Обкладинка Vogue Німеччина з 102-річною єврейкою-активісткою Марго Фрідлендер, напевно, безпрецедентна обкладинка за всю історію жіночих журналів. Дуже гідний вчинок і вибір редакції й чудова тенденція – ставити на обкладинки передусім особистостей, незалежно від віку, а не просто красиві/молоді/модні/епатажні обличчя. Хотілося б, щоб таких цікавих, неординарних обкладинок було більше.
Неординарну й цікаву історію Марго Фрідлендер переказали наші партнерки з Проекту Кешер в Україні – ділимося.
Марго Фрідлендер відома своєю роботою, яка спрямована на збереження історичної пам’яті про злочини та жертви часів націонал-соціалізму. В інтерв’ю журналу Vogue вона розповіла про жахіття нацизму, а також про життя після війни та свою просвітницьку діяльність.
За словами журналістки Vogue Керстін Венг, Фрідлендер, яка «пережила не тільки нацистів, але також зраду і втрати», залишається відкритою, життєрадісною людиною.
Марго Фрідлендер, уроджена Бендхайм, народилася в Берліні 1921 року в родині німецьких євреїв. Батько був ветераном Першої світової війни та відмовився тікати з країни за часів правління Гітлера.
Згідно з біографією на сайті Берлінського єврейського музею, Фрідлендер провела початок війни з матір’ю та молодшим братом Ральфом після розлучення батьків. Вони планували втекти з країни, але 1943 року її брата заарештувало гестапо.
Їхня мати протистояла гестапо, що призвело до того, що її разом із сином депортували до Аушвіца, де вони були вбиті. Перед від’їздом вона залишила дочці послання, у якому говорилося: «Постарайся влаштувати своє життя».
У квітні 1944 року гестапо прийшло і за Марго. Дівчину схопили та відправили до концентраційного табору Терезієнштадт, Чехія. Попри складні випробування долі, їй вдалося вижити.
У концтаборі Марго зустріла Адольфа Фрідлендера, свого майбутнього чоловіка. Після звільнення з концтабору вони одружилися й пізніше переїхали з Німеччини до Нью-Йорка.
Читайте також:
- «Не применшуйте свій біль»: 8 порад знаменитої психологині, яка пройшла Аушвіц
- Історія: як жінки з вулиці Троянд врятували своїх чоловіків
Читайте також:
- Джоконда з гетто: фотоісторія дівчини, яка загинула від Голокосту
- Українські Праведниці: 5 героїнь, які під час Голокосту рятували євреїв
Після смерті чоловіка у 1997 році Марго пішла на курси письменників-початківців, а згодом написала книгу «Постарайся влаштувати своє життя». У ній Фрідлендер розповідає про жахи Голокосту, які зберігала в пам’яті довгі роки. Згодом жінка вирішила повернутися до Берліна.
Марго Фрідлендер – одна з небагатьох людей, які пережили та пам’ятають Голокост. Останні 14 років свого життя вона присвятила просвітницькій діяльності й підвищенню обізнаності людей про жахіття Другої світової війни.
Попри свій поважний вік Марго відвідує німецькі школи й розповідає дітям про війну та антисемітизм. Вона вважає, що це вкрай важливо саме зараз, адже все більше молодих людей в Європі стають прихильниками ультраправої політичної партії Німеччини AfD, а Хамас здійснив жорстокий напад на Ізраїль.
Журналістка німецького Vogue назвала Марго Фрідлендер найпозитивнішою людиною серед усіх, кого вона знає. А редакція журналу наголосила на головних рисах героїні: повага до життя та відповідальність бути людиною.
Марго Фрідлендер вважає кохання найбільшою силою. «Не дивіться на те, що вас розділяє. Подивіться, що вас пов’язує. Будьте людьми, будьте розумними», – закликає Марго Фрідлендер. А ми пропонуємо прочитати історію неймовірного кохання Габрієль Гарсія Маркес і Мерседес Барча: сто років кохання.