Жінки у війні: Валентина Шульц – волонтерка, яка розвозить гуманітарку в зони бойових дій
До війни вона розвивала освітні «Гончаренко центри», а зараз займається допомогою армії
До війни вона розвивала освітні «Гончаренко центри», а зараз займається допомогою армії
З Валентиною Шульц «Українки» зустрічалися вже неодноразово. Саме вона розповідала про унікальні безкоштовні освітні простори Гончаренко центри, які за рік до війни відкривалися у 25 містах України. А потім саме вона виступила гідом і показала, як працюють установи. Тоді ми з нею подорожували Гончаренко центрами – від західних кордонів (Чернівці, Івано-Франківськ) до південних (Подільськ та Балта, що в Одеській області). Були ми й на сході країни – Лиман, Краматорськ, Костянтинівка. «Я відвідала понад 400 точок на карті. І всі ці населені пункти знаходяться в межах України», – зізнавалася тоді Валентина.
Продовжується її подорож країною й сьогодні – тепер вона збирає та особисто відвозить гуманітарну допомогу в зони бойових дій.
Більшість центрів повністю перейшли на військові рейки та працюють як волонтерські простори: десь готують і годують, десь збирають речі, десь надають прихисток. Звісно частину центрів довелося закрити. У найгарячіших точках (Донецька, Харківська, Херсонська області) працівники закладів евакуювалися, а центри закрилися. Віримо, що це ненадовго!
Дуже добре пам’ятаю ту ніч. За день я повернулася до рідної Одеси з Києва – понад рік я жила на два міста. Намагалася заснути, але чи то через втому, чи через загальну атмосферу тривожності сон не йшов. Все читала новини. Ось так і дізналася про початок війни – з новин.
Перша думка: донька! О четвертій ночі я вискочила на вулицю в чому була – у піжамі – і побігла через усе місто прямісінько до свекрухи, донька як раз була з нею. Знаєте, перші години війни – це шок, розпач. Повсякчас хотілося кудись бігти, щось робити. Я схопила донку й повезла її до більш безпечного місця, як мені тоді здавалося – у Подільськ.
Так, це був самий початок війни. Крім цілковитого розпачу й страху за рідних я тоді вперше відчула неймовірний біль, бо серед загиблих були ті, кого я знала особисто. Проте на моє рішення залишити доньку саме в Подільську та трагедія не вплинула – вона залишилася там. А я повернулася до Одеси.
Одеса – мій дім. Я виросла в ньому. Вже 15 років я є частиною районної влади, дуже добре знаю всі проблеми міста. Тому жодного помислу не було про те, що можу десь «відсидітися» в теплі. У перший день війни я прийшла у Волонтерський центр, який знаходиться на вулиці Канатній, 35, познайомилася з дівчатами, які вже збирали першу допомогу, і запропонувала поєднати зусилля.
Я опікуюсь нашими захисниками в Станиці Луганській ще з 2014 року. Саме від них і прийшло перше «замовлення». Зараз навіть і не пригадаю, що то було… Потім замовлення почали надходити постійно. Я вже жартома стала просити наших хлопців не гаяти часу, не писати довгі листи про те, що потрібно, а тільки казати – куди відправляти 🙂 Бо насправді абсолютно всім – і на передовій, і в теробороні – потрібно майже те саме.
Так, це мої «штаби». В Одесі відчуваю неймовірну підтримку та справжній драйв у компанії з Наталією Богаченко та Лілією Леонідовою. Здається, вони взагалі не знають, що таке втома, для них немає нічого неможливого. У Подільську центром для збору допомоги став Гончаренко центр. Два невпинних Олександра – директор та адміністратор центру – повністю перетворили хаб на осередок допомоги армії. Коли-небудь ми обов’язково підрахуємо, скільки тонн гуманітарки пройшли через цей центр. Гадаю, число буде разючим!
Мені легше перерахувати, що ми не збираємо та хто не допомагає, чим перелічити всіх залучених у процес. Це їжа, ліки, термобілизна, форма, тактичні кросівки… Приносять і надсилають з усієї країни, чимало їде з-за кордону.
До речі, інколи трапляються й дуже кумедні випадки. Наприклад, якось нам надійшла посилка від одеситок. Я почала розпаковувати і просто зніяковіла: новесенька еротична жіноча білизна! Спочатку це викликало подив (можливо, це щось стратегічно важливе, а я й гадки не маю) і лише потім – напад сміху!
Було дуже багато зворушливих моментів. Якось у Подільськ прийшла бабуся, яка принесла свою пенсію, а іншим разом чоловік-мисливець запропонував себе як охоронця нашого центру…
Навряд чи… Я в дитинстві дивувалася, чому ветерани не хочуть розказувати про війну. А зараз розумію: це біль, жах, смерть і страждання. Усе це мені довелося побачити. Я ніколи не зможу забути свої «подорожі» з гуманітаркою в Миколаїв: як везла разом із ліками мішки для трупів, як потрапила під обстріл… Машина, в якій я їхала, була посіченою як решето! Хоча відчуття страху прийшло потім – вже за кілька днів. Я раптом зрозуміла, що була на волосок від смерті.
Ні, страх змушує робити все, щоб змінити обставини. Для мене, наприклад, найстрашнішим був той час, коли моя дитина ховалася в бомбосховищах! Я розуміла, що не можу думати ні про що, окрім її безпеки. Ледве вмовила доньку виїхати з країни. Звісно, дочка розуміла, що я не поїду з нею… Зараз вона в безпеці. Дуже хвилюється за мене. Я надзвичайно за нею сумую, але думка про те, що їй нічого не загрожує, подвоює мої сили.
Почуття працюють дуже дивно під час війни. Після всіх трагедій, які я на власні очі побачила в Миколаєві, Чернігові, Житомирі, Одесі, мене найбільше вразило Рівне! Я приїхала туди за гуманітарним вантажем і не могла збагнути, куди я потрапила! Мирне місто! Люди п’ють каву, гуляють, інколи навіть сміються. Я зайшла у свій номер у готелі та не змогла стримати сльози, адже абсолютно забула, що таке мирне життя, як це – спати в м’якому ліжку, їсти сніданок, приймати душ у будь-який зручний для тебе час. Звісно, рівняни роблять усе можливе, щоб наблизити перемогу: приймають біженців, збирають допомогу, багато хто воює. Але там відчувається мир, нехай і хиткий, там є натяк на комфорт та затишок. Саме тоді я відчула шалену тугу за спокійним часом!
Я вважаю, що зараз усі роблять неймовірне. Ми вже навчилися вдовольнятися малим, забули про комфорт і нормальне життя, ми тепер вміємо спати будь-де й у будь-якому положенні, можемо не їсти впродовж діб, майже не відчуваємо спеки чи холоду. Втім це зовсім не свідчить про те, що ми «зачерствіли». Ви не уявляєте, скільки теплих слів і щирих зізнань я почула під час війни! Це час найсильніших почуттів і найщиріших відносин.
Вдячність отримую також від стареньких, яким везу їжу, від лікарів, яким доправляю обладнання, від поранених і хворих, які отримують медпрепарати, від чоловіків, які боронять країну.
І, знаєте, саме зараз я отримала від близької людини те саме зізнання, якого вже навіть не очікувала в мирні часи! Одразу після перемоги детально розпитаю його, що він має на увазі 🙂
Жінок, які зараз підтримують інших жінок, нашу армію, опікуються дітьми, літніми людьми, готують, шиють і навіть перевозять, дуже багато. Їм ми присвячуємо наш проєкт “Жінки у війні” – детальніше про нього читайте тут.