трохи червоної помади 🙂 ».
Сама Марта каже, що заснувала проєкт частково з психотерапевтичною метою: «Я хотіла розпочати альтернативний діалог про жіночу сивину і відповісти на кілька питань, які я сама собі ставила: невже правда, що сиве волосся робить мене некрасивою?»
Очевидно, що відповідь «ні» – як для Марти, так і для всіх героїнь Grombre. Зараз в її інстаграмі вже понад 1300 публікацій.
Марта Сміт не єдина, хто намагається переосмислити жіночу сивину і позбавити її негативних асоціацій. Крім платформ Grombre є, наприклад, фотопроєкт Silver: A State of Mind, створений американською фотографкою Вікі Топаз у 2008 році. Тоді їй виповнилося 60, і вона створила галерею портретів жінок, переважно творчих професій, які не соромляться натуральної сивини. На сайті проєкту наведені їхні цитати про прийняття себе, фемінізм, рольові моделі та вік. Топаз витратила на зйомки та інтерв’ю загалом чотири роки, поговоривши з 52 жінками.
У 2012 році в Каліфорнійському місті Новато в Інституті дослідження старіння відбулася виставка проєкту.
“Сивина для багатьох – це привід торкнутися куди глибших тем”, – каже Вікі Топаз
На думку фотографки, сивина підіймає теми віку, вікових змін, труднощів та радощів, які вони несуть. “Думаю, всі мої героїні дійсно люблять свою сивину. Хоча дехто зізнався: якби помітили, що сивина набула жовтуватого відтінку замість гарного сріблястого, пофарбувалися б», – додає Вікі і не приховує, що свою сивину зафарбовує і поки не збирається від цього відмовлятися.
Серед інших проєктів можна згадати інстаграм-спільноту Young And Gray, яку заснувала 31-річна Елізабет Коллінз. Вона почала сивіти у 13 років.
Також цікавий обліковий запис Nic Went Gray, в якому свої фото викладає абсолютно сива Ніколь Ендрюс теж тридцяти з хвостиком років.
Сивини не соромляться й багато знаменитостей та трендсеттерів – останнім часом їх стає дедалі більше. Не фарбують волосся Хелен Міррен, Дайан Кітон, Джуді Денч, Глен Клоуз, Джеймі Лі Кертіс, Дафна Гіннесс, кантрі-співачка Еммілу Харріс, зірка французької естради Франсуаза Арді, гуру моди Лінда Родін, моделі Айріс Апфель і Кармен дель Орефіс. Останні ще й довели, що жінки старші за 80 можуть укладати мільйонні контракти з брендами та модельними агенціями.
Відмовилися від фарбування редакторка британського Vogue Сара Харріс – її сивині майже 20 років.
Боротьба з сивиною – це як битва з Тихим океаном. В ній неможливо перемогти
Французька модна журналістка, блогерка та письменниця Софі Фонтанель перестала зафарбовувати сиве волосся, коли їй було вже за 50. Ба, більше: процес відростання сивини вона докладно документувала в інстаграмі під тегом #uneapparitionsophiefontanel, а потім ще й у книзі Une Apparition («Явище»), що вийшла у Франції у 2017 році.
Фонтанель переконана, що ховати сивину жінок змушують виключно соціальні забобони, і їх треба назавжди залишити у минулому: «Ознаки старіння – це не катастрофа, – вважає Софі. – І боротьба з ними – це як битва з Тихим океаном. В ній неможливо перемогти. В одному місці ви встоїте, а в іншому вас накриє хвиля… Шкода лише, що зараз немає жінок з сивиною, які могли б стати прикладом для наслідування. Їх немає і на обкладинках журналів».
Читайте також: 50 речей, які потрібно передати своїй донці. Дорослій теж
Втім, тут Фонтанель або помиляється, або трохи лукавить. Сивоволосі рольові моделі, звичайно, є.
Окрім реальних жінок сивину носять і вигадані, що стали справжніми символами попкультури.
Так, ще в 2006 році на екрани вийшов фільм «Диявол носить Prada». Його головна героїня – втілення power woman Міранда Прістлі у виконанні Меріл Стріп має коротко стрижене сиве волосся. Причому в ті роки це було справжнім проривом для Голлівуду і несподіванкою для публіки.
Багатьох натуральний колір волосся Міранди шокував. «У реальному житті жодна головна редакторка, гідна своїх туфель Manolo Blahnik, не дозволила б собі сивину!» – обурювалися деякі коментатори.
Зрозуміло, рішення залишити Прістлі натуральний колір волосся не було випадковим: його приймали колегіально за участю самої Меріл Стріп
«Ми [з Меріл] докладно вивчили питання, – каже продюсер стрічки Венді Фінерман. – І зрозуміли, що у всіх видатних жінок зі світу моди – чи то Поллі Меллон, Ліз Тілберіс або Діани Вріланд – у зовнішності було і є те, що запам’ятовується. Те, що було їхньою відмінністю, особливістю, яка дозволила досягти висот».
Щодо Міранди Прістлі її сивина стала одночасно втіленням певної богемності й ексцентричності та, звичайно, незалежності, здатності йти проти правил.
Героїня Стріп стала прикладом для багатьох жінок за 50 і навіть молодших. «Я дивилася на Міранду Прістлі, цю шефиню з пекла, і відчувала захоплення. Мені показали привабливу, владну жінку, яка носить свою сріблясту копицю волосся з викликом і гордістю», – писала в рік прем’єри фільму колумністка The Slate Бет Фреркінг, яка теж одного дня вирішила не зафарбовувати сивину.
Читайте також: Чому француженки не “старіють”: 10 секретів, які захочеться перейняти собі
Про зростаючу популярність сивини пише навіть BBC. Служба наводить статистику Google Trends, яка підтверджує, що кількість запитів зі словосполученням grey hair («сиве волосся») неухильно зростала протягом останніх десяти років і досягла піку в 2016-му. Після цього кількість трохи знизилася, але досі залишається досить високою – програма дає запитам 90 балів зі 100 за шкалою популярності станом на вересень 2019 року. А ще недавно до жіночої сивини ставилися упереджено.
Вважалося, що жінки старшого віку, втрачаючи фертильність, втрачають і соціальну значущість. І сивина була свідченням цього процесу
«Чоловікам завжди дозволялося відповідати своєму віку, адже в більшості культур чим чоловік старший, тим він могутніший, – розмірковує про джерела цього явища історикиня моди, директорка нью-йоркського Музею Інституту технології моди Валері Стіл. – І навпаки: жінки з віком сприймаються як “старі відьми”.
Єдиний позитивний аспект жіночого старіння – роль матері реалізованого чоловіка. Або роль владної свекрухи. Але зараз все більше жінок перестають зафарбовувати сивину. Це пов’язано також з трендом на бодипозитив і, зокрема, на прийняття будь-якого віку та викликаних ним змін».
Читайте також: Жанна Кальман: жінка, яка весело прожила 122 роки
Коли говорять про моду на сивину, мають на увазі не лише натуральні сріблясті відтінки. Вже кілька років популярна штучна сивина – фарбування в «металік» або радикально холодний блонд.
Леді Гага, Пінк, Ріанна, Вінні Харлоу та Біллі Айліш вже спробували на собі ці відтінки. Частково завдяки такому прикладу жінки з натуральною сивиною поступово перестають її соромитися. При нинішніх фарбах і техніках фарбування часом навіть складно зрозуміти, чи волосся справді сиве, чи це складне та дороге мелірування. Втім, та ж Валері Стіл розмежовує ці два тренди.
Мода на натуральну сивину має зовсім інші витоки, ніж у тренд на «сріблясте» фарбування
Натуральна сивина – це про стосунки з собою, про прийняття себе, свого майбутнього, своєї вразливості. Її можна вважати безсловесною публічною заявою про те, що ви – жива людина. А фарбування – це просто колір, який ви самі вибираєте і який у будь-коли можете змінити. І це не обов’язково говорить про ваше справжнє «я».
Виявиться мода на сивину лише тимчасовим трендом або все-таки жінок з натуральним сивим волоссям нарешті перестануть сприймати як «старих», «богемних», «ексцентричне» – побачимо.
Головне, щоб для нас самих сивина вважалася звичайним кольором волосся на зразок темно-русявого чи рудого. Маємо ще цікавий огляд: Повне перевтілення: 30 фотоприкладів, як макіяж, зачіска й одяг змінили жінок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: