В Українському кризовому медіа-центрі 20 березня відбулася презентація офіційного трейлеру до художнього фільму «Будинок «Слово». Нескінчений роман» режисера Тараса Томенка. Це драматична історія українських письменників доби «розстріляного відродження», яких зібрали під дахом одного будинку, аби змусити їх працювати на благо системи. Фільм розповідає про те, як комуністичний рай перетворюється на комуністичне пекло. Історія заснована на реальних подіях.

1927 рік. Радянська Україна. За наказом Сталіна у Харкові збудовано кооперативний будинок «Слово». Найвидатніших українських письменників заселяють у комфортні квартири. Усі вони стали учасниками експерименту, спрямованого на виведення нового типу радянського письменника та тотальний контроль над процесом творчості з метою створення єдиного художнього методу соціалістичного реалізму. Та не кожен з письменників погоджується оспівувати культ Сталіна. Неочікувано для мешканців будинку «Слово» до них підселяють нікому не відомого молодого письменника Володимира Акімова. Хто він? Ніхто не знає. З його появою в будинку «Слово» починають розгортатися дивні події, про що й досі мовчать його стіни.

Продюсери та режисер зібрали у стрічці дійсно зірковий акторський склад

Головні ролі у фільмі зіграли Дмитро Олійник (Володимир Акімов), В’ячеслав Довженко (Микола Хвильовий), Ніна Набока (тьотя Варя), Марина Кошкіна (Галя), а також Станіслав Сукненко (Лесь Курбас), Юрій Одинокий (Мерер), Валерія Ходос (Рая Троянкер), Андрій Май (Володимир Сосюра), Юлія Чепурко (Марія Сосюра), Костянтин Темляк (Павло Тичина), Геннадій Попенко (Михайль Семенко).

Режисер та співавтор сценарію фільму Тарас Томенко: «Над цим проектом я зі своєю командою працював понад 10 років. І це було не даремно. Це довга і непроста дорога повернення письменників розстріляного відродження із небуття. Спочатку я зробив документальний фільм «Будинок «Слово». Пам’ятаю, як тоді, 8 років тому, коли він вийшов у прокат, глядачі відкривали для себе цілий всесвіт української культури, як спрагло долучалися до імен забутого українського письменства 20-30 років. 

То було справжнє повернення. Ефект цунамі. Після виходу картини з’явилися  велика кількість культурних ініціатив, започатковувалися сайти, ставилися вистави, робились опери, літературні читання, записувались рок альбоми, перевидавалися книжки, відкривалися мистецькі резиденції в самому будинку «Слово». Дійсно, неймовірну силу має кінематограф!»

Але настав той час, коли український глядач має побачити ігровий фільм «Будинок «Слово». Нескінченний роман»

Це найважча наша артилерія, котра не залишить ворогу шансів. Захоплюючий сценарій, вивірений документальним фільмом, неймовірний акторський склад, вишукана операторська робота, божевільна атмосфера 20-30 років, розквіту авангардного мистецтва – все віддзеркалює нам той час 100 років тому, щоб ми могли побачити нас теперішніх, в кривавій м’ясорубці російської орди. Для мене важливо, що мій фільм виходить саме зараз, у доленосний для України час. Без перебільшень, такого кіно не було в українському кінематографі. Пам’ятаймо ціну українського Слова».

Сценаристи стрічки – Тарас Томенко та Любов Якимчук, режисер – Тарас Томенко, оператор-постановник Михайло Любарський, художник-постановник Шевкет Сейдаметов, композитор – Алла Загайкевич, продюсери – Юлія Чернявська, Олег Щербина, Пилип Іллєнко та Ростислав Мартинюк.

Любов Якимчук, співавторка сценарію фільму: «Коли ми з режисером Тарасом Томенком почали працювати над сценарієм, то розуміли, що історія будинку «Слово» – це не лише про минуле, а й про майбутнє. Це був 2013 рік. Під час Революцій Гідності ми зранку працювали над сценарієм, а потім йшли на Майдан боротися за наші права. Ми робили цей фільм під час війни та поміж волонтерськими поїздками. Ми писали його та ростили кожен по сину, розуміючи, що це фільм і для наших дітей. Ця історія, з якою ми жили стільки років, тепер стає і вашою історією, історією наших глядачів. Поживіть з нею. Передайте наступним поколінням, що ми переможемо, і в цієї перемоги є особливий український рецепт. Ось про це наше кіно».

Світова прем’єра художнього фільму «Будинок «Слово». Нескінчений роман», знятого у 2021 році, відбулась на 37-му Варшавському кінофестивалі в рамках міжнародної конкурсної програми

Фільм був також представлений на міжнародних фестивалях: FilmFestival Cottbus (Німеччина), Galway Film Fleadh (Ireland), The I Will Tell International Film Festival (USA), Prishtina International Film Festival (PriFest) та Kyiv International Film Festival Molodist.

Наразі трейлер фільму  опублікований на Youtube-каналі проєкту МУР – авторів першого в Україні мюзиклу про письменників розстріляного відродження «Ти [Романтика]». Його створив засновник проєкту МУР Олександр Хоменко. В трейлері використовується музика гурту NAZVA.

В національний кінопрокат стрічка вийде 9 травня. На честь цього творча група фільму оголошує конкурс на сторінці фільму в Instagram, переможці якого отримають квитки на церемонію з нагоди офіційної премʼєри фільму. Для цього необхідно бути підписаним на сторінку.