Юдаїка – це гуманітарна дисципліна, спрямована на вивчення єврейської цивілізації: історії, культури, літератури тощо. До юдаїки входять також дослідження єврейської філософії та права, аналіз класичних єврейських текстів, студії з єврейських мов тощо.

Чому важливо та цікаво її вивчати? Протягом тисячоліть єврейська цивілізація розвивалася поряд з європейською. Її внесок у європейську культуру, літературу, філософію важко переоцінити. Єврейська історія є також інтегральною частиною історії України.

На жаль, культурний та історичний спадок українського єврейства залишається мало дослідженим, а численні архіви й бібліотеки чекають на майбутніх фахівців. Це відкриває широкі перспективи для дослідження юдаїки в Україні.

З цього приводу ми спілкуємося з адміністративним директором Міжнародної міждисциплінарної сертифікатної програми з юдаїки Оленою Заславською

Олена Заславська
Пані Олена, наприкінці серпня Міжнародна міждисциплінарна сертифікатна програма проводить День відкритих дверей. Що це за програма?

Програма була започаткована Ваадом України у 2011 році на базі Києво-Могилянської академії в першу чергу для її студентів як перша на той час в Україні академічна програма, що надає базові знання з єврейської історії та культури в її секулярному контексті.

Тут треба зауважити, що Ваадом України з різницею в один рік було також започатковано Магістерську програму з юдаїки. Про різницю між двома програмами в ексклюзивному інтерв’ю сайту Вааду України детально розповіла академічний керівник Сертифікатної програми з юдаїки та викладач обох програм пані Катерина Малахова.

Часто говорять, що єврей – це перш за все релігія…

Я завжди наголошую, що з відродженням єврейських громад та єврейського життя в Україні за часів незалежності більшість членів єврейської громади чудово навчились випікати хали, запалювати шабатні свічки, одягатися згідно з єврейською релігійною традицією, дотримуватися шабату і навіть читати на івриті молитви, але справжніх глибоких знань у сфері єврейської історії та культури насправді більшість немає.

Що вивчають студенти?

Ця програма академічна. Заняття проходять у зручний вечірній час онлайн.

Навчання триває два навчальних роки. За цей час студентам пропонують для вивчення обов’язкові дисципліни та необов’язкові, додаткові.

Щодо обов’язкових дисциплін, я можу назвати “Вступ до єврейських класичних текстів”, “Вступ до традиційної єврейської культури”, “Історія євреїв Східної Європи”, “Матеріальна культура євреїв Східної Європи”, “Єврейська філософія” тощо.

Серед додаткових – “Історія хасидизму”, ”Історія та культура штетла”, “Історія Голокосту”, “Історія антисемітизму”, “Вступ до єврейської епіграфіки”. Щороку у нас з’являються нові додаткові курси.

Обов’язковою частиною програми є вивчення двох мов – івриту та їдишу. З вересня ми плануємо факультативно додати ще одну мову.

Хто викладає програму?

Продовжують викладання кандидатка філософських наук, академічна директорка програми Катерина Малахова (курс “Історія хасидизму”), Олександра Фішель з двома курсами “Вступ до єврейської епіграфіки” і “Вступ до традиційної єврейської культури” та кандидатка філософських наук Лариса Карачевцева з курсом, присвяченим єврейській філософії.

У листопаді 2020 року до нас приєдналися відомий історик Михайло Тяглий, політолог та історик В’ячеслав Ліхачов, історик та археолог Артем Федорчук.

Навесні 2021 року спеціально для наших студентів прочитав свій повний курс лекцій засновник та незмінний керівник програми, співпрезидент Вааду України Йосиф Зісельс.

Уже два свої курси з історії літератури на їдиш за підтримки Міжнародного Ідиш Центру у Вільнюсі провів доктор Мордехай Юшковський.

Цього року їдиш викладає випускниця двох програм з юдаїки – Магістерської та Сертифікатної, філологиня, перекладачка Софія Корн.

Чудове поповнення викладацького колективу – Роман Гардашук, випускник Університету ім. Т. Шевченка та нашої програми.

У 2021 році вперше з саме повними курсами лекцій до нас долучилися фахівець з традиційного єврейського мистецтва, доктор Єврейського університету в Єрусалимі Борис Хаймович, професор Єврейської Теологічної Семінарії (Нью-Йорк) Девід Фішман, а також докторка юридичних наук, доцентка Університету ім. Т. Шевченка Юліана Цвєткова.

Пані Юліана розробила спеціально для нашої програми великий курс з єврейського права.

Як розподіляються ваші обов’язки з Катериною Малаховою?

Ми з пані Катериною прийшли в програму у вересні 2020 року. З самого початку вирішили, що кожна буде займатися тим, що в неї виходить краще.

Я взяла на себе всю адміністративну частину роботи, а пані Катерина – академічну. Наші взаємини – це приклад справжньої дружної команди

Катерина Малахова
Що змінилося в програмі з того моменту, як ви з пані Катериною розпочали роботу?

Ми з пані Катериною чітко розуміли, що нам доведеться не тільки займатися розбудовою програми, а й шукати додаткове фінансування. Ми запропонували нову систему забезпечення програми, і вона спрацювала.

Зміни стосуються тільки фінансування?

Звісно, ні. У нас багато різних ідей. По-перше, система відкритих курсів та відкритих лекцій. Це система, коли курс призначається не тільки для студентів програми – його можуть прослухати всі бажаючі, а потім, за певними умовами, навіть отримати окремий сертифікат.

По-друге – це система літніх сесій. У минулому році в липні ми провели чотири лекції, в цьому – вже шість: раз на тиждень наші викладачі читають оглядову лекцію, яка надає бажаючим уявлення про програму і можливість вирішити, чи подобається їм система викладання тощо.

Цього року, крім Катерини Малахової, Артема Федорчука, Юліани Цвєткової, в сесії взяли участь перекладачка з їдиш Софія Корн, а також український лінгвіст, доктор філологічних наук, дослідник давніх мов Дмитро Цолін. За традицією літню сесію проводить студія “Дїє-Слово”.

З вересня 2022 року ми також плануємо запустити серію факультативних занять з предметів, які на програмі ніколи до цього не викладались.

Проводяться літні додаткові заняття з івриту. Підтримується тісний зв’язок з двома клубами – Клубом розмовного івриту та Клубом розмовного їдишу

Як побудовані відносини зі студентами?

Поза розкладом ми проводимо окремі зустрічі для того, щоб студенти могли познайомитися один з одним, знайти спільні інтереси і в навчанні, і за його межами.

Мені дуже радісно, коли я бачу, як наші студенти, які в реальному житті могли й не бачитися, пишуть один одному, обмінюються інформацією, враженнями, запрошують один одного на зустрічі, лекції, семінари, надсилають фотографії, статті, книжки, розповідають про результати досліджень, підтримують один одного перед заліками тощо.

Програма – це не тільки навчання, а ще й спілкування. Зараз до нас активно повертаються наші випускники. Ми запрошуємо їх на відкриті курси, на літні сесії, пропонуємо продовжувати вивчати мови. Деяким пропонуємо викладати. Колишніх студентів не буває 🙂

Пані Олено, хто може навчатися за програмою?

Завдяки онлайнрежиму, з якого програма виходити не планує, до нас можуть долучитися слухачі з усіх кінців світу.

Студенти переважно з України, а до відкритих курсів та лекцій долучаються учасники з Німеччини, Ізраїлю, Польщі і не тільки.

У нас немає обмежень за віком або за професією. Зараз наймолодшій нашій студентці 14 років, а найдорослішим – 74.

У нас навчаються студенти Києво-Могилянської академії, Таврійського університету ім. В. І. Вернадського тощо.

Головне – справжній інтерес до тематики програми, вміння та бажання багато системно працювати. Деякі з наших студентів уже зараз мають науковий ступінь та самі викладають у вишах.

Тут доречно зауважити, що більшість наших слухачів не мають єврейського коріння. Взагалі в Україні більшість дослідників, які вивчають тему юдаїки, не євреї.

Як так сталось?

Юдаїка дуже цікава дисципліна, яка є популярною у світі, але, на жаль, поки що не в Україні. Своєрідне “непахане поле”. Тому молоді вчені з радістю беруть цю тему для своїх дисертацій, монографій.

Наразі цікавість до юдаїки в Україні зростає, існують кілька дослідницьких і викладацьких центрів з цього напряму. І все-таки на сьогоднішніх студентів чекає великий простір для майбутніх досліджень

Випускники сертифікатної програми 2021 року
Як вступити на програму?

Для вступу треба заповнити анкету. Потім ми з пані Катериною запросимо майбутнього студента на співбесіду, під час якої будемо намагатись з’ясувати, як він уявляє собі навчання, як він буде використовувати нові знання, що саме його цікавить.

Хто ваші партнери?

Дуже надихає наша плідна співпраця з Інститутом філології та журналістики Таврійського національного університету ім. В. І. Вернадського, зокрема із студентами спеціальності “іврит”. У нас тісні зв’язки як із керівництвом інституту, так зі студентами, які із задоволенням навчаються за програмою.

Крім того, ми співпрацюємо з Міжнародним Ідиш Центром у Вільнюсі, центром Чейза Єрусалимського університету, Єврейською Теологічною Семінарією в Нью-Йорку і не тільки.

В Україні триває війна, але ви не зупинили роботу програми?

Насправді призупинили на три тижні: 24 лютого я зателефонувала пані Катерині й сказала, що ми призупиняємось, адже не зрозуміло, що буде далі.

Але три тижні минули, і ми поступово відновили роботу. Зробили правильно. До нас повернулася більшість студентів, яким ми дуже за це вдячні.

Що ця програма означає особисто для вас?

Багато років тому знаменитий бард Євген Клячкін на питання, ким ви працюєте, відповів: “Я довго шукав роботу, яка б збігалася з моїм захопленням”. Програма такого рівня – моя багаторічна мрія, і я вже не мала надії, що вона може здійснитися.

Коли бачиш, що на відкриту лекцію приходить понад 100 слухачів, коли проводиш 50-70 співбесід, і більшість тих, з ким спілкуєшся – це по-справжньому зацікавлені люди, які вже мріють про те, як вони будуть використовувати нові знання після закінчення навчання, коли чиєсь життя завдяки твоїй роботі змінюється на краще, то розумієш, що твоя щоденна праця не марна.

  • Реєстрація на день відкритих дверей (23 серпня 2022 р., зуум) за посиланням: https://forms.gle/NGrktFnq4MANEgHQ6
  • Анкета для вступу: https://forms.gle/wrihwUxZ6jmn54xZ7
  • Опис програми на сайті Вааду України: https://www.vaadua.org/node/3762
  • Поставити запитання: CPjudaica2020@gmail.com