Картина “Над містом”, Марк Шагал

Марк Захарович (Мойсей Хацкелевич) Шагал – один із найвідоміших представників художнього авангарду XX століття – черговий герой редакційного циклу «Жінки великих художників», створеного на основі книги Оксани Тодорової «Історії про кохання і натхнення. Муза, менеджер чи тиран? Роль жінки в житті відомих художників».

Замовити книгу можна за посиланням – в ній зібрано 10 історій кохань знаменитих митців, від Гогена до Моне, і проводиться цікавий аналіз, ким же були жінки геніїв і яку роль відіграли в їхньому успіху. Знаменитого на весь світ художника Марка Шагала теж «зробили» жінки – Белла і Вава, як ніжно називав їх художник.

Попри волі батька

Шагал виріс в ортодоксальній єврейській сім’ї в містечку Ліозно – тоді Вітебська губернія Російської імперії, нині – територія Білорусі. Коли хлопчик повідомив про своє бажання вчитися живопису, батько дуже розлютився.

З книги Марка Шагала «Моє життя»: «Захопивши двадцять сім рублів – єдині за все життя гроші, які батько дав мені на художню освіту, – я, рум’яний і кучерявий молодик, вирушаю в Петербург разом із приятелем. Вирішено! Сльози і гордість душили мене, коли я підбирав з підлоги гроші – батько жбурнув їх під стіл. Повзав і підбирав. На батьківські розпитування я, заїкаючись, відповів, що хочу вступити до школи мистецтв… Яку міну він скроїв і що сказав, не пам’ятаю точно.

Найімовірніше, спочатку промовчав, потім, як зазвичай, розігрів самовар, налив собі чаю і вже тоді, з набитим ротом, сказав: “Що ж, їдь, якщо хочеш. Але запам’ятай: грошей у мене більше немає”.

“Сам знаєш. Це все, що я можу нашкребти. Надсилати нічого не буду. Можеш не розраховувати”, – сказав Шагалу батько

Марк Шагал, фотопортрет
У світі мистецтва

У Петербурзі Шагал протягом двох сезонів навчався у Художній школі Товариства заохочення мистецтв. У цю школу його прийняли без іспитів одразу на третій курс. Завдяки своєму вітебському приятелю Віктору Меклеру й Теї Брахман, дочці вітебського лікаря, яка також вчилася в Петербурзі, Марк Шагал увійшов в коло молодої інтелігенції міста.

Вся ця молодь захоплювалася мистецтвом і поезією. Тея Брахман була освіченою і сучасною дівчиною, кілька разів вона позувала Шагалу оголеною. Під час перебування у Вітебську Тея познайомила Шагала зі своєю подругою Бертою Розенфельд.

Берта вчилася в одному з кращих навчальних закладів для дівчат – школі Гер’є у Москві. Ця зустріч стала вирішальною

Марк Шагал і Белла Розенфельд у майстерні художника
Прекрасна Белла

«З нею, не з Теєю, а з нею повинен бути я», – раптом приходить осяяння! Вона мовчить, я теж. Вона дивиться – о, її очі! – я теж. Наче ми давним-давно знайомі, й вона знає про мене все: моє дитинство, моє нинішнє життя і що зі мною буде; ніби завжди спостерігала за мною, була десь поруч, хоча я бачив її вперше. І я зрозумів: це моя дружина. На блідому обличчі сяють очі. Великі, випуклі, чорні! Це мої очі, моя душа. Тея вмить стала мені чужою і байдужою. Я увійшов в новий будинок, і він став моїм назавжди». Так у книзі «Моє життя» Марк Шагал описав зустріч з Бертою – Беллою, як він її буде називати згодом.

Безумовно, Бела вплинула на характер і становлення Марка як художника. Любовна тема в творчості Шагала незмінно пов’язана з її образом. З полотен усіх періодів його творчості на нас дивляться її «випуклі чорні очі».

Риси Белли проглядали в образах багатьох зображених ним жінок. На жаль, вона рано пішла з життя…

Картина “Прогулянка”, Марк Шагал
Дружина-зрадниця і дружина-агент

Вірджинія Хаггард, друга дружина і мати єдиного сина Шагала, з якою він прожив у незареєстрованому шлюбі три роки, втекла від нього з коханцем. Це викликало великі переживання, і художник з головою поринув у роботу.

Третя дружина, Валентина Бродська, власниця лондонського салону моди, стала для Шагала опорою, тилом, локомотивом, бронею, потужною підтримкою та артменеджеркою водночас. Вона створила всі умови, щоб розкрився геніальний талант художника.

Коли Марка запитували про вартість картин, він спрямовував усіх до Вави, як називав дружину, – лише вона володіла цією інформацією

Картина “Весілля під куполом”, Марк Шагал
Політ творчості

З роками Шагал перейшов на монументальні види мистецтва — мозаїки, вітражі, шпалери, а також захопився скульптурою і керамікою. На замовлення уряду Ізраїлю Шагал створив мозаїки й шпалери для будівлі парламенту в Єрусалимі. Після цього успіху він отримав безліч замовлень на оформлення католицьких і лютеранських храмів, а також синагог по всій Європі й Америці та в Ізраїлі.

Шагал на замовлення президента Франції Шарля де Голля розписав плафон паризької Гранд-опера́, створив два панно для Метрополітен-опера в Нью-Йорку, а в Чикаго прикрасив будівлю Національного банку мозаїкою «Чотири пори року».

Згодом Шагал переїхав у Сен-Поль-де-Вансе, у побудований спеціально для нього будинок, який слугував одночасно і житлом, і майстернею.

Фінансовий успіх Шагалу забезпечувала Вава – дружина, яка була, по суті, його менеджеркою, бухгалтеркою і помічницею

Картина «Закохані», Марк Шагал
Багатогранні метафори

Французи вважають Шагала своїм художником, адже він прожив у Парижі й на Лазурному узбережжі понад 60 років. Він брався за об’ємні та складні проєкти – проілюстрував Біблію, створив безліч монументальних робіт. І жінки були тим камертоном, який налаштовував його на самовіддану працю.

Однак попри відносини з декількома жінками, музою художника все його життя залишалася Белла, і він до останнього дня свого життя вважав її живою. Своєю музою, що повсякчас надихає на творчість, підказує глибокі метафори та створює особливе повітря для творчого польоту. Усе це й зображено в багатогранній творчості художника.

Картина «Закохані» була продана у 2017 році за 28,5 мільйонів доларів. Це аукціонний рекорд для художника та один із найдорожчих лотів торгів авангардизму на Sotheby’s. І на ній також зображена Белла…

Не менш цікавим є особисте життя Клода Моне, почитайте його історію: Жінки великих художників: Клод Моне, його законна дружина і дружина… його сусіда. І чекайте наступні розповіді про митців та їхніх муз…