ВІВ’ЄН
ВЕСТВУД

6 цікавих фактів
і одна історія кохання
королеви панк-моди

Її повне ім’я – Вів’єн Ізабель Свайр, у 2006 році до нього додався лицарський титул Дами, отриманий від королеви Єлизавети II за внесок у розвиток моди. Руда й енергійна, провокаційна й тендітна, у 1970-х вона зробила справжню революцію у фешн-індустрії – «окультурила» панк, зробила його популярним, естетичним й комерційним. Напрям, який вважався ледь не маргінальним, у талановитих дизайнерських руках Вів’єн зайняв один щабель з класикою Діора та люксом Шанель. Дизайнерка стала королевою панку й майстринею епатажу – чого варті її фотосесії оголеною у літньому віці та «розпусні» покази в стилі королеви Антуанетти.

Останні 22 роки разом з родиною вона мешкала у будинку, збудованому в 1703 році, який належав матері капітана Кука. Вествуд не дивилася телевізор, не читала газет і журналів і до останнього дня свого життя – до 30 грудня 2022 року – займалася трьома улюбленими справами: дизайном, садівництвом і спілкуванням з чоловіком. Але не переставала дивувати. Зібрали кілька цікавих фактів на пам’ять про цю неймовірну дивачку – жінку-епоху.

Вів’єн Вествуд у фотосесії ню
Вів’єн Вествуд із відзнаками лицарського титулу Дами, отриманого від королеви Єлизавети II

За освітою Вествуд – вчителька
Вів’єн Вествуд до того, як стати дизайнеркою

У 17 вона вступила до місцевої школи мистецтв, але через семестр покинула навчання – потрібно було заробляти на життя. Вів’єн влаштувалася на фабрику, а у вільний від роботи час створювала прикраси й продавала їх на блошиному ринку. Заощадивши кошти, вона вступила в педагогічне училище і працювала вчителькою молодших класів навіть тоді, коли разом з другим чоловіком поринула у панк-середовище.


Вів’єн була тричі заміжня, і кожен чоловік став знаковим в її житті
Вів’єн Вествуд з другим чоловіком Малкольмом Маклареном

Від першого чоловіка Дерека Вествуда, з яким вона прожила лише три роки, залишився перший син і прізвище, згодом прославлене дизайнеркою. До речі, весільну сукню Вів’єн пошила власноруч.

Її другий (вже цивільний) чоловік – Малкольм Макларен був музикантом і продюсером. З ним вона народила другого сина. Саме Макларен підштовхнув Вів’єн створювати одяг – спершу для музичних гуртів та артистичної богеми, в якій оберталося подружжя.

У 1971 році пара відкрила бутик одягу Let it Rock, потім перейменували його в Sex. Там же і почали з’являтися перші речі з биркою Vivienne Westwood – провокативні, незвичні, натхненні образами байкерів, фетишистів, повій. Того ж року Малкольм став менеджером культової рок-групи Sex Pistols. Вів’єн зайнялася їхнім сценічним іміджем і привернула до себе увагу не лише артистичного середовища, а й британської фешн-індустрії.


Вів’єн Вествуд – доказ того, що в 40 життя лише починається
Епатажна Вів’єн Вествуд

Свій перший справжній модний показ вона влаштувала у 1981 році. До цього часу вона трималася в тіні другого чоловіка – так, її добре знала музична «тусовка», лондонські модники, британський андеграунд. Але за справжню кар’єру дизайнерки Вів’єн взялася ближче до 40, справжня популярність до неї пришла у 45, а світова слава – у 50. Ця пані втерла носа всім ейджистам, що непросто навіть зараз, а в 1970-80-ті поготів.


Її третій чоловік Андреас Кронталер молодший на 25 років
Вів’єн Вествуд та Андреас Кронталер

Разом вони прожили понад 30 років. Вествуд ніколи не хвилювала різниця у віці. Вона познайомилася з Андреасом наприкінці 1980-х в Університеті прикладних мистецтв Відня. “Класика жанру” – роман викладач-студент – склалася навпаки: викладачка-професорка Вів’єн і студент Кронталер. В одному з інтерв’ю він розповідав: «Я чітко пам’ятаю, як вона увійшла до класу вперше. В руках тримала лупу. Я був вражений і скорений».

Їхні стосунки розвивалися стрімко. Вествуд знайомила Андреаса з історією середньовічного європейського костюма, а він закохав її в моду  XX століття. Вони не розлучалися: разом відвідували виставки, театри, мистецькі події. «Ми дуже різні, але при цьому ми єдине велике ціле», – каже Кронталер.

У 1992 році вони побралися і з того моменту не розлучалися. Удвох працювали у модній індустрії і розвивали бренд Вівєн. Щоб вшанувати внесок коханого у спільну справу, Вествуд навіть перейменувала основну лінію бренду Gold Label на Andreas Kronthaler for Vivienne Westwood.


Вів’єн Вествуд якось приїхала на танку до будинку тодішнього прем’єр-міністра Великої Британії Девіда Кемерона
Вів’єн Вествуд в одязі власного дизайну

Таким чином дизайнерка висловила протест проти видобутку нафти й газу, який шкодив екології. Вона була відомою еко- та політичною активісткою: могла сміливо висловитися щодо політиків, брала участь у демонстраціях, захищала Джуліана Ассанжа – засновника WikiLeaks і «головного героя» гучних шпигунських скандалів.


Сукню у Вів’єн Вествуд замовляла навіть Маргарет Тетчер, але…
Вів’єн Вествуд в образі Маргарет Тетчер

У 1989 році тодішня прем’єр-міністерка Британії не лише замовила сукню у культової дизайнерки, а й… передумала і відмовилася від покупки. Вествуд потролила прем’єрку і відповіла у властивий їй провокаційний спосіб. Одягла ту ж сукню, перевтілилася в очільницю британського уряду і в такому образі знялася для обкладинки популярного в той час журналу Tatler. Надпис на обкладинці теж епатував: “Ця жінка колись була панком”.


Вествуд створила знамениту футболку «Боже, бережи королеву»
Вествуд у літньому віці, поруч – принт футболки «Боже, бережи королеву»

Це була присвята дизайнерки до ювілею – до 25-річчя Єлизавети II на британському троні. Такий аристократичний привід зовсім не означав, що Вів’єн пошиє класичну футболку. Навпаки: дірки, вивернуті шви й портрет королеви зі шпилькою в роті на футболці наробили багато галасу і додали Вествуд популярності. Серед королівських осіб також.


Весільні сукні – одна з візитівок бренду Vivienne Westwood
Сара Джесіка Паркер у сукні Vivienne Westwood, кадр з фільму «Секс у місті»

Здавалося б, що спільного – панк-стиль і романтичний дизайн. Але йти під вівтар у сукні від Вів’єн мріяло безліч знаменитостей. І йшли, хоч скільки б це їм коштувало. Серед найзнаковіших – сукня для Діти фон Тіз, в якій танцюристка побралася з Мериліном Менсоном, і сукня Керрі Бредшоу для фільму «Секс у місті».

Цікава була пані. Хай спочиває з Богом… 2022 рік став останнім роком життя ще однієї видатної жінки – Мадлен Олбрайт. Зібрали й про неї 6 фактів її життя, які всіх здивують.