Фото: РівнеРетроРитм

Тамару Вишневську справедливо порівнювали з Гретою Гарбо. Вона народилася у Луцьку, а стала однією з найяскравіших зірок польського кіно 1930-х років. Її обожнювали, вона могла підкорити Голлівуд, якби світ не підкорила війна.

Тамара Вишневська назавжди увійшла в історію кінематографа як видатна польська акторка, хоча в душі завжди залишалась українкою. На жаль, в Україні мало хто про неї знає, і радіємо, що про таких маловідомих, але видатних українок розповідає освітній проєкт Diaspora.ua.

Донька редактора, онука іконописця

Тамара Вишневська – акторка польського кіно українського походження; дочка Сергія Вишневського, редактора українських газет «Українська громада» і «Волинська неділя» у Луцьку, ув’язненого польською владою до концтабору Береза Картузька. А дідом Тамари був відомий український іконописець Аполлінарій Вишневський.

Ікони, написані дідом Тамари Вишневської, зберігаються в Ермітажі у Санкт-Петербурзі

Читайте також: Євгенія фон Папріц: співачка, завдяки якій збереглося 120 українських народних пісень

Зірка довоєнного кіно

Тамара здобула освіту в Луцьку та Варшаві у драматичній школі, а також виступала у танцювальному ансамблі. 16-річну дівчину першим помітив кінорежисер Пауль Вегенер, який 1935 році запросив її до Берліна, де вона стала кіноакторкою.

Уже перша роль принесла їй популярність. Найуспішнішими її роботами стали героїні стрічок “Прокажена”, “Дівчина шукає кохання”, “Жінки над проваллям”, “Троє гульвіс”, “Дружина і дружина”, “Крізь сльози щастя”, “Дівчата з Новолипок”, “Білий негр”.

Усього фільмографія акторки складає 13 картин, які припадають на 1930-ті роки

Читайте також: 8 видатних українок, про яких ми не знали

Кохана продюсера

На знімальному майданчику в 1937 році вона зустріла й свого майбутнього чоловіка – продюсера Владислава Мікоша. Вони практично одразу одружилися і у них народилася донька Ірен. Власне, на цьому блискуча та перспективна кар’єра Тамари Вишневської й завершилася: всі плани перекреслила Друга світова війна. Через бойові дії вона не змогла підписати запропонований їй в Голлівуді контракт.

Під час війни її сім’я роз’єдналася: Тамарі з донькою вдалося вижити лише завдяки прикрасам, які вона вимінювала їх на їжу на потрібні речі.

В одному з інтерв’ю Тамара Вишневська розповіла, що останній свій діамант вона обміняла на рідних, які були в полоні

Читайте також: Катерина Ющенко: донька «ворога народу» і перша жінка-програміст

У 1945 році Тамара з донькою об’єднались з чоловіком у таборі біженців. Згодом їм вдалося емігрувати до США. З листопада 1950 року Тамара разом із родиною жила в Рочестері. Решту свого життя колишня кінозірка працювала перекладачкою, а її чоловік – клерком.

Тамара Вишневська померла у 62 роки у 1981-му. Похована на цвинтарі Маунт-Хоп в Рочестері.

Завдяки освітньому проєкту Diaspora.ua дізналися про ще одну видатну українку Варвару Каринську: українку, яка створила балетну пачку, працювала з Далі й отримала «Оскар» – почитайте…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: