Почуття гумору – це безумовна зброя українців. Ми вміємо навіть у найважчі хвилини усміхатися і перетворювати ворожі слова собі на користь. За час повномасштабного вторгнення росії в Україну ледь не щотижня відбуваються події, які стають приводом для мемів, смішинок, переспівів та жартів: від Чорнобаївки до візиту Анджеліни Джолі, від арешту Медведчука до екстрадиції Шарія, від стійкої шафки у зруйнованому ірпінському будинку до перемоги нашого Kalush Orchestra на Євробаченні.

Серед цієї блискучої української «народної» творчості особливе місце займають фрази та цитати, які з’явилися чи поширилися саме через війну, але стали настільки популярними, влучними, всеохопними, що увійшли в нашу буденну мову, як приповідки. Ці вислови знають усі, а от детальну історію навіть ми – обізнані журналісти – не так вже й добре знали. Зібрали цікаві факти про найпопулярніші фрази війни.


«Доброго вечора,
ми з України»
Обкладинка треку PROBASS ∆ HARDI, фото з відкритих джерел

Фраза увійшла навіть до Вікіпедії і звучить у приспіві кременчуцького музичного дуету діджеїв PROBASS ∆ HARDI – DJ ProBass (Артем Ткаченко) та DJ Hardi (Максим Мокренко). Але знамените «Доброго вечора, ми з України» вимовляють не вони, а Марко Галаневич з популярного українського гурту «ДахаБраха».

Хлопці виконали трек ще у жовтні 2021 року, а в березні 2022, у розпал російської агресії, він вийшов на 8 місце в українському чарті Apple Music.

З першого дня повномасштабної війни фраза «Доброго вечора, ми з України» стала культовою. З неї починає свої звернення голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім, часто вживає міністр оборони Олексій Резніков, військові, захисники.

Речення наносять на одяг, підписують ним свої профілі у соцмережах – як своєрідний упізнавальний знак і гордість за те, що ти українець. За такий внесок міський голова Кременчука Віталій Малецький нагородив авторів треку нагрудним знаком «За заслуги перед містом».


«Рускій воєнний корабль,
іді на…»
Марка Укрпошти, фото з відкритих джерел

24 лютого рашисти оточили український острів Зміїний, на якому перебували 13 прикордонників, і вимагали здатися. У відповідь наш захисник Роман Грибов безстрашно і по-чоловічому відправив рускій воєнний корабель за напрямком, який тепер цитує весь світ – від прибалтійських міністрів до волонтерів діаспори.

Фраза стала основою спеціальної марки Укрпошти, виданої у квітні, за якою вишукуються черги і яку продають за кілька мільйонів гривень.

Автор фрази – Роман Грибов такої «слави» не очікував. Після нахабного захоплення острова він разом з побратимами потрапив у полон і був звільнений у квітні.

Він тримається гідно, скромно і в житті ніколи не лається. Принаймні його мама – Тетяна Грибова в інтерв’ю розповіла, що ніколи не чула від сина поганого слова. Але щодо рашистів сказала б так само міцним слівцем. Як і ми!


«Скажи «паляниця»
Ілюстрація з відкритих джерел

Починаючи з 24 лютого кожен рашист назавжди засвоїв це українське слово. Як і «полуниця», «залізниця». Вони стали не лише мовним тестом для окупантів, а й одним із символів української нації, нашою лексичною ідентифікацією.

«Паляниця» вже не вперше отримує почесну роль: за цим словом розпізнавали москалів за часів Української Повстанської Армії. І таку перевірку на вимову влаштовували чужинцям ще з біблійних часів.

Люди здавна розуміли, що кожна етнічна група має характерну мовну особливість, важке для вимови слово, за яким ідентифікують іноземця, своєрідний «мовний пароль» для того, хто розмовляє нерідною мовою. Називають такі слова чи словосполучення шиболет – про його історію та мовні тести інших країн читайте тут, це цікаво.


«Покладіть насіння собі у кишені!», «Насінням ляжете»
https://www.youtube.com/watch?v=2hVTCTwsku4

Ця фраза – черговий доказ безстрашності, безкомпромісності українських жінок.

У захопленому рашистами Генічеську попри небезпеку для життя, стоячи впритул перед озброєним окупантом проста жінка не злякалася і заявила йому: «Ви прийшли на нашу землю? Якого хр*на ви прийшли? Ви прийшли на нашу землю. Покладіть насіння собі в кишені, щоб, коли вас уб’ють, проросли соняшники. Насінням ляжете». Ця фраза стала основою багатьох мемів, малюнків та жартів.


«Це Конотоп. Тут кожна друга жінка – відьма»

Коли в місто Конотоп заїхали танки рашистів, на дорогу вийшли «відьми» 🙂 Одна з нимх звернулася до окупантів із закликом повертатися додому – в росію. І жорстко пригрозила: «Ти взагалі знаєш, де опинився? Це Конотоп. Тут кожна друга жінка – відьма. У тебе х** завтра стояти не буде».

Долучаємося до цих чаклунок і переймаємо їхню зброю: щоб у клятих окупантів були довіку проблеми з ерекцією, і вони ніколи більше не плодилися.


«А я вам покажу, откуда на беларусь готовилось нападение»
Ілюстрація @the_mysteztvo

Президент білорусі олександр лукашенко – дволикий анус (це не хибодрук) і славиться перлинами. Висловом про нападєніє він потішив усю Україну та світ під час зустрічі 11 березня 2022 року з диктатором росії володимиром путіним. Таким чином цей блазень намагався виправдати вторгнення рашистів на територію незалежної держави.

Повна версія звучала так: «А я сейчас вам покажу, откуда на Беларусь готовилось нападение. И если бы за шесть часов до операции не был нанесён превентивный удар по позициям – четыре позиции, я сейчас покажу карту, привёз – они бы атаковали наши войска, беларуси и россии, которые были на учениях. Поэтому не мы развязали эту войну, у нас совесть чиста. Хорошо, что начали. Биологическое оружие, самые большие атомные электростанции – и все это были готовы взорвать».

Фрагменти фрази розлетілися на меми і жарти: лукашенко тролили наші посадовці, політики, митці. У квітні кілька білоруських студенток виклали ці меми в TikTok і тут же були затримані міліцією білорусі. На щастя, дівчат відпустили після офіційного вибачення.


«Можете скористатися веслами»

27 лютого, на третій день повномасштабного вторгнення рашистів на територію України, своє ставлення до окупантів і солідарність з нашим народом сміливо продемонстрували грузинські моряки.

Старший помічник капітана грузинського судна відмовився допомогти з паливом російському кораблю: «Ну, якщо у вас паливо закінчується, то можете використовувати весла! Пішли ви на х*й! Слава героям! Слава Україні! Героям слава!»

Головною фразою в наш час стали саме ці слова «Слава Україні!». Вітання, яке до повномасштабного вторгнення лунало переважно з нагоди свят, зараз укорінилося в серці кожного з нас. Походження «Слава Україні!» теж має цікаву історію – читайте тут…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: