От і дочекалися ми літа, коли можна нарешті насолодитися теплом. Однак, збираючись повалятися на бережку біля води або й просто прогулятися містом у сонячну днину, варто памʼятати, що на нас чатує небезпека – сонячний або тепловий удар.

На перший погляд, ці поняття дуже схожі, але різниця є: сонячний удар можна отримати, перебуваючи з непокритою головою під прямим сонячним промінням, а тепловий – під впливом високої температури, навіть без сонця. І в симптоматиці, і в лікуванні вони подібні, а який з них небезпечніший – питання складне, бо кожен здатний призвести до серйозних наслідків.

ТЕПЛОВИЙ УДАР

Сонце – не єдина небезпека, яка чатує на нас влітку. Не меншою неприємністю може бути тепловий удар, спричинений перегріванням тіла. Спровокувати його може усе, що порушує виділення поту та його випаровування: висока температура й вологість повітря, фізичні навантаження, синтетичний або гумовий одяг, переїдання, зневоднення, перевтома, тривалі прогулянки у спеку. Визначити тепловий удар досить легко – зʼявляється запаморочення, біль голови, загальна слабкість, сонливість, висока температура (часом навіть до 40), розлад травлення або блювання. Пізніше, якщо вчасно не надано допомогу, виникають галюцинації, марення, непритомність, пульс стає слабким і частим.

Перша допомога при тепловому ударі:

  • постраждалого треба вивести в прохолодне, добре вентильоване приміщення;
  • роздягнути до пояса, укласти на спину і підняти голову;
  • на лоб і скроні покласти холодний компрес, тіло обернути мокрим простирадлом або обприскувати холодною водою;
  • дати попити холодної води, й побільше;
  • якщо дихання утруднене, піднести до носа ватку, змочену нашатирним спиртом.

Перегрівання організму виникає набагато частіше, ніж сонячний удар, адже сонце не є обовʼязковою умовою

СОНЯЧНИЙ УДАР

При довгому перебуванні під яскравим сонцем без головного убору або одягу може виникнути відчуття загальної слабкості, нудоти, запаморочення, головний біль. Часом навіть йде кров носом.

Ці симптоми означають, що трапився сонячний удар – пекуче сонце викликало розширення кровоносних судин мозку та сильний приплив крові до голови. Цей стан є небезпечним, тож не варто ігнорувати перші «дзвіночки» – треба якнайшвидше вжити заходів.

Насамперед варто сховатися у тінь і пити багато рідини (бажано підсоленої води), щоб уникнути зневоднення. Також треба зняти з себе увесь тісний одяг та аксесуари. Далі – зробити обтирання холодною водою для нормалізації температури та звуження судин і не виходити на сонце до зникнення всіх ознак, щоб не отримати ще один удар. За легкої симптоматики цього достатньо.

Якщо ж стан більш важкий (є такі симптоми, як прискорений пульс, втрата свідомості, блювання, порушення зору), необхідно викликати «швидку», бо можуть бути неприємні наслідки. Судини мозкових оболонок розширюються і переповнюються кровʼю, може розвинутися набряк мозку або розриви дрібних кровоносних судин та невеликі крововиливи у різні відділи мозку та його оболонки (мікроінсульт). Це трапляється доволі рідко, але памʼятати про це треба завжди.

Щоб не перетворити відпочинок на муку з лікуванням, варто дотримуватися кількох простих правил:

  • носити головний убір (соломʼяний або полотняний капелюх, світлу хустинку, бейсболку, панаму);
  • не вживати спиртних напоїв, принаймні у денний час;
  • після їжі, особливо щільного обіду, не виходити на вулицю, а краще трохи полежати;
  • пити якнайбільше води;
  • чергувати засмагання з купанням;
  • не засинати на пляжі.

Насправді бути «нокаутованим» сонцем може абсолютно кожен з нас. Але, як і у будь-якій іншій ситуації, комусь слід бути обережнішим.

До групи ризику входять діти, люди похилого віку, ті, хто має цукровий діабет, хвороби серця, шкіри, а них також любителі напоїв міцних напоїв

БЕРЕЖЕМОСЯ ВІД СПЕКИ

Щоб не стати жертвою будь-якого з ударів, варто дотримуватися кількох елементарних «заповідей»:

  • контролювати умови житлового та робочого приміщення (комфортну температуру, вологість та вентиляцію);
  • підбирати одяг по сезону (влітку треба уникати темних та щільних тканин, синтетичного чи шкіряного одягу);
  • не перевантажувати себе фізичними навантаженнями чи тривалими прогулянками у спеку;
  • не переїдати та пити багато рідини.

А от в задоволенні й невеликому відпочинку відмовляти собі не варто. Навіть зараз. Тож, як так хочеться, цілком можна поніжитися на пляжі або покопатися в земельці на дачі. Просто не забувати про панамку і решту.