Така приємна (або неприємна) несподіванка як секс без презерватива чи іншого засобу контрацепції трапляється навіть у дуже обережних жінок. Буває, що пристрасть застала зненацька. Буває, дівоча пам’ять підвела – забула випити протизаплідну пігулку. Буває, партнер виявися секс-гігантом, на якому в самий невідповідний момент ущент розірвався найміцніший «гумовий виріб». Або ж… зіслизнув – не всі ж секс-гіганти 🙂

Жарти жартами, але у такий момент нам, жінкам, зазвичай не до жартів – замість метеликів у животі починають роїтися недобрі думки в голові: хоч би не завагітніти. Молоді дівчата стурбовано гуглять «що робити після незахищеного сексу», а досвідчені жінки згадують, що чули про екстрену контрацепцію – препарати, які зменшують ризик вагітності після незахищеного статевого акту.

Такі sos-засоби продаються в аптеках і в залежності від складників запобігають небажаній вагітності на 75-95%. Але наскільки вони безпечні, як діють, які мають ризики й наслідки? З цими вкрай важливими питаннями ми звернулися до Ольги ПОЛІЩУК – провідної лікарки-гінекологині української мережі центрів репродуктивного здоров’я «Мати та дитина».

Мережа спеціалізуються на лікуванні гінекологічних захворювань, безпліддя, патологій шийки матки, порушень менструального циклу, клімаксу, запальних захворювань тазових органів, веденні вагітності, урології, хірургії та генетиці. В Україні працює чотири центри в Києві, по одному в Житомирі та Львові. Щорічно вони допомагають сотням сімейних пар стати щасливими батьками завдяки сучасним, високотехнологічним методам лікування безпліддя.

Ольга ПОЛІЩУК, лікарка акушер-гінеколог вищої категорії

Стаж роботи – понад 25 років.

Членкиня Української асоціації акушерів-гінекологів.

Пріоритетні напрямки роботи: лікування патології шийки матки, клімактеричні розлади, менопаузна гормональна терапія, естетична гінекологія, планування вагітності, підготовка до пологів, ультразвукове дослідження органів малого таза.

Ольга ПОЛІЩУК допомогла безлічі жінок зберегти здоров’я та правильно підібрати методи контрацепції. Перш ніж вдаватися до екстрених способів, потрібно розуміти їх дію, підкреслила лікарка і спеціально для читачок журналу «Українки» детально пояснила та дала три головні поради.

Що таке екстрена контрацепція

Сучасна екстрена контрацепція – це призначення високих доз гормональних препаратів. Уперше таку контрацепцію як засіб попередження небажаної вагітності почали використовувати у жертв зґвалтування в середині 1960-х років. З того часу, звичайно ж, покази до екстреної контрацепції розширилися, а саме:

  • незахищений статевий акт, особливо в дні ймовірного зачаття;
  • еякуляція на зовнішні статеві органи;
  • розрив, сповзання презервативу;
  • неефективне або неправильне використання одного з методів контрацепції, наприклад, пропустили приймання двох протизаплідних таблеток тощо.

Також екстрена конрацепція можлива при використанні неефективних методів, таких як перерваний статевий акт

Порада перша: при екстреній конрацепції дотримуємося правила 72 годин

Чим швидше приймається препарат екстреної конрацепції, тим ефективніший результат. Прийняти препарат потрібно протягом 72 годин з моменту інтимної близькості.

Важливо знати, що препарат не перериває вагітність. Він пригнічує або відтерміновує овуляцію, згущує слиз у шийці матки та змінює рухомість маткових труб. Саме ці чинники й запобігають заплідненню яйцеклітини.

Дія екстреної конрацепції досягається високою дозою левонергестрелу – синтетичного гормону, який є основою таких препаратів.

Порада друга: спостерігаємо за місячними після екстреної конрацепції

Необхідно розуміти, що приймання препарату екстреної контрацепції – це потужний удар по гормональній системі. Все одно, що кинути в озерце не камінець, а таку собі здорову каменюку – хвилі можуть розходитися ще довго. Тому в частини жінок приймання препарату може викликати гормональний дисбаланс і, як наслідок, порушення менструального циклу.

Переважно це кровотечі. Кількість крові може бути такою, як при місячних, а може бути рясна кровотеча або навпаки мізерні кров’янисті виділення тривалий час.
При прийманні препарату в другій фазі менструального циклу місячні можуть затриматися, а коли підуть, то стають більш рясними й тривалішими. Якщо ж не наступають місячні взагалі, то варто пройти УЗД, щоб виключити вагітність. І таке буває – не існує 100% гарантії, пам’ятаймо!

Якщо препарат екстреної контрацепції не спрацьовує і вагітність наступає, то він негативного впливу на розвиток плоду не матиме

Порада третя: не захоплюємося екстреною конрацепцією

Приймання препарату екстреної контрацепції може мати побічні дії. Це і дискомфорт та болі внизу живота, мастодинія (болючість молочних залоз), запаморочення та головний біль, нудота, слабкість. Усе це проходить переважно протягом 24 годин, а от порушення менструального циклу може дошкуляти ще довго.

Тому препарати екстреної контрацепції не можна часто застосовувати, навіть якщо вони не викликають ускладнень і легко переносяться. Але це до пори, до часу. Не варто постійно випробовувати свій організм на міцність – його компенсаторні можливості не безмежні. Екстрена контрацепція через те і є екстреною, тому що повинна застосовуватись лише у поодиноких випадках і лише за призначенням лікаря.

Лікарі «Мати та дитина» роблять усе, аби допомогти кожній жінці, забезпечити і ефективне лікування, і повний психологічний комфорт. Також тут допоможуть підтримувати здорову фертильність – показник жіночого здоров’я, про його важливість читайте тут.