Третину свого життя ми проводимо уві сні. Точніше, цю третину ми живемо іншим життям – нам сняться сни! Хтось там літає, як птах, хтось – плаває під водою, як Іхтіандр. І все це так по-справжньому, наче й не сниться! Хто запускає цей нічний кінопроектор? Що означають наші сни, які послання несуть? І, головне, чи можна їх розшифрувати?

Кіно зі змістом

Хтось зі сміхом ділиться фантасмагоричними картинками сну, хтось забуває нічний «кінозал», ледве прокинувшись, а хтось і геть стверджує, що йому нічого ніколи не сниться. Насправді ж сновидіння у нас є щоночі, проте не всі вони несуть якесь важливе послання. Адже одна з функцій сну – фізіологічна: це відпочинок для всіх систем організму (передусім для мозку), розслаблення, «перезавантаження», доопрацювання якихось денних вражень і переживань. Але ті сни, які залишають після себе виражений емоційний післясмак, безумовно, важливі. Інша річ, що ми не розуміємо їх, а бува, і побоюємося. Невідоме завжди лякає. Тому відмахнутися (нісенітниця, мовляв) або знизити значущість сновидіння («уві сні все навпаки») – дуже популярна стратегія. Тільки чому тоді до нічних видінь у всі часи ставилися дуже серйозно – правителі неодмінно мали придворних тлумачів снів, а простий народ користувався сонниками? Мабуть, не лише від примітивності.

Втім, наукові докази важливості снів з’явилися не так давно – у 20-му столітті. «Піонером» став Зигмунд Фройд – його монографія «Тлумачення сновидінь» довго не знаходила покупців (хоча, подейкують, і була видана заради їхнього залучення в тандемі з сонником), натомість потім пішла на «ура». Фройд вперше розкрив поняття несвідомого (структурної складової нашої психіки, причому базової: свідомості належить 1/10, решта – несвідоме) та особливості його прояви у повсякденному житті. Багатьох, щоправда, бентежила сексуалізація витіснених бажань і символів, що є у снах, хоча навряд чи батько психоаналізу сильно грішив проти істини – на думку сучасних психологів у ті часи, коли все, пов’язане з сексом, було табуйовано, ці природні пориви й вирушали прямісінько в несвідоме. Дослідження снів продовжив Карл Юнг – йому належить висловлювання: «До снів треба ставитися як до рентгенівського знімку психологічного стану людини. Вони є реакцією на нашу свідому позицію – так само реагує тіло, якщо ми переїдаємо, недоїдаємо чи якось ще завдаємо йому шкоди. Сни – природний механізм саморегулюючої психічної системи».

Іншими словами, через сон наша психіка вказує на проблеми, що вимагають особливої уваги, пропонує їх вирішення й загалом спрямовує нас на шлях істинний. Хоче допомогти!

Чому саме через сон? Справа в тому, що інакше несвідомому важко до нас достукатися, хоча воно й намагається зробити це через фантазії, осяяння інтуїції, помилкові дії, застереження. Але нерідко цей зв’язок так чи інакше блокує розум (свідоме). Уві сні ж цей «цензор» відключається, і несвідоме може донести навіть те, що зазвичай старанно ховається: таємні і ганебні бажання, темні устремління (тіньовий бік має кожен). Встановити зв’язок із несвідомим дуже важливо, адже там міститься значна частина нашого «я». Тільки наблизившись до нього, ми отримуємо шанс стати по-справжньому мислячими, повноцінними, цілісними людськими істотами. Особливо важливо зустрітися з несвідомим віч-на-віч, коли ми відчуваємо незрозуміле, нерозв’язне протиріччя, потрапляємо в полон ірраціональних, примітивних чи руйнівних емоцій, відчуваємо конфлікт між розумом та інстинктами.

Однак проблема в тому, що несвідоме у снах розмовляє з нами мовою образів та символів, яка здається заплутаною та незрозумілою. Просто як іноземна. Втім, її можна вивчити чи хоча б засвоїти ази.

Говоріть чіткіше

Несвідоме говорить символами зовсім не для того, щоб заплутати нас – така його природна мова. Воно працює за своїми законами, де немає часу, лінійної логіки, тому сни й здаються нам такими сумбурними. Але символи, які використовує несвідоме, щось означають для нас, з чимось асоціюються, мають емоційне забарвлення. Які б герої (живі чи ні) не фігурували уві сні, це завжди ми самі. Сон – це проекція душі, різних меж нашої особистості, динаміки її розвитку, загалом нашого внутрішнього світу. Тут ми можемо познайомитися із собою, так би мовити, цілком. Адже найчастіше ми бачимо лише частину себе (як у маленькому дзеркалі), зазвичай, хорошу, воліючи не помічати того, що є ще. У сні ж ці приховані субособистості можуть себе репрезентувати, і дуже яскраво.

Образи, які використовуються несвідомим, взяті з нашого звичного, денного життя. І в цьому «ключ» до тлумачення сну – нам сниться знайоме, не чуже, те, що здатне нас розворушити. Загалом, у кожного поняття, що має місце у свідомості, є свій глибинний аналог, асоціація. Вона може бути більш менш яскравою, відповідно до важливості поняття для нашої індивідуальності або у зв’язку з іншими ідеями та комплексами підсвідомості, й може змінювати «звичайний» зміст поняття. Причому повний зміст поняття, з усіма відтінками його значення, проявляється не в реальності, а саме уві сні.

Скажімо, автомобіль може грати уві сні як свою звичайну роль, так і уособлювати життєвий шлях сновидця, і від того, хто керує цим транспортним засобом, багато залежить: якщо за кермом «хтось», саме його цінності й пріоритети визначають ваш шлях. Нерідко у сновидіння вплітаються і загальнолюдські образи, міфічні та казкові мотиви. Ці архетипи відсилають нас до колективного несвідомого – знань, що становлять скарбничку досвіду людства. До нього відносяться, наприклад, образи матері, хреста, змії. Однак і їхнє трактування може бути пов’язане з певними культурними особливостями. Скажімо, сова – це амбівалетний символ: для одних народів він означає мудрість, для інших – смерть. Це стосується й кольору: у Європі жалобним вважається чорний, а в Індії, навпаки, білий.

Взагалі, мова снів дуже метафорична, її не можна розуміти буквально

Зменшуючи символ до знаку, ми неминуче втрачаємо багато його аспектів. Крім того, той самий символ у снах різних людей може означати різне, навіть діаметрально протилежне. Тільки добре знаючи особистість сновидця, володіючи інформацією про його життєву ситуацію, можна правильно інтерпретувати сновидіння. Наприклад, неможливість вчинити якусь дію (зрушити з місця, крикнути) може свідчити про проблеми з певними органами (ногами, горлом), а також бути проекцією невисловлених почуттів; швидкі збори валіз, страх запізнитися – натякати на подорож невдовзі або ж на хаотичність життя, неможливість контролю через велику кількість обов’язків, перевантаження інформацією. Дуже поширена й багатошаровість сну (сон уві сні) – часто на тлі втоми, як спосіб «охорони» сну людини: нехай хоч так трохи відпочине.

Оскільки сни – дуже індивідуальна річ, очевидно, що сонникам, які підходять усім і кожному, довіряти не варто. Навіть найпоширеніші типові сюжети (такі, як політ, падіння, поява на людях у оголеному вигляді, переслідування, боротьба) завжди слід розглядати не ізольовано, а в загальному контексті сну й через призму того, кому це сниться. Втім, викидати сонник (особливо стародавній, виданий років 100 тому) таки не варто. Він може бути дуже точним – адже колись ці книжки складали не зі стелі, а з урахуванням спостережень, тобто колективного досвіду багатьох поколінь. Однак «ключ» правильного використання сонника – знову ж таки, у ваших відчуттях: якщо його образи виявляються співзвучні емоціям, що залишив сон, – добре, а як ні – то краще й не плутатися.

Явки й паролі: розшифровка снів

Перш за все, необхідно записати сон, поки ви його пам’ятаєте, причому абсолютно все, навіть нісенітницю – зазвичай саме ці моменти сну згодом і виявляються найзначнішими. Можна завести своєрідний «щоденник снів». Завдяки йому ви згодом помітите, що у снах є закономірності: деякі сюжети повторюються у схожому вигляді або з варіаціями, різні сни прив’язані до певних подій. Все це допоможе розвідати територію свого внутрішнього світу, а також у разі потреби стане корисним під час роботи з психологом.

Наступний етап – аналіз почуттів та емоцій, які викликав цей сон (емоційний післясмак). А також перерахування усіх образів (персонажів), які зустрілися уві сні, з акцентом навіть на незначних деталях, які привернули вашу увагу. Запишіть усі асоціації, які виникають у зв’язку з цими образами, не відстежуючи їхню правильність чи логічність – нехай вони виникають спонтанно. Щоб асоціації було легше зрозуміти, можна скористатися питаннями: які почуття викликає цей образ, про що він нагадує, які слова чи думки приходять, коли його бачу? Потім, повернувшись до образів, пофантазуйте, яку частину вашого «я» вони можуть представляти, символізувати? Спробуйте вжитися в кожен із них, проаналізувавши відчуття, що виникають при цьому.

Після цього можна розпочинати, власне, пошук значення сну. Для цього варто запитати себе: що прояснилося завдяки розібраним асоціаціям, що видалося несподіваним або цікавим?

Якби сон був повідомленням від несвідомого, як воно звучало б? Адже сон – це дуже конкретне послання, на кшталт такого: «Шановне свідоме, те й те ви робите некоректно»

Звісно, тлумачити сни непросто, у цьому треба практикуватися. Можна в парі (з подругою чи психологом) – особливо, якщо сон важкий, кошмарний, і ви боїтеся зіткнутися віч-на-віч зі своїм тіньовим боком, тобто тим, що ви в собі не приймаєте, тому воно й витісняється у сни. Важливий момент: про сон завжди треба розповідати від першої особи, ніби вживаючись до нього.

Ознакою успішного тлумачення сну є стан легкості, повноти, цілісності. Ще б пак, зв’язок з несвідомим (читай: із самим собою) відновлено! Чи всі сни потребують тлумачення? Вочевидь, що ні, адже сняться вони 365 днів на рік! Бувають сни, що безпосередньо пов’язані з фізіологічним станом (ліг голодним – сниться їжа, хочеться в туалет – все біжить і дзюрчить), сенс яких прозорий і без розшифровки. Хоча навіть у такому сні можна знайти другий, дуже особистий шар і проаналізувати його за бажання. Покопатися можна де завгодно… але часом, як казав Фройд, «сигара – це просто сигара». Насамперед, варто розбирати ті сни, які чітко запам’яталися, залишили по собі яскраві емоції, як позитивні, так і негативні, й особливо повторювані (вони тому й повторюються, що є значимими).

Віщі та на замовлення

Феномен віщих снів відомий з давніх-давен – саме «завдяки» цьому ми часто й ставимося до снів взагалі обачливо. Дійсно, деяким людям сниться те, що збувається, та чи не наділяють вони особливим значенням цей сон вже постфактум? Наразі чітких наукових пояснень віщих снів немає, втім, існує кілька теорій. Згідно з першою, ці сни приходять до нас із пласта колективного несвідомого, де перемішане минуле та майбутнє – тобто ми можемо побачити й те, що ще не сталося. Подібний механізм лежить в основі ефекту дежавю. Друга ж теорія прив’язує пророчі сни до роботи інтуїції. Як відомо, за день ми отримуємо масу інформації, яку мозок не може відразу ж обробити – частина (якісь, на перший погляд, малозначущі сигнали) йде на підкірку. Однак потім на її підставі мозок робить важливі висновки, які знаходять вихід уві сні. Водночас багато віщих снів дійсно є незрозумілими… може, тільки для нашої свідомості? Загалом такі сни частіше сняться жінкам як істотам більш емоційним, і часто під час вагітності. Наприклад, одна жінка побачила уві сні дельфінів, що викидаються на берег, але не надала цьому значення. І невдовзі втратила дитину – стався викидень. Цього можна було б уникнути, адже організм уві сні сигналізував про те, що ембріону погано, у нього кисневе голодування. Хоча, в принципі, жінки з давніх-давен схильні прислухатися до подібних підказок сну – саме завдяки їм вони виношували дітей, скажімо, у середньовіччі, коли на медицину особливої надії не було (сни, до речі, теж вважалися єрессю).

«Антипод» пророчих снів – сни на замовлення

Або з продовженням – от ви дивилися щось таке приємне і раптом прокинулися… на найцікавішому місці! Чи можна додивитися? «І замовити також!» – стверджують психологи. Взагалі, це давня практика – ще в античності люди приходили спати до храму Асклепія з метою побачити певний сон як відповідь богів на якесь важливе питання. Сьогодні можна отримати те ж саме, не залишаючи власної спальні. Достатньо перед сном розслабитися, помріяти, задати цікаву (важливу) тему й попросити поради від всесвіту. Якщо зв’язок з несвідомим хороший, насниться все, як замовляли! А то й роз’яснення прийдуть щодо іншого, не до кінця зрозумілого сну. Хочеться негайно спробувати, так? Варто тільки дочекатися ночі…