Маленька волонтерка: як донька головного рабина України повернулася з Ізраїлю, щоб допомагати татові та українцям
Її звати Фейга Асман, їй лише 15, але вона замість юнацьких розваг та канікул займається підтримкою переселенців
Її звати Фейга Асман, їй лише 15, але вона замість юнацьких розваг та канікул займається підтримкою переселенців
Мабуть, немає жодного українця, якому незнайомий Моше Реувен Асман – головний рабин України, який підкорив країну своєю харизмою, енергійністю, артистизмом і відвертістю. На широкий загал він прославився, перш за все, своїми емоційними відео із закликами припинити війну й патріотичними піснями про Україну, які миттєво стали вірусними. Та за кадром популярних роликів залишається ще багато: постійна допомога постраждалим українцям – продуктами, одягом, житлом, евакуацією, а також численні звернення до міжнародної єврейської спільноти з проханнями ще більше підтримувати Україну. До волонтерства ребе залучив й усю свою велику родину, яка повернулася з Ізраїлю заради українців. Про батька, війну, добрі справи і надії на майбутнє ми поговорили з однією з доньок равина – Фейгою Асман.
До 24 лютого 2022 року 15-річна Фейга Асман жила життям звичайного українського підлітка. Вона – з наймолодших доньок у багатодітній родині головного рабина України Моше Реувена Асмана, у якій десятеро дітей.
Дівчинка ходила до старших класів ліцею “Міцва-613”, що розташований на Київщині, в селищі Анатевка, і відомий своїми передовими методиками у навчанні: тамтешні викладачі запозичили найкраще зі світових педагогічних систем, щоб прищепити дітлахам любов до знань і розвинути їх потенціал й таланти за допомогою сучасних технологій, гаджетів й інтерактивних завдань. Крім того, у цьому навчальному закладі працює справжня міні Академія наук, тому її вихованці з легкістю перемагають у міжнародних наукових конкурсах й олімпіадах, а також вступають до престижних вітчизняних і зарубіжних вишів.
Мріяла про успішне навчання в університеті й Фейга, а ще будувала яскраві плани на майбутнє та насолоджувалася життям. Та лютневий ранок повністю перекреслив усі дитячі мрії. Нічну тишу розірвали перші звуки повітряної тривоги: на столицю полетіли ракети, а у місті розпочалася паніка, люди не знали, як жити далі у нових страшних реаліях.
Не знала цього і юна Фейга. Крихкий дитячий світ похитнувся і за один день дівчинка подорослішала. «Мені стало страшно від усвідомлення неможливості того, що відбувається. Адже і в мене, і в моїх батьків було багато друзів у росії, а тато взагалі народився у санкт-петербурзі. А тут – бомби, танки, ракети… Мені здавалося, що це просто жахливий сон, я зараз прокинуся і все буде як раніше. Але це була війна – справжня, жорстока війна”, – згадує свої враження у перші дні війни школярка.
Тоді її батько, Моше Асман, розпочав евакуацію людей з Києва, і дівчинка разом зі своєю родиною також покинула Україну: Асмани виїхали до Ізраїлю. Натомість, головний рабин України залишився в країні, щоб рятувати інших.
Однак, поживши пів року закордоном, Фейга з родиною все ж вирішила повернутися додому. Адже тут, під нескінченними звуками тривоги і вибухами, були люди, яким потрібна була її допомога.
Читайте також: Історія: як німецькі жінки з вулиці Троянд врятували своїх єврейських чоловіків
Повернувшись до батківщини, Фейга вирішила допомагати людям, що потрапили у біду. “Коли прийшла війна, я просто робила те, що й завжди – допомагала людям”, – згадує вона.
До війни дівчинка також займалася волонтерством, адже і в школі, і в родині її завжди навчали дбати про інших: разом з однокласниками з “Міцви-613” вони привозили подарунки діткам у дитячих будинках і самотнім стареньким.
Зараз школярка активно допомагає внутрішнім переселенцям, які проживають в Анатевці. Це селище було побудовано на гроші єврейської громади як соціальний проєкт, що дає прихисток для ВПО зі сходу країни, які втратили свої домівки, починаючи з 2014 року. Вже згодом тут побудували і навчальний заклад – ліцей “Міцва-613”, який відвідують дітлахи-переселенці і кияни, які мають єврейське коріння. Та після 2022 року кількість жителів Анатевки суттєво збільшилася, як і тих, кому потрібна допомога: у селищі продовжують надавати безкоштовне житло й іншу необхідну підтримку внутрішнім переселенцям.
Тож тепер ця маленька невтомна дівчинка замість літнього відпочинку і дитячих пустощів займається тим, що розвозить продуктові набори, збирає медикаменти, пече пироги, а також вислуховує життєві трагедії і дарує надію іншим, адже постраждалим людям так не вистачає уваги і теплоти. Та найбільше за все робити добрі справи її мотивує приклад власного батька.
“Інколи ввечері, після того, як обійдеш 20-30 квартир, трішки втомлюєшся, але це – приємна втома. Усі ці люди – як рідні, адже лихо об’єднує. І в мене є приклад для наслідування – це мій батько, усе його життя і допомога людям. Він ніколи не втомлюється робити добро і мені дуже хочеться бути схожою на нього”, – зізнається маленька волонтерка.
Найбільше ж за все дівчинка мріє про те, щоб війна скоріше закінчилася перемогою України. Адже своє майбутнє вона хоче будувати саме у цій країні. А поки ж волонтерка-школярка продовжує допомагати постраждалим від війни, яких з кожним днем стає все більше. “Ми – люди, і біль кожного потрібно переживати, наче свою. Це допомагає нам залишатися людьми”, – каже Фейга.
Підписуйтесь на наш дайджест у Telegram, жіночі історії в Інстаграм та приєднуйтеся до нашої веселої 46 000-ї спільноти у Facebook. Не спамимо дописами, ділимося лише дійсно цікавим 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: