“Ви нас не зламаєте!”: фотосимвол жіночої сміливості перед окупантами
Його зробив відомий британський фотограф Том Стоддарт, який фотографував блокаду Сараєво
Його зробив відомий британський фотограф Том Стоддарт, який фотографував блокаду Сараєво
Це фото зроблене у 1993 році в містечку Добрині під час війни у Федерації Боснії та Герцеговині. На той час уже рік – з 1992-го столиця цього кантону колишньої Югославії – місто Сараєво намагалося вийти з-під комуністичної диктатури маршала Тіто. Боснійські хорвати, які населяли цю територію, прагнули розвиватися як незалежна Сербська Республіка Боснії і Герцеговини. Але югославська армія влаштувала їй блокаду і, зокрема, місту Сараєво.
Облога Сараєво і прилеглих територій тривала майже два роки. Югославські солдати вчиняли масові вбивства, етнічні чистки, насамперед боснійців та хорватів, створили концтабори – те, що зараз роблять рашисти у Маріуполі, Сєвєродонецьку, Херсоні. Перекриті дороги у місто, закриті аптеки, магазини, майже відсутні вода й світло – містяни опинилися заручниками у власному місті, захоплені бойовиками боснійських сербів.
За різними даними, під час цієї різні й блокади загинуло понад 10 тисяч мирних жителів Сараєво, з них майже 2 тисячі дітей, ще 60 тисяч поранених.
Всі ці жахи війни фіксував відомий британський фотожурналіст Том Стоддарт. За роки цієї війни він зробив багато історичних кадрів, які облетіли світ.
На світлині – Меліха Варешанович, мешканка сараєвського передмістя Добрині. На той момент їй 38 років. Вона живе з сестрою під обстрілами, нещодавно поховала маму, вона відчуває на собі всю біду війни – навіть зрізала довге розкішне волосся через неможливість за ним доглядати – у місті проблема з водою, а шампунь не знайти.
Щодня Меліха йде на роботу – пішки, через все місто. Попри все вкладає свої кучері, підфарбовує губи, одягає сукню і прямує з гордо, навіть зухвало піднятою головою повз солдатів, які в будь-який момент можуть її просто вбити – за те, що вона боснійська хорватка. Їй страшно, так, але вона не дає ворогу задоволення бачити її страх, не демонструє покірність, не прогинається під окупантами.
Коли Томас Стоддарт побачив Меліху Варешанович, якраз почалися обстріли. Він згадував, як злякався і впав за мішки з піском, а вона – жінка – продовжувала йти. Незламно, сміливо, гідно – як символ жіночого протистояння окупантам, злу, війні. Протистояння не зброєю, а жіночою сутністю. Стоддарт, ховаючись від куль, все ж встиг зробити кілька кадрів.
Cама Меліха довідалася про цей кадр аж після завершення сербсько-боснійської війни, у 1996 році. Зізнавалася потім в інтерв’ю, що в лихолітті блокади не могла собі дозволити здатися – зовні, а в душі думала лише про одне: як пережити ще один день у блокадному Сараєві.
Фото опублікували найвідоміші видання світу, воно увійшло в усі фотохроніки й виставлялося на різних фотовиставках
У Том Стоддарта багато разючих фоторобіт. Він фіксував падіння Берлінської стіни, громадянську війну у Лівані, війну в Іраку. В Сараєво був навіть поранений. Прожив насичене життя і помер зовсім недавно – у листопаді 2021 року.
Стоддарт отримав багато фотонагород з різних тем, зара його архів зберігається на сайті www.tomstoddart.com – зайдіть, радимо. Він часто фотографував жінок, дітей, передаючи в стоп-кадрах всі емоції, випробування, горе, напругу, які їм доводиться переживати під час війн та катаклізмів.
Ділимося кількома з них, що вразили нас не менше, аніж фото з Меліхою Варешанович
Ці фото зроблені у 1992 році, на самому початку боснійської війни і блокади Сараєво. Можна собі уявити, що було в її розпал – як наш Маріуполь… Європа й світ уже переживали подібні злочини. Віримо, що вони допоможуть нам зупинити рашизм…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: