«Я залишаюсь»: документальний проєкт про великий героїзм маленьких громад
Розпитали у його продюсерки Анни Слюсаренко, про що він і чому його треба обов'язково подивитися
Розпитали у його продюсерки Анни Слюсаренко, про що він і чому його треба обов'язково подивитися
Документальний проєкт «Я залишаюсь» – друга продюсерська робота Анни Слюсаренко за час повномасштабної війни і вдруге присвячена звичайним людям. Перший фільм «Сильні, як земля» (детально про нього ми писали тут) розповідав про неймовірних українців з різних куточків країни, котрі тримають тил, поки військові тримають фронт. Власне, під час його зйомок зародилася ідея циклу фільмів «Я залишаюсь». Над обома проєктами, до речі, Анна працює разом з однією і тою ж режисеркою Людмилою Мельник. Такий ось плідний і успішний жіночий тандем.
«Я залишаюсь» – це документальний проєкт з шести серій. Кожна – про людську силу та силу об’єднання місцевої влади, бізнесу, ініціативних людей для того, щоб розвивати свою рідну землю попри важкі умови, в яких вона опинилася.
Кожна серія містить і щемливі, надихаючі історії мешканців громад, і конкретні приклади українського громадянського активізму, конкретних рішень, завдяки яким громади вистояли в умовах війни.
Ідею документального проєкту «Я залишаюсь» підтримали Центр Суспільних Ініціатив «Перспектива» та Міжнародний фонд «Відродження».
Поки він готується до показу в ефірі українських телеканалів, редакція «Українок» розпитала в Анни Слюсаренко основні деталі (звісно, без спойлерів) і зрозуміла, чому цикл варто подивитися…
Як сказав один з героїв нашого проєкту: «Людина на те й людина, щоб щось створювати». Єдине, що я вмію, – це створювати щось, що сповнене сенсами. Саме тому народився проєкт «Я залишаюсь». Щоб цими сенсами «заражати».
Нам хотілося створити цикл серій, які б розповідали про різні куточки України, про людей, які там живуть або опинилися. Хотілося, щоб кожна окрема серія знайомила з кожним окремим регіоном через людські історії, розкривала різні важливі теми для суспільства.
Наприклад, мешканці однієї громади випікали хліб в окупації, бо не було що їсти. А потім подалися на грант на розвиток власної справи і тепер мають невелику пекарню та продають хліб у селі.
Мешканці іншої громади, коли крізь їхні села проходила лінія фронту, зорганізувалися в команду добровольців і гасили пожежі буквально голими руками.
Є у нашому фільмі хлопчик, чиє село зруйнували, і який знявся у кліпі Imagine Dragons. Він не хоче жити ніде, окрім як в рідному селі. Тепер йому будують новий будинок, де він матиме власну кімнату.
Є й ентузіаст, який виростив цілий дендропарк з насіння на місці, де колись розвалювались старі хати в чагарниках.
І ще багато історій, які об’єднує любов до країни та відчуття відповідальності за неї.
З таких історій складається стійкість всієї країни. Як сказала одна з наших героїнь, мама Героя України, загиблого льотчика «Привида Києва» Наталія Тарабалка: «Хочу своїм прикладом показати, що моя хата не скраю. Зараз ця хата посеред цілої країни».
Окрім того, ми зібрали історії таким чином, щоб і в інших громадах люди могли побачити щось цінне й корисне для себе і реалізувати це.
Я багато часу проводжу на різних форумах і заходах громадянського суспільства, спілкуюся з тими, кому не байдужа Україна, тому багато розпитувала. Адже нам важливі були не просто цікаві історії, а й репутація тих, про кого ми будемо розповідати. Цим проєктом хотілося, так би мовити, «зшити» Україну – тобто показати деокуповані, прифронтові, тилові громади, бо скрізь є свої цікаві та важливі теми, хоч вони й різні.
Одна з таких громад – Шевченківська громада Миколаївської області. Вона тривалий час була на лінії фронту, а частина сіл потрапила під окупацію. Голову громади навесні 2022 року росіяни взяли в полон і протримали три місяці.
Історія Шевченківської громади – це історія об’єднання та спільного спротиву. Там сіяли поля й збирали урожай, коли усе палало, коли техніка підривалася. За цей час у громаді сформувався добровольчий пожежний рух, розвиток якого зараз є вкрай актуальним в Україні.
У листопаді 2023 року відбувся допрем’єрний показ серії про Шевченківську громаду на з’їзді Всеукраїнської Асоціації об’єднаних територіальних громад, де були присутні голови громад, донори і представники держустанов. І в цьому стратегічне завдання нашого проєкту – не просто створення документальних програм і поширення їх серед людей, а показ в експертних середовищах, можливість налагодити партнерства між громадами, донорами, державними структурами та іншими зацікавленими сторонами. Нам дуже хочеться допомогти громадам розв’язувати їхні проблеми. І певний результат уже є.
У назву циклу закладено фразу з треку українських виконавців Хас і Omut «Залишаюсь тут». Ця пісня звучить в кожній серії. Вдячні музикантам, що дозволили нам прикрасити нею наш проєкт.
Коли ми почули цю пісню, зрозуміли, що назва точно має бути «Я залишаюсь».
Адже… Я залишаюсь.
Тут, у своїй країні, на своїй землі.
Коли складно, коли нависає відчуття небезпеки…
Коли українців хочуть знищити як націю, кожен з героїв документального проєкту говорить: «Я залишаюсь».
Наш цикл про тих, хто пережив полон, втратив бізнес, домівку, рідну людину. Але має сміливість, відповідальність та енергію долучатися до створення умов, щоб інші залишались тут, в Україні, і щоб тим, хто виїхав, було куди повертатися.
Як постійно наголошує Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, візія майбутнього – це те, що може об’єднати людей та дати сили діяти. При цьому навіть найкращий міністр не доїде до кожної громади, щоб змінити щось у місцевій поліклініці чи школі. Це спільна відповідальність усіх на всіх рівнях.
Приблизно про це і медіапроєкт. Наповнений історіями, які нагадуватимуть: щоб перемогти і оговтатись від великої війни, у великій грі мають бути не лише центральні гілки, а вся мережа міст, сіл, селищ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: