Вінсент Віллем Ван Гог, нідерландський художник-постімпресіоніст, за понад десять років створив 2 100 творів, у тому числі близько 860 картин, написаних олією. Серед них – портрети, автопортрети, натюрморти, а також пейзажі із зображенням оливкових дерев, кипарисів, полів пшениці і соняшників. За життя митець був практично обійдений увагою критиків.

Ван Гог так і не знайшов ту єдину жінку, яка стала б для нього сенсом, опорою і музою. Але якби не жінка, світ не дізнався б про художника. Якби не Йоханна Гезіна Бонгер, невістка Ван Гога, дружина його рідного брата, то, можливо, ми б і не милувалися картинами цього генія і не вивчали його листи. Роль Йоханни, як багатьох інших видатних жінок, досліджує Оксана Тодорова у своїй книзі «Історії про кохання і натхнення. Муза, менеджер чи тиран? Роль жінки в житті відомих художників». Замовити книгу можна за посиланням – в ній зібрано 10 історій кохань знаменитих митців, від Гогена до Моне, і проводиться цікавий аналіз, ким же були їхні жінки і яку роль відіграли в їхньому успіху. Зокрема, й у житті Ван Гога.

Він писав, що за свій талант має дякувати хворобі. І дійсно, сучасні медики схильні обґрунтовувати його дивовижну працездатність діагнозом. Судіть самі. За останні чотири роки життя Вінсент написав понад 800 картин, а після чергового сеансу живопису щодня писав десятки сторінок – листи рідним.

Саме ці листи послужили основою його світової слави. Але про все по черзі…

Картини Ван Гога. Вгорі: “Зоряна ніч”
Внизу: “Спальня в Арле” та “Вид на Арле з ірисами на передньому плані”
Брат за брата

Ван Гог і його молодший брат Тео працювали в компанії свого дядька і продавали картини. Саме там Ван Гог побачив всю багатогранність спадщини світових художників. А коли здоров’я не дозволило йому продовжувати кар’єру менеджера з продажу, Вінсент з головою поринув у творчість.

Брат Тео виплачував йому допомогу в обмін на картини. Але продати якісь із полотен вдавалося рідко. У періоди загострення хвороби Ван Гог лікувався в клініці для душевно хворих. Теплі ванни і прогулянки гармонізували його внутрішній світ, і художник знову повертався до творчості.

Ван Гог винайшов власну мову живопису, з характерними мазками, особливим поєднанням кольорів. Його продуктивність зашкалювала

Вгорі: ескіз “Брати Тео і Вінсент Ван Гоги” Люсьєна Піссарро
Внизу: Тео Ван Гог, а також могили двох братів
Розмови в листах

Ван Гог написав понад 500 листів брату й друзям з роздумами на тему релігії, мистецтва, життя та смерті. Він сприймав Тео як своє продовження, тому дуже болісно відреагував на одруження брата. А коли в сім’ї Тео з’явилися діти, ревнощі і глибокий біль стали нестерпними.

Ван Гог поскаржився власнику будинку, що ворони в полях дуже заважають йому малювати, і попросив револьвер, щоб їх розполохати. Не знаю, кому спаде на думку дати зброю людині з діагнозом душевно хворого, але факт залишається фактом. Ван Гог отримав звістку про те, що брат відмовляється приїхати, і в той самий день вистрелив собі в живіт. Револьвер так і не знайшли. А коли приїхав Тео, Ван Гог був ще живий. Він лежав у ліжку і курив люльку.

Останнє, що він сказав: «La tristesse durera toujours» – печаль триватиме вічно

Вгорі: автопортрет Вінсента Ван Гога
Внизу: Йоханна Гезіна Бонгер, дружина Тео Ван Гога

Читайте також: “Інтегрую живопис Примаченко в тату”: правнучка художниці, яка єдина має її хист і жодної картини у спадку

Жінка здатна на все

Тео помер через півроку після того, як пішов з життя його старший брат Вінсент. І ця історія так і залишилася б локальною сімейною трагедію, якби не дружина Тео – Йоханна Гезіна Бонгер.

Їй потрібно було жити далі – годувати дітей, давати їм належну освіту. Що може зробити жінка заради дітей? Вона зробила все необхідне і навіть більше!

Світ дізнався про Ван Гога завдяки публікації п’яти сотень його листів у трьох томах. На основі цих книжок створили театральну постановку. А коли інтерес до долі автора листів перевершив усі очікування, в діло пішли й картини.

Сьогодні вартість полотен Ван Гога космічна, незважаючи на те, що фарби на полотнах темніють і надають його соняшникам ефект пожухлих квітів

Картини Вінсента Ван Гога. Вгорі: “Ваза із чотирнадцятьма соняшниками”
Внизу: дві версії картини «Портрет доктора Ґаше»

Читайте також: Катерина Білокур: полтавчанка, якою захоплювався Пікассо

Спадщина на мільйон

Так одна жінка заради своїх дітей забезпечила феноменальну славу і світову популярність Ван Гога, зробила його легендою. Вона забезпечила безбідне життя своїм дітям і їхнім спадкоємцям, мудро розпорядившись багатою спадщиною плодовитого художника – листами, картинами і малюнками.

А тепер про найдорожчу картину Ван Гога. Це «Портрет доктора Ґаше». Існують дві версії цього полотна. Обидві вони були написані в 1890 році, в останні місяці життя знаменитого художника. На обох полотнах доктор сидить за столом, поклавши голову на праву руку. Однак різницю між версіями можна побачити неозброєним оком. Одна з картин була продана в приватну колекцію за $ 129,7 млн.

Не менш цікавими є інші історії про жінок інших митців у циклі, створеному на основі книги Оксани Тодорової “Муза, менеджер чи тиран?». Прочитайте, скажімо, статтю Жінки великих художників: Клод Моне, його законна дружина і дружина… його сусіда

ЦИКЛ “ЖІНКИ ВЕЛИКИХ ХУДОЖНИКІВ”