«Філармонія нескорених» – проєкт Національної філармонії України, спрямований на підтримку музикантів із окупованих та деокупованих українських територій, зокрема, міст, що перебувають під постійним обстрілом агресора. Проєкт стартує 20 лютого концертом Камерного оркестру «Ренесанс» Маріупольської камерної філармонії.

Соліст – Назарій Пилатюк (скрипка). У програмі – твори Джованні Баттіста Перґолезі, Томазо Антоніо Віталі, Антоніо Вівальді, а також Джона Вільямса, Богдани Фроляк, Євгена Петриченка. Диригент – Василь Крячок.

Василь Крячок – постать легендарна і героїчна

Уродженець Черкащини, він пов’язав свою долю із Маріуполем, де ще наприкінці 1980-х заснував Камерний оркестр «Ренесанс», ставши його диригентом і художнім керівником. У 2018 році маестро очолив Маріупольську камерну філармонію, наймолодшу філармонію України і єдину, що була створена вже у період незалежності. Від початку повномасштабного російського вторгнення 24 лютого аж до другої половини квітня Василь Крячок залишався у Маріуполі. Окупанти неодноразово намагалися схилити його до співпраці, але проукраїнська позиція митця залишалася незмінною. Сказати, що він міг заплатити за це власним життям – не сказати нічого.

«Це буде наш перший концерт від початку війни, – говорить Василь Крячок. – 24 квітня Маріупольській камерній філармонії виповнилось би 5 років. Війна розкидала нас по всьому світу.

Дуже велика біда, що зі 103 працівників філармонії 62 залишилися співпрацювати із окупаційною російською владою

Ми – ті, що виїхали – починаємо із чистого аркуша, який потрібно заповнювати історією. Зібрали мінімальний склад камерного оркестру: 15 осіб. Із них – 4-5 маріупольців, решта – музиканти-переселенці із Луганська та Харкова, також запросили музикантів із Києва. 20 лютого – для нас символічний день. Це ще й день пам’яті Героїв небесної сотні. Але програма концерту буде не так траурною, як величавою. Усе ж ми відкриваємо нову сторінку у творчій біографії Маріупольської камерної філармонії».