Військова психологиня Катерина Мельник
Катерина Мельник, фото з її фейсбук-сторінки

Ви жінка та бажаєте вступити до лав ЗСУ? Для дівчат та жінок, які розмірковують над цим рішенням, військова психологиня, офіцерка ЗСУ Катерина Мельник зробила грунтовний розбір на що варто звернути увагу у разі сумнівів і в якому випадку краще не пакувати армійський рюкзак. Пані Катерина для цього навіть провела анонімне опитування серед діючих військовослужбовиць. Ділимося її колонкою, написаною спеціально для Жіночого Ветеранського Руху.

“Обов’язкової мобілізації для жінок в Україні немає, навіть якщо ваша цивільна професія підлягає встановленню на облік у територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Якщо ви все ж прийняли рішення про вступ на військову службу, подумайте, чи воно добровільне, повністю осмислене та виважене, адже ви повинні бути готовою стійко переносити всі тягарі та труднощі військової служби.

До того, як підписувати контракт чи мобілізовуватися у війська…

Дізнайтеся всю інформацію про спеціальність (обовʼязки, права та рівень відповідальності) і чи збігається вона з вашою цивільною освітою. Тільки так можна зробити усвідомлений вибір. Наша психіка зменшує відчуття тривожності, коли мозок отримує більше інформації про нове чи невідоме.

Запитайте себе: “Чи здатна я піти на оптимально виправданий ризик?”, “Чи зможу я швидко прийняти рішення у складних ситуаціях?”, “Чи відоме мені значення слів МУЖНІСТЬ та СМІЛИВІСТЬ?”

Якщо відповідь ствердна, продовжуємо, адже, всім відомо, що СИЛА ВОЛІ – одна з найважливіших рис людини у військовій справі

Військовослужбовиці Закарпатського легіону
Військовослубовиці Закарпатського легіону. Фото: Служба зв’язків з громадськістю Оперативне командування “Захід” та 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада
Якщо ви збираєтесь в армію для умовної фінансової стабільності…

Тоді варто замислитись, чи є ціна еквівалентна людському життю? Потрібно розуміти, що ви будете зіштовхуватися з ситуаціями, які вирізняються високим ризиком для життя чи здоров’я людини.

Також зорієнтуйте себе у часових рамках. Адже контракт чи мобілізація – це зовсім не короткий період, вирваний з цивільного життя (і дороги назад після завіреного підписами і печаткою документа вже не буде ближчих кілька років). Як ці роки, проведені у силових структурах, будуть впливати на Ваші життєві та духовні цінності через 5 чи 10 років?

Ще не змінили ухвалене рішення?..

Якщо ви налаштовані знайти кохання свого життя і створити міцну родину в армії…

Це не найкраще рішення для підписання угоди з силовими структурами (службові романи в армії теж не заохочуються). Вагітність приховувати теж не варто.

Понад 80% опитаних жінок наголосили, що й не варто йти до війська, якщо у вас є діти дошкільного чи молодшого шкільного віку. Повномасштабне вторгнення зобразило чітку картину щодо питання захисту дітей. Саме тому, до того, як прийняти рішення одягнути однострій, важливо владнати всі сімейні питання, повʼязані з доглядом за дітьми, за важкохворими чи похилого віку родичами, за квартирою чи будинком, за домашніми тваринами, тощо. Постійне переміщення і зміна дислокації не дозволять часто бувати вдома.

Також варто попередити роботодавця про рішення оформитись на військову службу, щоб подбати про збереження цивільного місця роботи (на весь термін добровільної служби в лавах ЗСУ під час воєнного стану)

Жінки у ЗСУ
Військовослубовиці Закарпатського легіону. Фото: Служба зв’язків з громадськістю Оперативне командування “Захід” та 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада
Маст хев! Підтягніть свою фізичну форму та витривалість

Пройдіть курси тактичної медицини. Відвідайте хоча б кілька разів заняття у тирі. Проведіть певний відрізок часу в горах чи в лісі в туристичних наметах, щоб спробувати адаптуватися до польових умов. Зручних апартаментів в армії ніхто вам не забезпечить.

Вирішення більшості соціальних питань та підготовка до служби позбавить вас тривожності та допоможе отримати певний внутрішній спокій за рідних, а це, своєю чергою, впливатиме на якісне виконання вами службових обов’язків.

Більшість важливих навичок ви здобудете у військових навчальних центрах, проте ви вже не зможете змінити своє рішення, адже підписання документів на військову службу вже відбудеться.

Якщо ви маєте згубні звички вживання алкоголю чи наркотичних речовин, важкі хронічні захворювання, будь-які медичні протипоказання, що вказані в переліку при проходженні медичного огляду, не приховуйте цього. В армії не буде можливості відлежуватися в госпіталях чи санаторіях і лікуватися, і ваша служба закінчиться дуже швидко звільненням.

Обов’язково зверніться до гінеколога та мамолога до призову на службу, бо “жіночих” спеціалістів в армії досі бракує

Військовослубовиці Закарпатського легіону. Фото: Служба зв’язків з громадськістю Оперативне командування “Захід” та 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада
Психологічні аспекти військової служби

Все ж не змінили думку щодо служби у війську? Тоді обговоримо її психологічні аспекти, з якими більшість жінок зіткнеться у військових формуваннях:

  • чоловіки не підтримують вибір жінок військовослужбовців про призов на службу і не втомлюються про це наголошувати;
  • прояви ґендерного дисбалансу;
  • підготуйте себе до систематичного військово-професійного навчання та серйозного фізичного навантаження;
  • вашу професійну діяльність будуть постійно оцінювати, аналізувати та контролювати. Адекватно реагуйте на критику, розвивайте самооцінку, певну гнучкість та швидку адаптивність в умовах невизначеності;
  • ви забудете про звичні умови догляду за собою (волосся зобов’яжуть постійно зав’язувати в пучок, мейкап і манікюр при нагоді, сукні та підбори залишаться у шафі вдома надовго, звісно, якщо це є важливим аспектом у вашому цивільному житті);
  • підготуйте себе та свою кохану людину до того, що значна частина колективу чоловіки, а отже ревнощів не уникнути (навчіться вирішувати ці суперечки, бо в іншому випадку вони стануть постійними);

У вас з’явиться тато і мама в одній особі, з яким не посперечаєшся – тепер ви постійно підкоряєтесь командиру підрозділу

Військовослубовиці Закарпатського легіону. Фото: Служба зв’язків з громадськістю Оперативне командування “Захід” та 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада
  • будьте комунікабельними. Проявляйте емпатію, підтримуйте тих, хто також проходить службу (нормально просити про допомогу та допомагати іншим);
  • будьте готові відмовитись від “ТікТоку” та інших соцмереж (хоч у деяких військових саме зараз розквіт блогерської діяльності) або стати неактивними фоловерами;
  • робіть те, що вам підконтрольне, але не намагайтеся змінити те, що від вас не залежить;
  • знаходьте можливість, “перемикати” свідомість на відпочинок та виділяти час на себе;
  • не соромтесь говорити про свої “жіночі” потреби (жіночою гігієною та білизною в армії не забезпечують. Однострій відшивається тільки по лекалах для чоловіків).

Служба у Збройних Силах для жінок особливо напружена та важка, що досить сильно впливає на їхній емоційний фон. Якщо ви відчуваєте емоційне вигорання, зверніться до психолога чи групи контролю бойового стресу за порадою та допомогою.

Публікація підготовлена Жіночий Ветеранський Рух в межах проекту ООН Жінки «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні» за підтримки Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та фінансування Embassy of Sweden in Kyiv.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: