Для жінок, що пережили насильство під час війни, створили проєкт психологічної допомоги GІDNA
Його мета – повернути психологічну стійкість та відчуття контролю над власним життям. Для жінок така допомога є абсолютно безкоштовною
Його мета – повернути психологічну стійкість та відчуття контролю над власним життям. Для жінок така допомога є абсолютно безкоштовною
Фонд Future for Ukraine запускає проєкт психологічної допомоги GIDNA для жінок, які пережили сексуальне насильство під час війни. Ініціатива створена для жінок, які зіткнулися з сексуальним насильством російських військових, або стали його свідками. У межах проєкту досвідчені психотерапевтки, які спеціалізуються саме на такій травмі, пропонують курс із 10 анонімних консультацій, які націлені повернути психологічну стійкість та відчуття контролю над власним життям.
За даними міжнародної статистики, близько 92% зґвалтувань, скоєних від початку повномасштабної війни в Україні, все ще залишаються незареєстрованими. Загальна кількість таких злочинів може сягати десятків тисяч випадків.
Жінки, що пережили насильство, можуть роками мовчати, уникаючи осуду та стигматизації. Це може призвести до важких посттравматичних розладів, депресій та розвитку нарко- та алкозалежностей. Крім того, ментальний стан постраждалих жінок негативно позначається на їхніх стосунках із близькими й може зруйнувати життя.
Надавати таку допомогу — це і є мета проєкту Gidna від фонду Future for Ukraine. У межах проєкту залучені 11 психотерапевток, які мають багаторічний практичний досвід. Усі вони проходили спеціальне навчання у колеги Рут Дорум з Ізраїльської коаліції травми (Israel Trauma Coalition), щоб працювати з травмою сексуального насильства.
Ця асоціація неурядових організацій була заснована у 2001 році з метою допомоги громадам в Ізраїлі та у всьому світі долати ментальні наслідки різного роду катастроф, зокрема, війн. ITC проводить навчальні програми, спрямовані на підвищення навичок самодопомоги — як для кожного громадянина, так і для всієї громади — щоб мінімізувати розвиток посттравматичних симптомів, замінити потребу у медикаментозному лікуванні та максимізувати стійкість до ментальних травм. Окрім навчання, Ізраїльська коаліція травми також проводить супервізії для психотерапевток проєкту Gidna.
«Ми розуміємо, що жінки схильні мовчати про пережитий досвід, — говорить Генеральна директорка Фонду Future for Ukraine (Poland) Олена Ніколаєнко. — Десятиліттями суспільство нерідко звинувачувало жертву у випадках насильства. Тепер, на щастя, наші люди стають більш свідомими та розуміють, що винуватець — це завжди ґвалтівник. Але жінки все ще бояться осуду. До того ж під час війни, коли люди довкола переймаються проблемами власного фізичного виживання, цим жінкам іноді навіть немає кому розповісти про свої переживання. Тому їм конче потрібна кваліфікована допомога. Проєкт Gidna створений саме для цього».
Консультації можна отримати онлайн: з ввімкненою камерою або без, за бажанням. Також жительки Києва, Дніпра, Житомира, Запоріжжя Львова, Одеси, Миколаєва, Чернівців та Харкова можуть відвідати психотерапевта особисто на офлайн-сесіях.
На пошту надійде e-mail з підтвердженням реєстрації, у якому будуть вказані деталі, а у випадку відвідування онлайн консультацій — посилання на дзвінок у Google Meets (не потрібно встановлювати жодних додаткових сервісів).
«Ми не можемо допустити, аби жінки залишилися сам на сам зі своїм болем, — додає Олена Ніколаєнко. — Особливо під час війни, коли всі емоції пережити ще складніше. Маємо розуміти, що допомагаючи жінкам зцілюватися після такого досвіду, ми піклуємося про ментальне здоровʼя всієї української нації».
Мета проєкту Gidna на 2023 рік — надати допомогу 200 жінкам. Усі охочі можуть підтримати ініціативу на сайті фонду Future for Ukraine. Детальну інформацію шукайте на офіційній сторінці проєкту: https://gidna.org/
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: